Zihin Nakli ile Beden Değiştirme Artık Bilim Kurgu Değil! Ölümsüz Yaşam Kapıda

Hiç başka bir bedenle yer değiştirmek istediğiniz oldu mu? Aynı kişilik ile farklı bir bedende güne merhaba demek istediğiniz? Bunun gerçek olacağını söyleseler inanın biz de inanmazdık! Beden Değiştirme Artık..

Zihin Nakli ile Beden Değiştirme Artık Bilim Kurgu Değil! Ölümsüz Yaşam Kapıda
Son Güncelleme: Whatsapp

Hiç başka bir bedenle yer değiştirmek istediğiniz oldu mu? Aynı kişilik ile farklı bir bedende güne merhaba demek istediğiniz? Bunun gerçek olacağını söyleseler inanın biz de inanmazdık!

Beden Değiştirme Artık Mümkün

Beden değiştirmenin sadece bedende etki etmediğini, beden değiştiren kişilerin karakter ve davranışlarında da değişiklik olduğunu yapılan araştırmalar kanıtladı. Hatta kişinin karakterinde de derin etkiler ortaya çıkıyor.

 

Zihin Nakli ile Beden Değiştirme Artık Bilim Kurgu Değil! Ölümsüz Yaşam Kapıda | Hiç başka bir bedenle yer değiştirmek istediğiniz oldu mu? Aynı kişilik ile farklı bir bedende güne merhaba demek istediğiniz? Bunun gerçek olacağını söyleseler inanın biz de inanmazdık!

Karolinska Enstitüsü’nden bazı bilim insanları bireylerin psikolojik ve fiziksel benlik arasında ki ilişkileri araştırmak istediler. Bu araştırma da algısal yanılma sayesinde kişilerin beden değiştirme durumunu tecrübe etmelerinin yolunu bulmalarını sağladı.

Araştırmayı yürüten ekip iki arkadaşın beden değiştirmeyi tecrübe ettiklerinde kişiliklerinin birbirlerine daha çok benzediğini gördü.

Bu çalışmayı yürüten baş Dr. Pawel Tacikowski bu durumu gördükten sonra şu cümleyi kurdu;

“Beden değiştirme artık bilimkurgu filmlerine ayrılmış bir alan değil”

Dr. Pawel Tacikowski sanal gözlük yardımıyla, bedenlerinin yer değiştirdiği algısını yaratmak istediği kişilere diğer kişinin vücudunu birinci şahıs bakış açısıyla gösterdi. Daha sonra gerçekten bedenlerinin yer değiştirdiğini düşünmeleri için kişilerin vücutlarının belirli bölgelerine aynı anda dokundu.

Yarattıkları illüzyonun gerçekten işe yarayıp yaramadığını test etmek isteyen araştırmacılar, bedenlerinin değiştiğini düşünen kişileri bıçakla tehdit edip kendilerini güç bir durumda hissedip hissetmediklerine baktı. Tüm bunların sonunda araştırmacılar gördü ki katılımcı kişiler başka birinin bedeninde uyanmış hissediyorlar ve bunu hissetmeleri sadece birkaç dakika sürüyor.

Zihin Nakli ile Beden Değiştirme Artık Bilim Kurgu Değil! Ölümsüz Yaşam Kapıda | Hiç başka bir bedenle yer değiştirmek istediğiniz oldu mu? Aynı kişilik ile farklı bir bedende güne merhaba demek istediğiniz? Bunun gerçek olacağını söyleseler inanın biz de inanmazdık!

Bu sanal beden değişimi gösterdi ki bedenlerinin değiştiğini gösteren kişiler sadece bedenen değil karakteristik olarak da yer değiştiriyorlar. Yani birbirlerinin huylarını alarak o şekilde davranıyorlar. Zihinsel ve fiziksel özelliklerin arasında ki kopukluklar kişilerin hafızalarında da etkili oldu.

Yaptıkları araştırmalardan yola çıkarak konuşan Dr. Pawel Tacikowski şunları kaydetti;

“İnsanların kendileriyle ilgili şeyleri daha iyi hatırladığına dair sağlam bulgular var. Dolayısıyla, yanılsama esnasında kişinin öz temsiline müdahale edersek bunun hafıza performansını genel olarak düşürmesi gerektiği kanısına vardık.”

Araştırmayı yürüten doktorlar bu deneyi daha spesifik klinik çalışmalar da kullanmak istiyor. Böylece depresyon gibi psikiyatrik sorunları tedavi etmeyi amaçlıyorlar.

Çalışma işe yarar mı bilinmez ama sanal gerçeklik ile beden değiştirme hissi verilebiliyorsa bu yöntem başka şeylerde de kullanılabilir. Hatta bir gün sanal gerçeklik ile uzaylı simülasyonu yaratılabilir. Kim bilir?

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.