featured

Av Köpeği Cinsleri ve Özellikleri | En İyi Av Köpeği Cinsi ve İsimleri Listesi

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Av köpeği cinsleri ve özellikleri, av sporu ile yakından ilgilenen ve av amacıyla köpek sahibi olmak isteyen pek çok kişi tarafından merak ediliyor. Genel olarak av köpeği cinsi kategorisinde yer alan köpekler, çok iyi koku alma duyusuna sahip oldukları ve ses karşı hassas oldukları için avcılık konusunda da oldukça başarılı.

Peki, en iyi av köpeği cinsi hangileridir? Av köpeği cinsleri isimleri nelerdir? İşte, av sporu ile ilgilenen ve avcılıkta köpeklerin yeteneklerinden yararlanmak isteyenlere özel olarak hazırladığımız av köpeği cinsleri ve özellikleri yazımız…

Av Köpeği Cinsleri ve Özellikleri ile İlgili Bilinmesi Gerekenler

Av köpeği cinsleri ve özellikleri, av sporu ile ilgilenen kişilerin detaylı olarak araştırma yapması gereken bir konu. Çünkü avcılıkta başarılı olunabilmesi için kişinin kendisi kadar av köpeği de gelişmiş yeteneklere sahip olmalı. Bu nedenle köpek cinsleri arasında av köpeği cinsleri olarak başlı başına bir kategori bulunuyor. Bu kategorideki av köpeği ırkları diğer köpeklerden kokuya ve sese karşı daha duyarlı.

En iyi av köpeği cinsi; eğitime açık olan ve kolay eğitilebilen, sessizlik içinde pusuda bekleyebilen, kokuya ve sese karşı hassasiyeti olan köpeklerdir. Aynı zamanda av köpekleri atletik yapıya sahip olmalı. Peki, en iyi av köpeği cinsleri isimleri nelerdir? İşte, bazı en iyi av köpeği cinsleri isimleri:

Alman Çoban KöpeğiGolden RetrieverDogo ArgentinoLabrador RetrieverBeagleBritanny SpanielBasset HoundAmerikan Tilki KöpeğiBlood Hound Tazı KöpeğiKurzhaarBluetickChesapeake RetrieverGordon SetterEnglish PointerDrahthaar

En İyi Av Köpeği Cinsleri İsimleri ve Irkına Göre Av Köpeği Özellikleri

Kendinize avda eşlik edecek bir av köpeği arıyorsanız sadece av köpeği cinsleri isimleri konusunda bilgi sahibi olmanız yetmez. Av köpeklerinin özellikleri hakkında ve hatta bu köpeklerin gereksinimleri hakkında da bilgi sahibi olmalısınız. Ayrıca avlanmaya çıktığınız hayvana göre av köpeği cinsi tercih etmeniz, andaki başarınıza direkt olarak etki eder. İşte, belli başlı özellikleri ise en iyi av köpeği cinsleri ve özellikleri hakkındaki yazımız sizlerle…

1- Alman Çoban Köpeği Özellikleri

Av köpeği cinsleri ve özellikleri listemizin ilk sırasında Alman Çoban köpeği cinsine yer verdik. Günümüzde Alman çoban köpekleri sadece av köpeği olarak değil; polis köpeği olarak bilinen K9 köpeği olarak da tercih ediliyor. Başlarda koyun sürüsüne çobanlık etmek için kullanılan Alman Çoban köpeği, avcılık konusunda da yeteneklere sahip.

İyi bir eğitim verildiği takdirde iyi bir av köpeği olan Alman çoban köpeği yapısı gereği sakin, sabırlı, dayanıklı ve bir o kadar da enerjik köpeklerdir. Günümüzde av köpeği cinsi olarak sıklıkla Alman Çoban köpeği tercih edilir.

2- Golden Retriever Özellikleri

Evcil köpekler listesinde yer alan ve pek çok pati dostu tarafından sahiplenilen Golden Retriever cinsi köpekler, av köpeği cinsleri listesinde de bulunuyor. Her ne kadar av köpeği cinsleri isimleri denildiğinde Golden Retriever evcil olduğundan dolayı akıllara gelmese de bu listede yer alıyor.

Av köpeği cinsi olan Golden Retriever, kuş köpeği olarak bilinir. Kuş ve benzeri gibi küçük hayvanların avlanmasında oldukça başarılıdır. Üstelik eğitilmeye çok açık köpek cinsi olduğundan kısa sürede avcılık yeteneklerinden de yararlanabilirsiniz.

3- Dogo Argentino Özellikleri

Türkiye’de yasak köpek cinsleri listesinde yer alan Dogo Argentino cinsi köpekler, avcılık yeteneği güçlü köpekler listesinde yer alır. Kuş köpeği olarak bilinir ve bu konuda çok başarılıdır. Çünkü kuş köpeği olmak sabır ve bir o kadar da sessizlik gerektirir. Bu özellikler Dogo Argentino cinsi köpeklerde de fazlasıyla vardır.

