Akdeniz Diyeti ile Ömür Neden Uzuyor?

Akdeniz diyeti ile neden ömür uzuyor? Diyetisyenlerin fikir birliği yaptığı konulardan biri Akdeniz diyetinin faydaları üzerine oluyor ve bu diyeti çoğunlukla tavsiye ediyorlar. Ayrıca Akdeniz diyetinin faydalarının sebepleri de araştırılmaya..

Akdeniz Diyeti ile Ömür Neden Uzuyor?
Son Güncelleme: Whatsapp

Akdeniz Diyeti ile Ömür Neden Uzuyor? | Akdeniz diyeti ile neden ömür uzuyor? Diyetisyenlerin fikir birliği yaptığı konulardan biri Akdeniz diyetinin faydaları üzerine oluyor ve bu diyeti çoğunlukla tavsiye ediyorlar. Ayrıca Akdeniz diyetinin faydalarının sebepleri de araştırılmaya devam ediyor.

Akdeniz diyeti ile neden ömür uzuyor? Diyetisyenlerin fikir birliği yaptığı konulardan biri Akdeniz diyetinin faydaları üzerine oluyor ve bu diyeti çoğunlukla tavsiye ediyorlar. Ayrıca Akdeniz diyetinin faydalarının sebepleri de araştırılmaya devam ediyor.

Yapılan önceki araştırmalarda, Akdeniz diyetinin hücrelerdeki yaşlanmayı geciktiren ve ömrü uzatan kanalı aktif eden resveratrol adlı bileşiğe kırmızı şarabın sahip olduğu tahmin edilmekteydi. Fakat bu kanalı aktif eden bileşenin kırmızı şarapta değil zeytin yağı içinde bulunan yağ olduğu Mashek’in laboratuvarında elde edilen bulgular neticesinde ortaya çıkarıldı.

Sadece Zeytinyağı Tüketmek İşe Yarar mı?

Yalnız Mashek yaptığı araştırmalarda sadece zeytinyağı tüketmekle bu avantajların sağlanmayacağını da ayrıca belirtiyor. Ekip tarafından yapılan çalışmaların neticesinde ise kalori dengesi, doğru beslenme ve egzersizlerle beraber zeytinyağı tüketilmesi halinde daha olumlu sonuçlar elde edilebileceği ifade ediliyor.

Mashek yaptığı açıklamada,

“Çalışmamız sonucunda, bu yağın öncelikle lipit damlalar adı verilen mikroskobik unsurlarda biriktirildiğini fark ettik. Hücrelerimiz yağı bu şekilde topluyor. Ardından bu yağ egzersiz sırasında parçalanıyor ve sinyaller iletilmeye başlanıyor”

diye belirtiyor.

Mashek, araştırmanın bir sonraki evresinde ise kısa ve uzun dönemde ilaçları ve ayrıca sağlık için faydalı olan diyetlerin daha da geliştirilmesinin gerektiğini anlatıyor. Ve açıklamasına,

“Bu biyolojiyi anlamak ve bunu insanlara uygulamak istiyoruz. Umuyoruz ki hastaların sekiz farklı rahatsızlık için sekiz farklı doktora gittiği bu sağlık sistemini değiştirmeye yardımcı olmak mümkün”

diyerek devam ediyor. Ayrıca açıklamasına şu sözlerle son veriyor:

“Bunlar hep yaşa bağlı hastalıklar. Demek ki yaşlanmayı tedavi etmek gerekiyor.”.

Resveratrol Ne İşe Yarıyor?

60 yılların ilk başında Japon bilim insanlarının bulduğu resveratrol, kalp ve damar hastalıkları, sinir sisteminde görülen rahatsızlıklar ve mantar hastalıkları gibi birçok hastalığa karşı oldukça güçlü bir koruma sağlamakla bilinmektedir.

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.