Aferin İlaç Ne İşe Yarar | Aferin İlacı Uyku Yapar mı? Aferin İlaç Yasaklandı mı?

Aferin İlaç Ne İşe Yarar | Aferin İlacı Uyku Yapar mı? Aferin İlaç Yasaklandı mı?

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Aferin ilaç ne işe yarar? Parasetamol ilaç grubunda yer aldığı bilinen Aferin, günümüzde birçok insan tarafından kullanılıyor. Ancak her ilaçta olduğu gibi bu ilaçta doğru doz ve kullanım şekli ile kullanılmadığında, türlü sağlık sorunlarına neden olabilecektir. Peki, Aferin ilaç ne işe yarar? A-ferin kapsül uyku yapar mı? Aferin forte ne işe yarar, kimler kullanamaz? İşte tüm detaylar…

Aferin İlaç Ne İşe Yarar? Aferin Forte İçinde Ne Var?

Aferin ilaç ne işe yarar konusuna değinmeden önce Aferin içinde ne var tarzı sorulara yanıt verilmelidir. Aferin; A-ferin kapsül sinüs, Aferin forte kapsül ve Aferin şurup olmak üzere 3 farklı şekilde temin edilebilir. Hemen hepsinin içeriğinin aynı olduğu söylenebilecektir. Etken madde ve yardımcı maddelerin miktarında değişmeler olabileceği belirtilmelidir. Aferin sinüs ile Aferin forte arasındaki fark yalnızca bu şekildedir.

Aferin tablet, şurup ve toz formuyla oluşturulmuş olan bir ilaç türüdür. Parasetamol ilaç grubunda yer alan bu ilacın etken maddesi klorfeniramin ve parasetamoldür. Parasetamol maddesi ağrı kesici ve ateş düşürücü iken, klorfeniramin alerji önleyici bir madde olarak ön plana çıkmaktadır.

1- Aferin İlacı Neye İyi Gelir?

Üst solunum yolu hastalıkları için kullanılan Aferin ilaç ne işe yarar? Aferin genellikle üst solunum yolu rahatsızlıklarında yaşanan ağrı ve ateşin ortadan kaldırılması için kullanılmaktadır. Aferin ilacının kullanıldığı semptom ve rahatsızlıklar ;

Vücut kırıklığı ve halsizlik ,ateş, burun akıntısı, nezle, öksürük, burun ve boğazda kaşıntı, yanma hissi, baş, boğaz ve kas ağrıları, gözlerde sulanma ve kaşıntı şeklindedir.

2- Aferin İlacı Ne İşe Yarar? Aferin Etkisini Nasıl Gösterir?

Aferin sinüs ne işe yarar? Bu soruya yanıt verilebilmesi için ilacın etki mekanizmasının ne olduğuna değinmek gerekecektir. İlaç içerdiği etken maddeler sayesinde bireylerin ağrı eşiğinin daha yüksek olmasına yardımcı olur.

Bunun yanı sıra vücut ısısını düzenleme özelliğini devreye sokarak, ateş problemini ortadan kaldırır. İçeriğinde bulunan klorfeniramin ise vücutta histamin salgılanmasını destekleyerek, alerjik bünyelerin bazı semptomlarla karşılaşmasını engellemektedir. A-ferin şurup ve kapsül içeriği ortalama 4-5 saat kadar etkisini gösterebilecektir. Bu noktada Aferin şurup ilaç ne işe yarar hemen belirtelim. Şurup kapsül formunu kullanamayan çocuk, genç, yetişkin ve yaşlı grubu için geliştirilmiştir.

3- Aferin Gribe İyi Gelir mi? Aferin Forte Grip İçin Kullanılmalı mı?

Peki, Aferin ilaç ne işe yarar? Aferin forte nedir ne için kullanılır? Aferin gribe iyi gelebilecek bir ilaç türüdür. Üst solunum yolu hastalıklarının ortadan kaldırılması için oluşturulan bu ilaç, gribin neden olduğu tüm semptomları ortadan kaldırmada oldukça etkilidir.

