Klamoks Bid 1000 mg Ne İşe Yarar | Klamoks Antibiyotik Ne İçin Kullanılır, Nasıl Kullanılır?

Klamoks Bid 1000 mg Ne İşe Yarar | Klamoks Antibiyotik Ne İçin Kullanılır, Nasıl Kullanılır?

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Klamoks Bid 1000 mg ne işe yarar; vücuttaki bakterilerin yol açtığı bakteriyel enfeksiyonların tedavi edilmesine. Peki, doktorlar tarafından sık reçete edilen antibiyotik ilaçlar arasında yer alan Klamoks nedir? Klamoks Bid 1000 mg ne işe yarar? Klamoks antibiyotik ne için kullanılır, nasıl kullanılır? Klamoks Bid 1000 mg yan etkileri nelerdir?

Bu yazımızda bakterilerin yol açtığı çeşitli enfeksiyonların tedavisi için kullanılan Klamoks antibiyotik hakkında prospektüs içeriğine göre bilgilere yer verdik ve en merak edilen soruları, prospektüs bilgileri ışığında cevapladık. İşte, Klamoks Bid 1000 mg ne işe yarar ve daha fazlası hakkında her şey…

Klamoks Nedir ?

Klamoks nedir; vücutta bakterilerin neden olduğu bakteriyel enfeksiyonların tedavi edilmesinde etkili olan antibiyotik bir ilaçtır. Klamoks şurup formu da bulunmaktadır ancak bu yazımızda film tablet formundaki Klamoks antibiyotik ele alınmıştır.

Klamoks tablet Bilim İlaç tarafından üretilmektedir. Tablet beyazımsı bir renktedir ve tabletin bir yüzeyinde KF harfleri yer almakta, diğer yüzeyinde ise çentik bulunmaktadır.

Klamoks Bid 1000 mg Ne İşe Yarar | Klamoks Antibiyotik Ne İçin Kullanılır, Nasıl Kullanılır?

Klamoks Bid 1000 mg Nedir ?

Klamoks 1000 mg antibiyotik; etken maddesi 875 mg amoksisiline eşdeğer 980 mg amoksisilin trihidrat DC ile 125 mg klavulanik aside eşdeğer 151.15 mg potasyum klavulanat olan bir ilaçtır.

Klamoks antibiyotik yardımcı maddeleri ise; magnezyum stearat, titanyum dioksit, kroskarmetoz sodyum, hidrosipropil metil selüloz, etil selüloz, kolloidal susuz silika, mikrokristalin selüloz ve propilen glikoldür.

Klamoks Bid 1000 mg Ne İşe Yarar ? Klamoks Antibiyotik Ne İçin Kullanılır ?

Klamoks Bid 1000 mg ne işe yarar; çeşitli bakterilerin yol açtığı bakteriyel enfeksiyonların kısa süreli tedavisinde etkilidir. Prospektüs içeriğine göre Klamoks antibiyotik ne için kullanılır sorusunun yanıtları şu şekildedir:

 • Diş apselerinin tedavisinde
 • Diş eti enfeksiyonlarının tedavisinde
 • Tekrarlayan orta kulak iltihabı, bademcik iltihabı ve sinüzit gibi üst solunum yolu tedavisinde
 • Deri ve yumuşak doku enfeksiyonlarının tedavisinde
 • Akciğer iltihabı ve kronik bronşit akut alevlenmesi gibi alt solunum yolu enfeksiyonu tedavisinde
 • İdrar yolu enfeksiyonu tedavisinde
 • İdrar kesesi iltihabı tedavisinde
 • Böbreklerin bakteriyel iltihaplanması tedavisinde
 • Dokularda ve kanda bulunan toksinler ile bakterilere bağlı olarak gelişen rahatsızlıkların tedavisinde
Klamoks Bid 1000 mg Ne İşe Yarar | Klamoks Antibiyotik Ne İçin Kullanılır, Nasıl Kullanılır?

Klamoks Bid 1000 mg Nasıl Kullanılır ?

Klamoks Bid 1000 mg nasıl kullanılır sorusunun yanıtı, bu antibiyotiğin hangi sağlık sorunu için kullanıldığına bağlı olarak değişmektedir. Klamoks prospektüs içeriğine göre bu antibiyotik, yetişkinlerde ve 12 yaş üstü çocuklarda olmak kaydıyla, hafif ve orta dereceli enfeksiyon durumlarında günde 2 kez, 625 mg kullanılmalıdır. Şiddetli enfeksiyonlarda ise günde 1 g tablet kullanılmalıdır.

Ancak her ilaçta olduğu gibi Klamoks antibiyotik de yalnızca doktorun önerdiği dozda ve şekilde kullanılmalıdır. Doktor tavsiyesi olmadan bilinçsiz bir şekilde Klamoks ilaç kullanımı yapılmamalıdır. Çünkü Klamoks yan etkileri söz konusudur.

