Ana Sayfa Hayat Dekorasyon Mutfak Dekorasyonunda 7 Önemli İpucu

Mutfak Dekorasyonunda 7 Önemli İpucu

95
0
Mutfak Dekorasyonunda İpuçları

Mutfak yapımı uzun süren, değişik ve zor yemekleri yapanlar için hem geniş hem de kolayca her şeye erişebilecekleri, temizliği kolay olan bir mutfak tercih edilmesi önemlidir.

Misafirlerini mutfakta ağırlamayı sevenler için Mutfak dekorasyonunun ve şık olmasının yanı sıra mekanın sıcak olması da çok önemlidir.

Bu bakımdan mutfak dolabından tutunda varsa yemek masası , zemin ve dolap rengine yapılan tüm seçimler oldukça kritiktir. Özellikle yeni eve bir eve yerleşiyorsanız ve her şeyi baştan yaptırıyorsunuz mutfak konusunda çok titiz olmak gereklidir.

Bu yazıda size bu tercihleri yaparken yardımcı olabileceğini düşündüğüm bir kaç ipucu verelim.

Tezgah seçiminde öncelikle malzemenin sağlamlığı,ısıya dayanıklılığı ve kolay çizilmeyecek olması göz önünde bulundurulmalıdır.
Tezgah seçiminde öncelikle malzemenin sağlamlığı,ısıya dayanıklılığı ve kolay çizilmeyecek olması göz önünde bulundurulmalıdır.

Mutfak Dekorasyonunda Tezgah Seçimi

Hazır ankastre mutfak satın alıyorsanız seçim konusunda çok şansınız olmuyor maalesef. Ancak her şeyi siz yaptırıyorsanız eğer mutfağın ana öğesi olan tezgah seçimine çok dikkat etmeniz gerekmektedir.

Şu an piyasada renk açısında her türlü siparişi verip yaptırmak mümkün.Tezgah seçiminde öncelikle malzemenin sağlamlığı,ısıya dayanıklılığı ve kolay çizilmeyecek olması göz önünde bulundurulmalıdır.

İlginizi çekebilir: Dekorasyonda Neler Planlanmalı

Ayrıca sıvıların tezgahtan akmaması için hafif bir eğim verdirmek ya da kenarlarına ufak bir bariyer yaptırmak iyi bir fikir olabilir.Malzeme olarak taş ya da alüminyum plastik kaplı formika da iyi bir tercih olabilir.

YEMEK PİŞİRME ALANI

Klasik mutfaklarda çoğu kez yüzümüz duvara dönük yemek yapıyoruz. Ancak modern mutfaklarda bu durum değişmiş durumda. Çünkü artık mutfak adası denen bir kavram var.

Fotoğrafta görüldüğü gibi konumlandırılmış ada hem yer tasarrufu hem hareket alanı hem de daracık bir yere sıkışıp kalmamak adına iyi bir seçim. Üstelik etrafına bir kaç sandalye koyarak yemek masası olarak da yeri değerlendirebilirsiniz.

Ama eğer ankastre mutfak satın almıyor ve her şeyi kendiniz seçiyorsanız, sadece fırınınızın kalite ve teknolojisine değil mutfağın geri kalanıyla uyum sağlayıp sağlamayacağına da dikkat etmelisiniz.
Ama eğer ankastre mutfak satın almıyor ve her şeyi kendiniz seçiyorsanız, sadece fırınınızın kalite ve teknolojisine değil mutfağın geri kalanıyla uyum sağlayıp sağlamayacağına da dikkat etmelisiniz.

FIRIN

Buzdolabıyla birlikte her türlü mutfağın en önemli parçalarından biri olan fırın ve eğer kullanacaksanız aspiratör de dikkatle seçilmesi gereken mutfak eşyaları arasında.

Günümüzde piyasada hem kalite, hem de görünüş açısından her mutfağa uyacak ürünleri bulmak mümkün. Ama eğer ankastre mutfak satın almıyor ve her şeyi kendiniz seçiyorsanız, sadece fırınınızın kalite ve teknolojisine değil mutfağın geri kalanıyla uyum sağlayıp sağlamayacağına da dikkat etmelisiniz.

BUZDOLABI VE MUTFAK ALETLERİ

Buzdolabı satın almak eskisine göre daha zevkli hale geldi günümüzde.Çünkü o kadar çok alternatifim var ki bu konuda.Kimilerinin boyları uzun-kısa kimileri akıllı kimileri ise fotoğrafta gördüğünüz gibi rengarenk.

Buzdolabının fiyatına,ihtiyacınız olan özelliklere sahip olup olmamasına karar verecek olan sizsiniz.Çünkü her bütçeye ve her özelliği ait buzdolabı çeşitleri bulmanız günümüzde mümkün.

Mutfakta hayat kurtarıcı bir diğer yardımcılar ise mutfak aletleridir.Hem kullanışlı olması hem de temizliği açısından uygun olması tercihinizi kolaylaştırabilir.

Yine aynı şekilde piyasada kesme tahtasından tutunda süzgecine kadar her türlü mutfak aletinin renk ve çeşitliliği mevcuttur.

İhtiyacınız doğrultusunda ve mutfağınızla renk uyumunu göz önünde bulundurarak tercihlerinizi yapabilirsiniz.

Zeminde nasıl bir renk kullanacağınız sadece mutfak için değil evin diğer odaları içinde önemlidir.
Zeminde nasıl bir renk kullanacağınız sadece mutfak için değil evin diğer odaları içinde önemlidir.

Mutfak Dekorasyonunda Lavabo

Mutfaktaki bir diğer önemli unsurda tezgah seçimidir.Öyle ki bulaşık makinesinin hayatımıza girmesinde sonra bile her türlü kap kaçağı sudan geçirmeden makineye koymaya elimiz varmadığı için lavabonun evlerimizdeki işlevi sona ermedi. Lavabo deyince genelde klasik beyaz ya da seramik malzemeden yapılma ürünler gelir.Bunlara ek olarak tercih sebebi ise doğal taşlardan da tercih yapabilirsiniz ancak maliyet açısında bu ürün biraz fazladır.

Mutfak Dekorasyonunda Zemin

Zeminde nasıl bir renk kullanacağınız sadece mutfak için değil evin diğer odaları içinde önemlidir. Güvenli bir seçim olarak açık renkli bir laminant her zaman için belirli bir şıklık ve pratiklik sunar elbette ancak temizlik açısından da önemi gözardı edilmemeli.Klasik laminantların görünüşlerinin sıkıldıysanız ve değişik bir zemin istiyorsanız eğer fotoğrafta gördüğünüz gibi 3 boyutlu zeminleri de tercih edebilirsiniz.Yine aynı şekilde bu ürününde çeşitleri mevcuttur.

Mutfağınızın genişliğine göre ışıklandırmanın nereye konumlandırılacağını karar vermek bu hususta oldukça önemlidir.
Mutfağınızın genişliğine göre ışıklandırmanın nereye konumlandırılacağını karar vermek bu hususta oldukça önemlidir.

IŞIKLANDIRMA

Mutfağınızın genişliğine göre ışıklandırmanın nereye konumlandırılacağını karar vermek bu hususta oldukça önemlidir. Ekli görselde görüldüğü üzere sadece dolap altlarına ve tavana bir ışıkla aydınlatmanızı sağlayabilirisiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz