DOLAR 16,1920 -0.96%
EURO 17,4658 -0.86%
ALTIN 964,40-0,79
BITCOIN 4693470,79%
İstanbul
26°

AÇIK

13:06

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Çilek Yetiştirme Koşulları ve Dikkat Edilecek Hususlar
1 okunma

Çilek Yetiştirme Koşulları ve Dikkat Edilecek Hususlar

ABONE OL
Mart 26, 2022 19:52
Çilek Yetiştirme Koşulları ve Dikkat Edilecek Hususlar
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Genellikle çilek yetiştiriciliği yapanların bir bölgedeki yüksek verimli çilekler diğerinde verim vermeyebileceğinden, bölgesel bir çeşidin seçilmesi gerektiğini bilmesi gerekir. Hasadın kalitesini belirleyen bir diğer faktör ise soğutmadır. Çileklerin çok yüksek sıcaklıklarda büyüyebileceğine inanılsa da bitkilerin 10 santigrat dereceye kadar soğuk koşullarda yetiştirilebildiği gösterilmiştir. Çok soğuk bölgelerde bitkiler üzerleri kapatılarak soğuktan korunur.

Çilek Yetiştiriciliğine En Uygun Toprak

Gevşek, kumlu, tınlı ve hafif topraklarda çilek yetiştiriciliği çok daha verimli yapılır. Bol kireçli topraklar meyve yetiştirmek için uygun değildir. Tavsiye edilen toprak pH’ı 7,0 ile 7,5 arasındadır. Yaz aylarında ekim yaparken 12 gün boyunca günde 3 kez sulayın. Dikimden ortalama 6-8 gün sonra açan çiçeklerin toplanması önerilmez.

Ayrıca, çilek yetiştiriciliği yaparken fideleri serin ve yağışlı hava koşullarında dikmek önemlidir. Dikimden önce, fidelerin iyi havalandırılan deliklerde tam taçta dikilmesi için 2-3 yaprak kalacak şekilde bir taç yapılır. Bu sayede tesis bakım oranı artar. Dikim tamamlandıktan sonra can şekeri verilir. https://www.hortiturkey.com/bitki-yetistiriciligi/cilek-yetistiriciligi sitesinden inceleyebilirsiniz.

    En az 10 karakter gerekli
    Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


    HIZLI YORUM YAP

    300x250r
    © Telif Hakkı 2008, Tüm Hakları Saklıdır Gönüllülük esasıyla maddi kaygı taşımadan kullanıcısına doğru şekilde derlenmiş içerikler sunan OKU Haber formatıyla sizinle. İçeriklerimiz tavsiye ya da yönlendirme değildir. Kullanıcıya iyi vakit geçirmeyi hedefleyen derlemelerdir. | influencer ajansı | influencer başvuru | • Email: info@okuhaber.com