Telefonlarımız Yeni Fakat Bataryası Çabuk Bitiyor Neden?

Eski telefonların batarya ömürleri bir kere şarj yapıldıktan sonra birkaç gün kullanabilirlerken ve hatta dönemimizin telefonları Nokia 3310 gibi telefonlardan çok daha kaliteliyken neden hemen telefonlarımızın şarjları bitiyor? Kuşkusuz bataryaların..

Telefonlarımız Yeni Fakat Bataryası Çabuk Bitiyor Neden?
Son Güncelleme: Whatsapp

Eski telefonların batarya ömürleri bir kere şarj yapıldıktan sonra birkaç gün kullanabilirlerken ve hatta dönemimizin telefonları Nokia 3310 gibi telefonlardan çok daha kaliteliyken neden hemen telefonlarımızın şarjları bitiyor? Kuşkusuz bataryaların ömürleri oldukça kötü. Dışarı çıkarken her ne kadar yanımıza Powerbanklar alsak da dönemimizin akıllı telefonlarının bataryaları ile 1 gün dahi idare etmek zor oluyor. Hatta telefonlarımızın eskiye göre daha iyi olması nedeniyle daha çabuk pil harcadığı ve pillerin daha çabuk bittiği söylenmektedir.

Telefonlarımız Yeni Fakat Bataryası Çabuk Bitiyor Neden? | Eski telefonların batarya ömürleri bir kere şarj yapıldıktan sonra birkaç gün kullanabilirlerken ve hatta dönemimizin telefonları Nokia 3310 gibi telefonlardan çok daha kaliteliyken neden hemen telefonlarımızın şarjları bitiyor? Kuşkusuz bataryaların ömürleri oldukça kötü. Dışarı çıkarken her ne kadar yanımıza Powerbanklar alsak da dönemimizin akıllı telefonlarının bataryaları ile 1 gün dahi idare etmek zor oluyor. Hatta telefonlarımızın eskiye göre daha iyi olması nedeniyle daha çabuk pil harcadığı ve pillerin daha çabuk bittiği söylenmektedir.

Son dönemlerde telefonların iç bileşenlerinin daraltılarak yoğunluğunun artırıldığı da bilinmektedir. Ancak Srinivasan’a göre,

 “Beş yıl önce, daha fazla şeyi kaldıramayacağımız belli oldu, yangınlar vardı. Enerji yoğunluğundaki yeni gelişmelerin değişen pil malzemelerinden kaynaklanacağı bir aşamaya ulaştık ve yeni malzemeler mühendislik ilerlemesi olarak adlandırdığım şeye kıyasla her zaman daha yavaş”

demiştir.

Günümüzde araştırmacılar özellikle yoğun enerji gerektiren malzemelerde kullanılabilecek katı hal piller gibi yeni pil teknolojisi üzerinde duruyorlar ve bunun üzerine çalışmalar yapıyorlar. Eskiye göre telefonlarımızın yeni oluşu bataryaların daha çabuk bitmesine neden oluyor ve bataryalar daha çabuk bitiyor.

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.