9 Adımda Lunapark Aletleri İsimleri Neler

9 Adımda Lunapark Aletleri İsimleri Neler?

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Lunapark aletleri çoğu zaman yaş fark etmeksizin ortamdan soyutlanarak kişilerin eğlenmesini sağlıyor. İlk olarak akla çocuklar gelse de tahmin ettiğiniz üzere lunaparktaki aletler sadece çocuklara özgü değil.

Aksine lunapark aletleri isimleri resimli olarak gördüğünüzde göreceksiniz ki birçok alet yetişkin için dizayn edilmiştir. Özellikle yurt dışında bu tarz ortamlar yetişkin ve çocuklar için ayrı olarak dizayn edilmektedir.

Her ne kadar ilk bakışta çok eğlenceli olarak gelse de maceraperest olmak için belirli koşulları sağlamak gerekiyor.

Özellikle çocukların bahsedilecek tehlikeli lunapark aletlerine binmesini engellemek adına yaş sınırı ve kimi zaman kilo sınırı gibi durumlar göz önünde bulundurulur.

Öbür taraftan yetişkinlerinde belirli sağlık problemlerinin olmaması korkunç lunapark aletleri için gereklidir. Zira bu aletler kalp atışını çok fazla hızlandıracaktır. Hamilelerin özellikle bazı lunapark aletleri deneyimlemesi yasaktır.

Lunapark Aletleri ve İsimleri| Meraklısına Lunapark Aletleri İsimleri Resimli Halleri

Günümüzde bir lunaparka gittiğinizde çoğunlukla ortak lunapark aletleri sizleri karşılayacaktır. Başta küçük çocuklar için aletler neredeyse her yerde bulunmaktadır.

Öbür taraftan korkunç aletlerin her bölgede bulunması mümkün değildir. Sadece sayılı lunaparklarda yer alacaktır.

Bununla birlikte belirli kişiler tarafından deneyimlemesi mümkündür. Farklı lunapark aletleri denemek isteyenler için işte lunapark aletleri isimleri ve resimleri!

1- Çarpışan Arabalar

9 Adımda Lunapark Aletleri İsimleri Neler
Çarpışan Arabalar

Klasikten başlamak gerekirse gerçekten küçükten büyüğe her yaştan insanın eğlendiği bölümlerden birisini oluşturur.

Aslında temel bir mantığı neredeyse yoktur, arabayı kullanarak sadece diğer arabalar çarpmak hedeflenir. Genelde 12-13 yaş sınırı bulunmaktadır. Bu yaşın altındaki çocuklar yetişkinle binmek gibi zorunlulukları vardır.

2- Ranger Lunapark Aletleri Arasında Maceracılara Öneri!

Ranger, farklı lunaparklarda yerini almış ilk bakışta dikkat çeken aletlerden birisidir. Uzunca bir direğe bağlı olarak bulunan dört farklı oturma alanı bulunmaktadır.

Bahsedilen bu dört farklı parçaya birden fazla kişi sırayla oturur. Gerekli güvenlik önlemleri alındıktan sonra hareketlenme artık başlar.

9 Adımda Lunapark Aletleri İsimleri Neler
Ranger Lunapark Aletleri Arasında Maceracılara Öneri!

Başlangıcı gondol gibi alt kısımdan olur. Oturma alanı kafes şeklindedir ve giderek hareketlenmeye başlar. Kollar arası mesafe açıldıkça yükseklikte de artış gözlemlenir.

Sonra bir bakmışsınız ki en tepede kafanız aşağı bakacak bir hale gelmişsiniz! Çocuklar tarafından kullanılması kesinlikle yasaktır.

3- Discovery Lunapark Aleti

Maceracı lunapark aletleri isimleri arasında discovery bulunuyor. Aslında birçok lunapark aletini görmüş olma olasılığınız yüksek fakat isimlerini hatırlama konusunda zorluk çekebilirsiniz.

Lunapark isimleri İngilizce olarak aratılanlardan birisi olan Discovery, uzun kalın bir temelden çıkan ekstra kol üzerine planlama yapılmış alettir. Bu alet diğerlerinden farklı olarak dairesel bir görünüme sahiptir.

9 Adımda Lunapark Aletleri İsimleri Neler
Discovery Lunapark Aleti

Yuvarlak olarak oluşturulmuş bu alanda tekli koltuklara oturulur. Daha sonra güvenlik önlemleri sağlandıktan sonra eğlence başlar.

Mekanizma oturulan bu dairesel alanı alarak havada resmen taklalar attırır. Dairesel olarak kendi etrafınızda dönmekle kalmaz aynı zamanda çıkabileceğiniz maksimum yüksekliğe de erişebilirsiniz.

4- Kamikaze Lunapark Oyuncakları

Kamikaze bir dönem ilk çıktığı ve yaygınlaştığı zamanlarda dillerden düşmeyen bir alettir. Bu alette kişilerin macerayı doruklarına kadar yaşadığı görülür.

Çocuklara uygun olmadığı rahatlıkla görülen bu mekanizmada yetişkinler için iki ayrı oturma bölgesi oluşturulmuştur. Diğer aletlere göre oturma alanları daha dardır.

9 Adımda Lunapark Aletleri İsimleri Neler
Kamikaze Lunapark Oyuncakları

Az kapasitede oturulduktan sonra emniyet kemerleri bağlanır. Makine anlık olarak direkt hızlı hareket etmez. Aksine yavaş yavaş hızını arttırarak ilerler.