Aferin sinüs ve Aferin forte öksürüğe iyi gelir mi? Öksürük geniz akıntısı gibi durumlar sebebiyle gelişiyorsa, Aferin sinüs ve forte öksürüğü gidermede etkili olabilecektir.

4- Aferin Hapı Günde Kaç Kez Alınır? Aferin Hap Ne İşe Yarar Günde Kaç Kez Kullanılır?

 

Aferin hapı günde kaç kez alınır? Aferin Forte kullananlar için doktorlar reçete düzenlemekte ve kullanım miktarını belirtmektedir. Aferin tablet, şurup ya da toz formunun kullanım süresi ve sıklığı doktor tarafından reçete edilmektedir.

Doktorun reçetesine göre eczaneler bu konuda sizlere bilgilendirme yapacaktır. Ancak 12 yaş üzeri bireylerin 6 saatte bir kez, yetişkinlerin ise 4 saatte bir kez bu ilacı tüketmesi önerilen bir durumdur. A-ferin sinüs şurup, kapsül ve toz formu günde 6 kereden fazla kesinlikle kullanılmamalıdır.

5- Aferin İlaç Prospektüsü | Aferin Hangi Durumlarda Kullanılmamalı?

Aferin ilaç prospektüsü üzerinde kullanım şekli ve kullanılmaması gereken durumlar hakkında kapsamlı bilgiler yer almaktadır. Aferin ilaç prospektüsü için tıklayınız.

Aferin tablet ya da toz formu 12 yaştan küçük bireyler için kesinlikle kullanılmamalıdır. Doktor tarafından reçete edilmesine göre, şurup formu tercih edilebilecektir. Aferin şu gibi durumlarda doktora danışmadan kesinlikle kullanılmamalıdır;

Kansızlık,Bronşit, Bronşektazi, Astım ve karaciğer rahatsızlıkları,Siroz ve Gilbert sendromu,Glokom,Epilepsi,Prostat büyümesi,Yüksek tansiyon,Diyabet,

6- Aferin İlaç Uyku Yapar mı? Aferin Forte Yan Etkileri Nelerdir?

Aferin ilaç ne işe yarar? Aferin ilaç uyku yapar mı? Bu tablet kullanım sonrasında belli başlı yan etkilere sebebiyet verebilecektir. Parasetamolün yaygın olarak görülen yan etkilerinden biri kişiler üzerinde baş dönmesi ve uykulu bir görünüme sebebiyet vermesidir. Aferinin sayılabilecek diğer yan etkileri ise şunlardır;

Baş ağrısı,

Bulanık görme,

Yorgunluk,

Bulantı- kusma,

Ağız kuruluğu,

İştahsızlık,

Kabızlık,

Karın ağrısı,

Merkezi sinir sistem uyarılması,

Denge ve konsantrasyon bozukluğu,

Halusinasyon görme

7- Aferin İlaç Fiyatı Nedir?

Aferin ilacı fiyatı alınan formuna göre farklılık gösterebilmektedir. İlaç istenirse reçetesiz olarak da satılabilir. Aferin ilaç reçetesiz fiyatı 2023 itibariyle 34.64 TL’dir. Bu fiyat forte için geçerli olup Aferin sinüs 55.52 TL’dir. Aferin Plus pediyatrik şurup ise 2023 yılı için 36.70 TL olarak belirlenmiştir. Reçete ile alındığından yalnızca muayene ücreti ödeneceğinden, ne kadar bir ödeme yapılacağı SGK üzerinden belirlenmektedir.

8- Aferin İlaç Yasaklandı mı?

Aferin ilaç yasaklandı mı sorularını şu sıralar sıkça duymaktayız. Birçok insan tarafından kullanılan bu ilaç yasaklanmamış olup, eczaneler üzerinden kolayca temin edilebilecektir. Ancak doktora danışmadan kullanmanız, ciddi sağlık sorunlarına neden olabileceği için kullanılması önerilen bir durum değildir. Dolorex nedir ne için kullanılır yazımızı okumak için tıklayınız.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

OKU Haber Dergi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!