En İyi Nuri Bilge Ceylan Filmleri

Türk sinemasının en etkili yönetmen ve senaristlerinden olan Nuri Bilge Ceylan , 2006 Cannes Film Festivali büyük jüri ödülü, Altın Portakal en iyi yönetmen ödülü, Altın Palmiye en iyi görüntü..

En İyi Nuri Bilge Ceylan Filmleri
Son Güncelleme: Whatsapp

En İyi Nuri Bilge Ceylan Filmleri | Türk sinemasının en etkili yönetmen ve senaristlerinden olan Nuri Bilge Ceylan , 2006 Cannes Film Festivali büyük jüri ödülü, Altın Portakal en iyi yönetmen ödülü, Altın Palmiye en iyi görüntü yönetmeni ödülü ve sinema anlayışı ile ulusal ve uluslararası sinema camiasında kabul görmüştür. Kendisinin en önemli filmlerini sizler için listeledik. İşte, En İyi Nuri Bilge Ceylan filmi !

Türk sinemasının en etkili yönetmen ve senaristlerinden olan Nuri Bilge Ceylan , 2006 Cannes Film Festivali büyük jüri ödülü, Altın Portakal en iyi yönetmen ödülü, Altın Palmiye en iyi görüntü yönetmeni ödülü ve sinema anlayışı ile ulusal ve uluslararası sinema camiasında kabul görmüştür. Kendisinin en önemli filmlerini sizler için listeledik. İşte, En İyi Nuri Bilge Ceylan filmi !

1 – Kış Uykusu

 En İyi Nuri Bilge Ceylan filmi listemizin başında Kış Uykusu geliyor. Anadolu’nun bozkırında, kış uykusuna yatmışçasına ıssızlığın içerisinde, hayallerini ve ilişkilerini sürdüren eski bir tiyatro oyuncusunun öyküsü anlatılır.

Bu filmde insan ilişkileri, hayal kırıklığı, ön yargılar ve çaresizlik, karı-koca ve kardeşlik bağları da dahil olmak üzere çeşitli konular işlenmiştir.

2 – Bir Zamanlar Anadolu’da

Nuri Bilge Ceylan tarafından çekilen en iyi filmler listesi Bir Zamanlar Anadolu ’da isimli yapım ile devam ediyor. Kasaba hayatı, bozkır yolculuğuna benzer. Zirvelerin ardında yeni bir şeyle karşılaşacakmış hissi vardır ancak incelen, kaybolan, uzayan ve birbirine benzeyen yollar karşımıza çıkar.

3 – Üç Maymun

Nuri Bilge Ceylan yapımı filmler listemizin 3. sırasında farklı bir yapım yer alıyor. Büyük yalanlara dönüşen küçük zaafların, bir aileyi parçaladığı gerçeğinin üzerini örterek, her şeye rağmen aileyi bir arada tutmaya çabalıyorlar.

Ağır gelen acıların ya da sorumlulukların altında kalmamak için doğruyu bilmek istemiyor, doğruyu görmezden geliyor, duymak istemiyor ve gerçeğin hakkında konuşmamaya çalışıyorlar. Tam anlamıyla aileyi bir arada tutabilmek için gerçeklere karşı üç maymunu oynuyorlar. Peki, bu çaba gerçeğin var oluşunu ortadan kaldırır mı?

4 – İklimler

İklimler filmi de Nuri Bilge Ceylan en iyi filmleri arasında. Basit şeylerle mutlu olabilen insanlar, mutlu oldukları bu basit şeylerden daha da basit şeyler için üzülebiliyorlar. İnsan yaratılışında böyle bir inceliğe sahiptir.

Tıpkı doğum şekillerinin basitliği gibi hiç olmayacak kadar basitçe ölebilmeleri gibi… Bahar ve İsa, iki yalnız ruhtur ve bu ruhlar kendilerine ait olmayan bir mutluluğun peşine takılmışlardır.

5 – Uzak

Hayatta ilerliyor olduğu yol ile idealleri arasındaki mesafe her geçen gün artmakta olan bir fotoğrafçı, bu durumdan kaygı duymaktadır. Köyünden kalkıp İstanbul’a iş aramaya gelen ve niyeti bir an önce yurt dışına gitmek olan genç bir akrabasını evinin kapısını çalarken bulur.

6 – Mayıs Sıkıntısı

Film çekmek için, doğduğu yere yani kasabasına dönen Muzaffer’in hikayesinin anlatıldığı bir filmdir. Babası Emin ise tarlasının hudutları için mücadele vermektedir.

Yeğeni Ali ise babasına ses çıkartan saat aldırmak istiyor ve bunun için halası ne kadar istediğine dair onu sınıyor. Ali’nin bu sınavı nedir? Yumurtayı kırmadan kırk gün cebinde taşımak. Eğer bunu başarabilirse saat onun olacak.  

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.