Bu da diğer lunapark aletleri arasında adrenalini en iyi hissetmenize yardımcı olanlardan birisidir. Hareket imkânı arttıkça karşıdaki oturma alanı ile yer değiştirecek, kimi zaman en üstte buluşacaksınız.

5- Gondol

Türkiye’de lunapark aletleri isimleri resimleri dendiğinde zihinlerde canlanmaya başlayan ilk aletlerden birisi de gondol olmaktadır.

Gondol teknemsi bir oturma alanına sahiptir. Buraya çok sayıda kişi oturabilmektedir. En uç kısımlar genelde macerayı iyi hissetmek isteyenler içindir.

Orta kısımlar görece diğer alanlara göre daha güvenilir bulunmaktadır.

9 Adımda Lunapark Aletleri İsimleri Neler
Gondol

Diğer aletlere nazaran daha çok çocuk grubunun bulunduğu bir alandır. Fakat yine de yetişkin olmadan tek çocuğun binmesi uygun değildir.

Bahsedilen bu alette oturulan alan sağdan sola, soldan sağa olmak üzere daha yükseğe ulaşmak adına dönmektedir. Tam dönme turu yapılmaz fakat çoğu zaman o alana kadar zorlama yapılır.

6- Roller Coaster

9 Adımda Lunapark Aletleri İsimleri Neler
Roller Coaster

Filmlerden daha çok görmeye alışık olduğumuz fakat nadirde olsa bazı lunaparklarda bulunan Roller Coaster oldukça dikkat çekiyor.

Daha çok ‘hızlı tren’ olarak adlandırılan bu makinede mekanizma oldukça basit çalışmaktadır. Metrelerde yüksekliğe kurulmuş bir ray sistemi üzerinde son hız ilerliyorsunuz.

Eğer çok daha heyecan yaşamak istiyorum derseniz en çok kısma oturmanız daha doğru olacaktır. Yükseklik korkusu olanlar asla denememelidir.

7- Balerin

9 Adımda Lunapark Aletleri İsimleri Neler
Balerin

Kısmen çocukların binmesi daha uygun olan ve çok az bir yükseklikte oluşturulan alettir. Balerinin eteklerine kurulan oturma alanlarına kişiler yerleşir.

Sadece etek genişliği kadar bir mesafede dönme hareketi yapılır. Fakat etek düz bir alanda duruyor gibi gelmesin. Ön tarafı daha yere yakınken arka kısmı daha yüksektedir.

Böylece her dönüşte farklı bir yükseklik ve alanda kendinizi bulabilirsiniz.

8- Atlı Karıncalar

9 Adımda Lunapark Aletleri İsimleri Neler
Atlı Karıncalar

Küçük yaştaki çocukların vazgeçilmez lunapark aletleri isimleri arasında atlı karıncalar bulunuyor. Atlı karıncalar, oldukça güvenilir bir alandır.

Bu karınca üzerinde çocuklarınızı tek başına bindirebilir bununla birlikte siz de eşlik edebilirsiniz. Herhangi bir zarar görmesi neredeyse imkânsızdır.

9- Dönme Dolap

9 Adımda Lunapark Aletleri İsimleri Neler
Dönme Dolap

Yılların aletleri arasında dönme dolap sadece binenleri değil, fotoğraf çektirmek isteyenlerin de sık kullandığı aletlerden birisidir.

Devasa boyutta dairesel bir şekli bulunmaktadır. Bu dairelerin kenarlarında küçük küçük oturma alanları bulunmaktadır.

Tek tek oturma alanlarına yerleştikten sonra hareketlilik başlar. Sadece dairesel olarak bir dönüş vardır. En alt kısma gelebileceğiniz gibi en üst kısımda zirve doruklarını da yaşayabilirsiniz.

Lunapark Aletleri Fiyatları Ne Kadar?

Lunapark aletleri sadece bu aletleri denemek isteyenler tarafından değil, lunapark kurmak isteyenler tarafından da araştırılmaktadır.

Eğer bu tarz bir alan oluşturmak adına merak ediyorsanız ciddi bir bütçe ayırmanız gerekiyor. Özellikle listedeki gibi maliyetli ve oldukça büyük olan makineler adına fiyatlandırmalar da değişecektir.

9 Adımda Lunapark Aletleri İsimleri Neler
Lunapark Aletleri İsimleri

2023 Lunapark Aletleri Binme Fiyatları Ne Kadar?

Her geçen sene içerisinde lunapark bilet fiyatları değişiklik göstermektedir. Lunaparkların kendi içerisindeki bu farklılık açık olarak görülmektedir.

Dilerseniz genelde kart sistemi üzerinden toplu para yükleyerek her bir alet için ayrı ödeme yapabilirsiniz. İsterseniz tekli biletler de almayı deneyebilirsiniz.

Bilet fiyatları hem şehir hem de binilmesi istenen alete göre değişiklik gösterir. Hatta bununla da sınırlı kalmaz yetişkin ve çocuk için de fiyatlar farklılaşır.

İlginizi Çekebilir: Çocuğa Okul Öncesi Eğitim Nasıl Verilir? Çocuk Anaokuluna Nasıl Hazırlanır?

3
mutlu
Mutlu
1
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

OKU Haber Dergi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!