Dogo Argentino, Türkiye’de yasak köpek cinsleri arasındadır ancak iyi eğitim verildiği ve evcilleştirildiği takdirde iyi bir ev köpeği de olabilirler. Bu köpeğin yasaklı listesinde olması, kötü eğitim durumunda hayatı tehdit edici saldırgan davranışlarda da bulunabilmesidir.

4- Labrador Retriever Özellikleri

En iyi av köpeği cinsleri ve özellikleri listesindeki en popülerden köpeklerin başında Labrador Retriever da geliyor. Kuş köpeği olan Labrador Retriever oldukça enerjik ve sahibine karşı sadıktır. Bu köpek cinsinin en iyi av köpeği cinsi listesinde bulunmasının nedeni; soğuğa dayanıklı olması ve soğuk sularda dahi yüzebilmesidir.

Ördek avında oldukça başarılı olan Labrador Retriever cinsi hem av köpeği hem de evcil bir köpektir. İyi bir eğitim verildiğinde aile köpeği haline gelebilir. Evcil Labrador köpekler sahiplerine karşı sadıktır ve onları hep memnun etme amacındadır.

5- Beagle Özellikleri

Süs köpeği cinsleri listesinde yer alan Beagle cinsi aynı zamanda en iyi av köpeği cinsi listesinde de yer alır. Çünkü koku alma yetenekleri gelişmiştir. Av tazısı olarak da bilinen Beagle cinsi köpekler tavşan ve benzeri gibi küçük hayvanların avlarında başarı sergiler. Bununla birlikte ev köpeği yani süs köpeği olarak da oldukça popülerdirler.

6- Brittany Spaniel Özellikleri

Brittany Spaniel de en iyi av köpeği cinsleri arasında yer alıyor. Özellikle de sülünlerin kovalanmasında başarılı olan Brittany Spaniel, en iyi kuş köpeği türleri arasında. Brittany Spaniel köpeklerin boyunun küçük olması, av alanında daha küçük yerlerde dolaşmasına imkan tanıyor.

7- Basset Hound Özellikleri

Bodur bacakları, arkadaş canlısı halleri ve uzun kulaklarıyla bilinen av köpeği Basset Hound 1800’lü yılların en popüler köpekleri arasında yer almış ve çoğunlukla aristokratlar tarafından beslenmiş. Hem diğer canlılarla hem de çocuklarla iyi anlaştığı bilinen Basset hound verilen komutlara itaat etme konusunda da oldukça gelişmiş. Bu nedenle de en iyi av köpeği cinsleri listesinde yer alıyor.

Av köpeği cinsleri ve özellikleri dendiğinde Basset Hound köpeklerin sabırlı olduğundan bahsetmek gerekir. Avını sabırla bekleyen bu köpek sessizliğini de korumakta oldukça başarılı.

8- Amerikan Tilki Köpeği Özellikleri

Koku tazısı dendiğinde akıllara gelen av köpeği cinleri arasında Amerikan Tilki Köpeği de geliyor. İlk olarak tilki avlanması için kullanılan Amerikan tilki köpekleri daha sonra geyik avı için de tercih edilmiştir.

Amerikan tilki köpekleri iyi bir av köpeği cinsi olmasının yanı sıra sadık bir dosttur ve sevecen yapıları vardır. Enerjileri yüksektir ve bu nedenle egzersiz yapmaya ihtiyaçları vardır.

9- Bloodhound Tazı Köpeği Özellikleri

Bloodhound tazı köpeği koku alma konusunda oldukça gelişmiştir ve çok iyi iz sürerler. Bu özellikleri sebebiyle de en iyi av köpeği cinsleri arasında bulunur. İz sürme konusundaki gelişmişlikleri, onların arama kurtarma köpeği olarak kullanılmasında etkilidir, polis köpeği olarak da kullanılırlar. Kızdırılmadıkları sürece anlaşması oldukça kolaydır.

Bloodhound tazı köpeği sabırlı ve sessizdirler. Hızlı koşarlar. Hızlı koşan bir tazı köpeği olduğu için avcılıkta da başarılıdırlar.

10- Kurzhaar Özellikleri

Kurzhaar cinsi köpekler de en iyi av köpeği cinsi arasında yer alır ancak bu köpeklerin yavruluk döneminden itibaren iyi eğitilmesi gerekir. Enerjileri oldukça yüksektir ve bu sebeple egzersize ihtiyaç duyarlar.

Kurzhaar cinsi köpeklerin dayanıklıkları fazla olduğu için zorlu arazi koşullarında dahi uzun saatler efor sarf edebilirler. Zorlu şartlar altında uzun saatler aktif olabildikleri için de avcılıkta başarı gösterirler.