1- Klamoks Antibiyotik 1000 mg Diş Enfeksiyonlarında Nasıl Kullanılır ?

Diş tedavisi sonrasında ya da diş ve diş eti enfeksiyonları nedeniyle Klamoks reçete edilebilmektedir. Bu durumda yetişkinler ve 12 yaş üstü çocuklar Klamoks ilaç kullanabilir. Klamoks prospektüs içeriğinde bu ilacın 5 gün boyunca, günde iki defa 625 mg olarak kullanılması gerektiği yazmaktadır.

Ayrıca Klamoks prospektüs bilgilerinde, diş enfeksiyonu sebebiyle kullanılsa da bu ilacın 14 günden fazla kesinlikle kullanılmaması gerektiği de yazmaktadır.

2- Klamoks Bid 1000 mg Aç mı Tok mu İçilir ?

Klamoks antibiyotik bir ilaçtır ve her antibiyotikte olduğu gibi Klamoks da tok karnına içilmelidir.

3- Klamoks Bid 1000 mg Antibiyotik Kaç Saatte Bir Alınır ?

Klamoks ilacın nasl kullanılması gerektiği doktorlar ve eczacılar tarafından belirtilmektedir. Ancak Klamoks prospektüs bilgilerine göre bu ilaç günde maksimum 2 kez içilebilmektedir. Dolayısı ile Klamoks antibiyotik 12 saatte bir içilmelidir.

Klamoks Bid 1000 mg Ne İşe Yarar | Klamoks Antibiyotik Ne İçin Kullanılır, Nasıl Kullanılır?

Klamoks Bid 1000 mg Yan Etkileri Nelerdir ?

Hemen hemen her ilaç gibi Klamoks Bid 1000 mg yan etkileri de söz konusudur. Özellikle de Klamoks etken maddesi ve yardımcı maddelerine hassasiyeti olan kişilerde yan etki görülebilmektedir. Klamoks antibiyotik yan etkileri de çok seyrek, seyrek, yaygın olmayan ve yaygın yan etkiler olarak kategorize edilmiştir. En yaygın görülen Klamoks Bid 1000 mg yan etkileri şunlardır:

 • Mide bulantısı
 • Kusma
 • Cildi ve mukozaları etkileyen mantar enfeksiyonu
 • İshal

Bazı Klamoks yan etkileri oldukça ciddi yan etkilerdir ve acilen en yakın sağlık kuruluşuna başvurmayı gerektirir. En yakın sağlık kuruluşuna başvurmayı gerektiren ciddi Klamoks Bid 1000 mg yan etkileri şunlardır:

 • Boğazda, yüzde, dilde, dudakta, ağızda şişme
 • Yutkunmada ve nefes almada zorluk
 • Cilt üzerinde döküntü ve kurdeşen
 • Kol altında lenf düğümlerinin şişmesi
 • Ateş yükselmesi
 • Eklem ağrısı
 • Burunda, ağızda, genital bölgede, gözde ya da dudakta kabartı ve kanama
 • Deride soyulma şeklinde kendini gösteren deri enfeksiyonu
 • Avuç içi ve ayak tabanlarında kaşıntı, mor renkli beneklenme
 • Genital bölgede aşırı hassasiyet
 • Aşırı yorgunluk hissi
Klamoks Bid 1000 mg Ne İşe Yarar | Klamoks Antibiyotik Ne İçin Kullanılır, Nasıl Kullanılır?

Kimler Klamoks Antibiyotik Kullanamaz ?

Klamoks ilaç kullanması zararlı olabilecek kişiler de bulunmaktadır. Bu nedenle kullanıma başlamadan önce mutlaka Klamoks prospektüs okunmalıdır. Klamoks ilaç kullanmaması gereken kişiler şu şekildedir:

 • Sefalosporinler ve penisilin alerjisi olan kişiler
 • Daha önce Klamoks ilaç ya da penisilin tedavisi nedeniyle karaciğer yetmezliği ya da sarılık geçirenler
 • Antibiyotik kullanımına bağlı olarak bağırsak iltihabı (kolit) geçirenler

Klamoks Bid 1000 mg Fiyat 2022 Ne Kadar ?

Klamoks Bid 1000 mg fiyat 2022 yılının Nisan ayı itibari ile 31.78 TL’dir. Bu antibiyotik ilaç SGK tarafından karşılanan ilaçlar listesindedir ve bu sebeple reçete edildiğinde eczanelerden sosyal güvencesi olan kişiler tarafından ücretsiz alınabilmektedir.

