23 Nisan Neden Çocuk Bayramı Oldu (2)

23 Nisan Neden Çocuk Bayramı Oldu?

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

23 Nisan neden çocuk bayramı oldu? Dünya çapında neden 23 nisan çocuk bayramı olarak kutlanıyor?

Tarih 23 Nisan 1920… Büyük bir savaştan çıkmış bir millet küllerinden yeniden doğma uğruna mücadelesini sürdürüyor.

Elde avuçta ne varsa savaş için harcayan halk bununla yetinmeyerek, çocuklarını bile ana kucağından bırakıp savaşlara gönderiyor. Vatan uğruna!

Tarih 1920… Beklenen büyük bir gün geliyor. Artık geçmişten alışık hale gelen ve halkın yönetimde söz sahibi olmayan tavrı yıkılmayı hedefleniyor.

İlk ismiyle Millet Meclisi, daha sonraların Türkiye Büyük Millet Meclisi kuruluyor. Önder Mustafa Kemal Atatürk ve yakın arkadaşlarıyla birlikte bir milletin talihi değişiyor.

Artık o zor günleri bıraktığı düşünülen halka sergilediği mücadeleden dolayı bayramlar, kutlamalar sunuluyor.

Tarih 23 Nisan 1921… Artık bu kutlu meclisin açılması üzerinden geçen 1 yıldan sonra bu gün ‘Çocuk Bayramı’ olarak tüm çocuklara armağan ediliyor!

Peki neden 23 Nisan çocuk bayramı olarak kutlanıyor?

Önce Meclis Kuruldu – 23 Nisan 1920

23 Nisan Neden Çocuk Bayramı Oldu

23 Nisan 1920 yılında Atatürk başta olmak üzere arkadaşlarının çok istediği bir hayal gerçek oluyordu. Milletin kaderini belirlemek ve hükümeti denetlemek yine halkın işi oluyordu.

Tabi demokrasi o yıllarda mümkün değildi, zira daha Osmanlı hükümeti duruyordu. Ancak milletvekillerini bir araya toplamak adına bile çok büyük bir adım atılmıştı.

23 Nisan Neden Çocuk Bayramı Oldu, Nasıl Oldu?

23 Nisan Neden Çocuk Bayramı Oldu

Meclisin kurulmasından 1 yıl sonra, 23 Nisan 1921 yılında bayram olarak kutlanması gerektiği duyuruldu. Ancak bilinenin aksine bu bayram tek bir bayramdan oluşmuyordu.

Ortaya çıktığı ilk an ne çocuk bayramı ne de egemenlik bayramı olarak adlandırılmıyordu. Ta ki tarihler 1 Kasım 1922 yılını gösterene kadar. Saltanatın Kaldırılması büyük bir engelin ortadan kalkmasını yansıtıyordu.

Saltanat kalktıktan sonra, Hakimiyeti Milliye Bayramı ilan edildi. 1 Kasımda Hakimiyeti Milliye Bayramı ile 23 Nisan Çocuk Bayramı Kasım ayında birleşti.

1929 yılından itibaren ilkokullarda kutlanmaya başlamıştır. Son değişikliği ise 1980 darbesinden sonra Kenan Evren tarafından 1981 yılında bu bayram ‘Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’ olarak değiştirilmiştir.

Atatürk 23 Nisan’ı Neden Çocuklara Armağan Etmiştir?

23 Nisan Neden Çocuk Bayramı Oldu

23 Nisan neden çocuk bayramı oldu konusunda çeşitli görüşler hakimdir. Bu görüşlerin netliği konusunda farklı düşünceler ortaya atılmaktadır.

Atatürk bu bayramı sadece Türk çocuklarına değil, dünya çocuklarına armağan etmiştir. Bayram olarak kutlamasının düşüncesi ise tamamen gelecekle alakalıdır.

Çocukların bir millet ve bu milletin kaderini belirleyecek bir geleceğin gücü olduğunu dile getirmiştir. Çocuklara armağan edilişi aslında çocuk ve ergen yani gençlere olan güvenin de bir simgesi olmaktadır.

Diğer taraftan ilk yıllarda bu bayram çok şans eseri bir şekilde dile getirilmiştir. Bir gazetede ‘’23 Nisan Türk Çocukları Bayramı’’ olarak duyurulmuştur.

23 Nisan Hangi Ülkelerde Kutlanır?

23 Nisan Neden Çocuk Bayramı Oldu
23 Nisan Neden Çocuk Bayramı Oldu

23 Nisan neden çocuk bayramı oldu kadar hangi ülkelerde kutlandığı da merak konusudur. Başta Türkiye Cumhuriyeti olmak üzere Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti kapsamında da kutlanmaktadır.

Aynı zamanda Kosova Cumhuriyeti’nde ‘’23 Nisan Kosova Türkleri Milli Bayramı’’ olarak günümüzde kutlanmaktadır.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
0
_ren_
İğrenç
0
korkun_
Korkunç
0
yorumsuz
Yorumsuz
23 Nisan Neden Çocuk Bayramı Oldu?

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

Bir Cevap Yazın