Kia READ Nedir ?

Otomobil teknolojilerinin gelişmesi ve bu teknolojinin kullanımı sonucu piyasa rekabetinin artması, çok fonksiyonlu araçların tasarlanmalarına yol açmaktadır. Otomobil meraklıları artık aracın sıradan fonksiyonlarının yanı sıra konfor özelliklerine ve kendine özgü..

Kia READ Nedir ?
Son Güncelleme: Whatsapp

Otomobil teknolojilerinin gelişmesi ve bu teknolojinin kullanımı sonucu piyasa rekabetinin artması, çok fonksiyonlu araçların tasarlanmalarına yol açmaktadır. Otomobil meraklıları artık aracın sıradan fonksiyonlarının yanı sıra konfor özelliklerine ve kendine özgü teknolojik işlevlerine de önem vermektedir. 2019 senesi teknolojik araç kategorisinde ilgi çekici modeller arasında ise Kia READ modeli yer almaktadır. Kia markası özellikle, son dönemlerde tasarladığı otomobil modellerinin sürücüler tarafından tercih edilen modeller olması ile de öne çıkmaktadır. Araçların dış tasarımlarının ve konfor özelliklerinin yanında teknolojik ve kendine has fonksiyonları bulunmaktadır. Otomobil markası, en ilginç tasarımını ise bu sene ortaya koymaktadır. Kia READ, sürücünün duyguları ile paralel seyreden bir sürüş keyfi sunulması amacı ile tasarlanan bir modeldir. 

READ Teknolojisi Nasıl Bir Yapıya Sahiptir?

Araba üreticisi firmaların teknolojik yeniliklerinin yer aldığı CES 2019’da KİA markası yeni ürününü tanıtmıştır. Markanın ürettiği araç modeli, READ isimli yeni bir teknoloji yapısı içermektedir. Araştırmacılar tarafından tasarlanan gerçek zamanlı, duygu uyumlu sürüş teknolojisi, Kia READ içerisinde yer alan yeni bir gelişme olarak karşımıza çıkmaktadır. Araştırmacılar bu teknolojik fonksiyon sayesinde aracın, araç içi deneyimini, sürücünün o an hissettiği duygu durumuna göre uyarlamasını sağlamıştır. Araştırmacılar, READ fonksiyonunu araç tasarımında bulunan bir yapay zeka modeli ile sağlamaktadır. Teknolojik model sayesinde sürücünün kalp atışının, araç tarafından algılanabilmesi sağlanmıştır. Kia READ yüz ifadelerini algılayabiliyor ve bu ifadelere göre aydınlatma, ses seviyelerini uyarlıyor. Marka geliştirdiği teknolojik çözümler ile ileri fonksiyonlara sahip bir ürün elde etmeyi başarmıştır. Aynı zamanda kişinin stresli bir yapıya sahip olduğunu dahi algılayabilen model, ışıkları kısıyor ve dinlendirici müzikler açıyor.

Kia READ Modelinin Sahip Olduğu Kamera Sistemi Ve Özellikleri

Model farklı bir kamera sistemine sahiptir. El ve parmakların hareketlerini takip edebilen ve gözlemleyen bu kamera sistemi, sürücünün duygusal durumunun algılanmasına yardımcı olmaktadır.  Parmak hareketlerini algılayan araç, bu hareketlere paralel olarak sıcaklık ve aydınlatma gibi aracın diğer fonksiyonlarını sürücüye en uyumlu hale getirmektedir. Kia READ modeli içerisinde konfor unsurlarını da barındırmaktadır. Araç teknolojilerinin gelişmesi sayesinde daha konforlu ve tasarım açısından dikkat çeken modeller tasarlamaktadır. Model tasarımında yer alan koltuklar, masaj özelliğine sahiptir. Koltuk tasarımı aynı zamanda ses seviyelerini algılayarak hareket edebilme özelliğine sahiptir. 2019 içerisinde oluşturulan otomobil tasarımları arasında dikkat çeken model, meraklıları tarafından oldukça yoğun ilgi ve talep göreceğe benziyor. Ayrıca Bakınız: Yapay zeka tabanlı sistem, sürücünün hissine göre araç kabinini şekillendirecek.

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.