Klamoks Bid 1000 mg Ne İşe Yarar, Nasıl Kullanılır Hakkında En Çok Araştırılan Sorular ve Cevapları

Klamoks antibiyotik hakında internet kullanıcıları pek çok soruya yanıt aramaktadır. Klamoks Bid 1000 mg yan etkileri nelerdir, nasıl kullanılır, ne için kullanılır sorularına ek olarak yazımızın bu bölümünde en çok cevabı araştırılan sorulara yanıt vereceğiz…

YouTube video

1- Klamoks Bid 1000 mg Diş için Kullanımı Nasıl Yapılır ?

Klamoks ilaç diş ve diş eti enfeksiyonu tedavisinde kullanılan bir antibiyotiktir. Klamoks prospektüs içeriğinde diş enfeksiyonu tedavisi için bu ilacın 12 yaş üzeri çocuklarda ve yetişkinlerde, 5 gün boyunca günde 2 kez 625 mg tablet olarak içilmesi gerektiği yazmaktadır.
Ayrıca yine Klamoks prospektüs bilgilerinde kesinlikle bu ilacın 14 günden fazla kullanılmaması gerektiği bilgisi verilmiştir.

2- Klamoks Bid 1000 mg Boğaz Ağrısı için Kullanılır mı ?

Klamoks ilaç boğaz ağrısı için de reçete edilmektedir. Boğaz ağrısı gibi üst solunum yolu enfeksiyonu ile birlikte akciğer iltihabı gibi alt solunum yolu enfeksiyonu tedavisinde de kullanılabilmektedir.

3- Klamoks Antibiyotik Reçetesiz Alınır mı ?

Klamoks antibiyotik reçetesiz olarak satın alınamamaktadır. Her antibiyotik ilaç grubundaki ilaçta olduğu gibi bu ilaç da reçete ile eczanelerden alınabilmektedir.

4- Klamoks Bid 1000 mg Antibiyotik midir ?

Klamoks Bid 1000 mg antibiyotik ilaçtır. Bu sebeple doktor tavsiyesi ve reçetesi olmadan bilinçsiz kullanım yapılmamalıdır.

5- Klamoks Antibiyotik Kaç Saatte Etkisini Gösterir ?

Klamoks ilaç güçlü bir antibiyotik bir ilaçtır ve bu sebeple kullanımdan itibaren etkisini göstermeye başlar. Ancak bu ilacın tedavi edici olması için; doktorun önerdiği şekilde ve dozda olmak kaydıyla her antibiyotikte olduğu gibi düzenli ve saatinde kullanım yapılmalıdır.

6- Hamilelikte Klamoks Antibiyotik Kullanılır mı ?

Hamilelikte Klamoks antibiyotik kullanımı önerilmemektedir. Ancak sadece gerekli durumlarda hekimler tarafından hamilelere Klamoks verilebilir. Klamoks prospektüs içeriğinde özellikle hamileliğin ilk 3 ayında u ilacın kullanılmaması gerektiği yazmaktadır.

7- Emziren Anneler Klamoks Kullanabilir mi ?

Klamoks etken maddesi amoksisilin ve klavulanik asit anne sütüne geçen etkin maddelerdir. Dolayısı ile emzirme döneminde Klamoks ilaç kullanımı, doktor tavsiyesi olmadan kesinlikle yapılmamalıdır.
Çünkü emzirme döneminde anne sütü ile bebeğe bu ilaç geçeceğinden, bebeklerde ishal ve mantar enfeksiyonu ortaya çıkabilir. Emzirme döneminde Klamoks kullanımı hekim tarafından gerekli görüldüyse bebeğin emzirilmesine ara verilmelidir.

8- Çocuklar Klamoks Bid 1000 mg Kullanabilir mi?

Klamoks prospektüs bilgilerinde açık bir şekilde bu ilacın 12 yaşın altındaki çocuklar tarafından kullanılmaması gerektiği yazmaktadır. Klamoks kullanması gereken çocuklar için süspansiyon yani Klamoks şurup bulunmaktadır. Ancak bu da antibiyotiktir ve yalnızca doktor reçetesi ile çocuklara verilmelidir.

9- Klamoks Antibiyotik Doğum Kontrol Hapının Etkisini Azaltır mı ?

Klamoks prospektüs içeriğinde, Klamoks antibiyotik ile doğum kontrol hapının birlikte kullanılması durumunda; doğum kontrol hapının etkisinin azalabileceği yazmaktadır.

İlginizi çekebilir: Antibiyotik Adet Geciktirir mi?

Klamoks Bid 1000 mg Prospektüs

Eğer doktorunuz tarafından size Klamoks antibiyotik reçete edildiyse öncelikle prospektüs okuması yapınız ve Klamoks Bid 1000 mg ne işe yarar, nasıl kullanılır, Klamoks Bid 1000 mg yan etkileri konusunda bilgi edininiz. Dilerseniz buradan da online olarak Klamoks prospektüs okuması yapabilirsiniz.

0
mutlu
Mutlu
2
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

OKU Haber Dergi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!