11- Bluetick Özellikleri

Av köpekleri listesinde yer alan Bluetick cinsi köpekler koku tazısıdır. Enerjileri yüksektir ve koku alma duyuları mükemmele yakındır. Zaman zaman BLuetick cinsi köpekler, diğer av köpeklerini dahi korkutabilecek özelliklere sahiptir. Evde beslemeye uygun değillerdir, doğal yaşamdan kopartılmamalıdır.

12- Chesapeake Retriever Özellikleri

En iyi av köpeği cinsleri arasında bulunan Chesapeake Retriever cinsi köpekler, kuş köpeği olarak bilinir ve atletik bir yapıları vardır. Zekaları ve kararlılıkları ile ön plana çıkan Chesapeake Retriever sahiplerine de sadıktır.

Av köpeği cinsleri ve özellikleri dendiğinde Chesapeake Retriever cinsi köpeklerin soğuk hava koşullarına uyum sağlaması ve soğuk suda yüzebilmesi akıllara gelir. Çünkü vücutlarındaki yağ, onların soğuk hava koşullarında da dirençli olmasına etki eder.

13- Gordon Setter Özellikleri

Av köpekleri arasında yer alan Gordon Setter cinsi köpekler oldukça zeki canlılardır ve kulakları da sese karşı oldukça duyarlıdır. Koku alma konusundaki gelişmişlikleri de onların iyi bir av köpeği olmasını sağlar.

Eğitim almaya açık Gordon Setter cinsi köpekler sahiplerine karşı itaatkardır ve yapıları gereği sabırlıdır. Ayrıca enerjisi yüksektir ve hızlı koşabilirler.

14- English Pointer Özellikleri

Bıldırcın ve sülün gibi av konusunda oldukça başarılı olan av köpeği cinsleri arasında bulunan English Pointer cinsi köpekler, ısıya karşı dayanıklı olan köpeklerdir. Soğuk havalardan daha çok sıcak havalara uygun bir köpektir. English Pointer köpeklerin kararlılıkları yüksektir ve bu nedenle avcılıkta başarılıdır.

15- Drahthaar Özellikleri

En iyi av köpeği cinsi arasında bulunan Drahthaar oldukça enerjik ve arkadaş canlısı bir köpektir. Zekasıyla ön plana çıkan Drahthaar cinsi köpekler avcılık yeteneği konusunda başarılıdır. Sorumlulk bilinciyle hareket eden av köpeği Drahthaar sahiplerine sadakat besler, hem sıcak hem de soğuk iklim koşullarında görevlerini yerine getirir.

Av Köpeği Cinsleri ve Özellikleri Hakkında En Sık Araştırılan Konular

İnternet kullanıcıları, av köpeği cinsleri ve özellikleri araştırması yaparken beraberinde pek çok soruya da yanıt arıyor. Yazımızın bu kısmında av köpekleri ile ilgili en çok sorulan sorulara ve onların cevaplarına yer vereceğiz.

1- Av Köpeği Özellikleri Nelerdir ?

Av köpekleri; kuş köpeği, tazı köpeği gibi türlere ayrılır. Bu köpeklerin ortak özellikleri de iyi koku almaları, iyi iz sürmeleri, sese karşı duyarlı olmalarıdır. Ayrıca kararlı ve enerjiktirler.

2- Kahverengi Av Köpeği Cinsleri Nelerdir ?

Kahverengi av köpeği cinsleri arasında; kurzhaar, Alman çoban köpeği, Beagle, Brittany Spaniel, Basset Hound, Amerikan tilki köpeği, Bloodhound, Chesapeake Retriever gibi köpek cinsleri bulunur.

3- Siyah Beyaz Av Köpeği Irkları Nelerdir ?

Siyah beyaz av köpeği ırkları arasında; English Pointer, Gordon Setter gibi köpekler yer alır.

4- Siyah Av Köpeği Cinsleri Nelerdir ?

Siyah av köpeği cinsleri; Labrador Retriever, Drahthaar, Gordon Setter gibi av köpekleridir.

5- En İyi Av Köpeği Cinsi Hangileridir ?

En iyi av köpeği cinsi olarak Labrador Retriever ve Golden Retriever gösterilebilir. Ancak pek çok av köpeği, iyi eğitildiği takdirde yeteneklerini sergileyebilir. En iyi av köpekleri arasında Drahthaar, English Pointer ve Bluetick de sayılabilir.

6- Av Köpekleri Cinsleri ve Fiyatları Ne Kadar?

Av köpekleri fiyatları, köpeklerin cinsine göre değişmektedir. Ayrıca köpeklerin yavru, yetişkin ve eğitimli olup olmaması da av köpeği fiyatlarına etki eder. Bu sebeple av köpekleri fiyatları için standart bir ücretten bahsetmek doğru değildir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

OKU Haber Dergi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!