12 Plaka Nerenin? 12 Plaka Hangi Şehre Ait?

12 plaka nerenin, iller ve plakalar listesinde 12 plaka hangi şehre ait? Şehirler bazında plakaların dağıtılması alfabetik sıralamaya göre yapılmaktadır. Sonradan şehir olan bazı yerlerde bu sıralama bozulsa da Bingöl..

12 Plaka Nerenin? 12 Plaka Hangi Şehre Ait?
Son Güncelleme: Whatsapp

12 plaka nerenin, iller ve plakalar listesinde 12 plaka hangi şehre ait? Şehirler bazında plakaların dağıtılması alfabetik sıralamaya göre yapılmaktadır. Sonradan şehir olan bazı yerlerde bu sıralama bozulsa da Bingöl 12 sırada yer aldığından plakanın da sahibi olmaktadır. 12 plaka nerenin sorusunun cevabı Bingöl olarak kullanılmaktadır.

12 Plaka Nerenin, Alan Kodu Kaç?

Bingöl 12 plaka nerenin sorusuna cevap olarak verilmektedir. Alan kodu olarak da diğer şehirlerde olduğu gibi değişik bir numaraya sahiptir. Şehir içi sabit hatlarda ya da kurumlarda alan kodu kullanılarak arama yapılmaktadır. Günümüzde Bingöl alan kodu 0426 olarak kullanılır. Numaralarınızın başına bu kodu yazarak arama yapmalısınız.

12-plaka-nerenin
12 Plaka Nerenin?

12 Plaka Şehrin Posta Kodu Nedir?

Posta kodları alan kodu, plaka numarası gibi şehirler bazında değişiklik gösteren bir özelliğe sahiptir. Yalnız posta kodları belirlenirken plakalardan yararlanıldığı için bu noktada tahminde bulunabilirsiniz. Bingöl posta kodu 12000 olarak kullanılır. Bu kod sadece Bingöl merkez için kullanılır, ilçeler arasında bilgiye ihtiyacınız varsa ilçe bazında araştırma yapmalısınız.

12 Plaka Şehrin Nüfusu Ne Kadar?

12 plaka nerenin, nüfusu ne kadardır? Bingöl Doğu Anadolu bölgesinde yer almaktadır. Çoğu Doğu Anadolu şehirlerinde olduğu gibi nüfus açısından yüksek bir sayıya sahip değildir. Yılın birçok döneminde şehir dışına göç verse de yine her yıl artışa sahiptir. Son sayıma göre Bingöl nüfusu 283 bin 112 kişi olarak saptanmıştır.

12 Plaka Şehrin Meşhur Yerleri Neresi?

12-plaka-nerenin

Doğu şehirleri arasında yer alan Bingöl meşhur yerleri ile gezmek isteyenlere değişik seçenekler sunmaktadır. Gezi rehberi kapsamında Bingöl için oluşturacağınız rotanızda bulundurabileceğiniz yerler:

 • Kös Kaplıcaları,
 • Hesarek Kayak Merkezi,
 • Yolçatı Kurucadağ Kayak Merkezi,
 • DSİ Dinlenme Parkı,
 • Abdülkadir Sarı Dinlenme Parkı olarak bulunmaktadır.

12 Plaka Şehrin Meşhur Yemekleri Hangileri?

Doğu şehirlerinde yer alan mutfaklarda şüphesiz mükemmel yemekler yer almaktadır. Bingöl de kendi içinde değişik yemeklere sahiptir. Bingöl meşhur yemekleri arasında:

 • Tutmaç çorbası,
 • Löl,
 • Gömme,
 • Mastuva,
 • Kalbur hurması,
 • Sorina pel,
 • Keldoş olarak belirtilebilir.

Bingöl’e yolunuz düşerse mutlaka bahsedilen bu yemeklere şans vererek denemelisiniz.

İlginizi Çekebilir: 11 Plaka Nerenin? 11 Plaka Hangi Şehre Ait? 

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.