facebook-business-manager-nedir

Facebook Business Manager Nedir? 2022 Facebook Business Manager Destek Rehberi

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Facebook Business Manager nedir, ne anlama gelir? Business Manager adından da anlaşılacağı üzere işinizin birçok aşamalı ayarlamasını yapabileceğiniz bir sistemdir. Tek bir sistem üzerinden sahip olduğunuz iş alanınıza dair etkinlik düzenleyebilir, kontrol sağlayabilirsiniz. Facebook tarafından oluşturulan Facebook Business Manager sistemi iş adına yapacağınız işlemleri tek bir elden yürütmenizi sağlar.

Günümüzde internet üzerinden iş oluşumları ve işe dair tanıtımlar sık sık gerçekleşmektedir. Durum böyle olunca birden fazla aşamaya sahip olan çalışma düzenini bir standarda sokmak gerekir. Her şeyden önce tek bir aracı uygulama sayesinde işlemlerinizi kısa sürede tamamlayabilirsiniz.

Siz de işinize dair kontrolleri arttırmak, daha pratik hareket etmek adına Facebook Business Manager açma işlemi ile rahatlık elde edebilirsiniz!

Facebook Business Manager Nedir? Business Facebook Ne Anlama Gelir?

Facebook Business Manager nedir; Facebook tarafından kurulmuş ve iş sahibi kişi ya da kurumların tek bir elden kontrol edilmesini sağlayan, işlemleri oluşturan ve planlayan entegrasyon sistemidir. İş sahibi kişiler kişisel Facebook hesabını dahil etmeden ayrı bir hesap aracılığıyla iş-özel profili ayırt etmektedir.

Gün içinde hem kısa hem de uzun vadeli işlemleri sağlamak adına Facebook Business Manager oluşturulmuştur. Böylece kişisel hesaba işi katmadan, iş hesabına da kişisel hesap bilgileri bulundurmadan planlama yapılır. Başta iş hesaplarına reklam verme ve paylaşım hazırlama gibi çeşitli işlemlerin yapıldığı görülür.

Genel itibari ile Facebook Business Manager nedir sorusuna kısa yanıt vermek zordur. Zira bu hesap sayesinde iş yürütürken ciddi bir külfeti ortadan kaldıracak kadar çeşitli işlemler yapılabilmektedir. Planlama yapma, iş dizaynı oluşturma, hizmetleri gerçekleştirme ve işe dair hatırlatmalar kurma bunlardan sadece bazılardır.

facebook-business-manager-nedir
Facebook Business Manager Nedir?

Business Manager Ne Demek? Facebook Business Manager Nedir, Ne Anlama Gelir?

İngilizce isimlendirmeye sahip olması Facebook Business Manager nedir, ne anlama gelir araştırmasına neden olur. Facebook, bildiğimiz sosyal medya platformuna ait olan isimdir. Business Manager ise ‘işletmeci’ anlamına gelir. İşletme sahipleri tarafından işletme hesabı açmak amacıyla oluşturulmuş güncel bir entegre sistemidir.

Facebook Business Manager Açma Sonrası Hangi Bilgiler Kontrol Edilebilir?

İşletme tarafından Facebook Business Manager açma aşaması sonrasında kontrol edilebilecek bilgiler belirlidir. İşletme sahibi ve erişimine izin verilen işletme çalışanları tarafından:

 • Reklam Verme ve Planlama Bilgileri: Facebook geçmişe nazaran daha çok kullanıcıya ulaşmasından dolayı reklam verme platformu haline gelmiştir. Burada başta olmak üzere Facebook Business Manager İnstagram reklam verme amacıyla bilgilerin oluşturulduğu alandır.
 • Ödeme ve Tedarik Bilgileri: İşletmeye dair tüm ödeme ve tedarik bilgileri Business Manager hesabınızda yer alacaktır. Bunun için gerekli bilgileri girmeniz gerekecektir. Böylece ortalama bir süre zarfında hesaplama yaparak tek elden hesaplama yapabilirsiniz.
 • Paylaşımların Planlanması ve Zamanlanması: Sürekli paylaşım yapmak işletme hesabınızın büyümesi ve tanınmasında etkilidir. Facebook Business Manager nedir sorusunun cevapları arasında yer alan paylaşımların planlanması ve zamanlanması bu noktada yer alır. Uzun vadeli çalışmalarınızı yürütebilirsiniz.
 • Farklı İşletmeler ve Tedarikçiler ile İletişim Bilgileri: Sadece var olan işletmeyi yönetmek değil farklı işletmeleri takip etmek, tedarikçileri bulmak ve iletişime geçmek de mümkündür. Tedarikçilere dair bilgiler mevcuttur.

Facebook Business Manager Avantajları Nelerdir?

Facebook Business Manager avantajları en az Facebook Business Manager nedir kadar araştırılmaktadır. Kullanacak ve Facebook Business Manager hesabı açma işlemini sağlayacak kişilerin çeşitli avantajları elde etmesi mümkündür. Kısaca Business Manager avantajları arasında:

A- Farklı Bilgileri Bir Arada Bulundurma

Facebook Business Manager destek kapsamında ilk olarak işletmeye dair birden fazla bilgiyi bir arada bulundurması bulunmaktadır. İşletmeye ait işletme türü, diğer işletmelerle olan ilişki bilgileri, reklam ve harcamaya dair tüm bilgiler tek bir adreste toplanacaktır.

B- Bilgilerin Yönlendirilmesi ve Kullanılması

İşletme sahipleri Facebook Business Manager nedir araştırması sonrasında hesabı açtığı andan itibaren var olan bilgileri yönlendirerek kullanabilir. Örneğin tedarikçisi ile olan ilişkisini kurabilir, farklı tedarikçiler ile iletişime geçebilir. Reklam verdiyse reklam gelirleri ve reklam verilmesi ile birlikte oluşan ilerlemeyi takip ederek anlık müdahale de bulunabilir.

facebook-business-manager-nedir

C- Facebook Business Manager İnstagram Reklam Verme

Temelde Facebook Business Manager reklam verme ve yönetme amacıyla kurulmuş sistemdir. Facebook’un ciddi bir gelir kaynağını oluşturan reklamlar işletmeler için çok değerli bir unsurdur. İşletmenin daha fazla kitleye yayılmasını ve pazarlama stratejisini geliştirmeyi sağlar. İnstagram’ın da Facebook tekeline girmesi ile birlikte Facebook Business Manager İnstagram reklam verme seçeneği var olmuştur.

D- Farklı Alanlarda Reklam Verebilme ve Reklam Getirisini Kontrol Etme

Facebook’ta reklam vermenin dışında İnstagram kapsamında reklam verebilir ve bunun planlaması yapılabilmektedir. Planlama neticesinde reklamdan gelen getiriyi takip edebilir anlık ekstra reklam çıkabildiğiniz gibi aynı zamanda reklam iptali de sağlayabilirsiniz. Özellikle getiri- kâr ve zarar planlama yapabilmek önemli avantajlarındadır.

Facebook Business Hesabı Açma Kimler Tarafından Yapılabilir?

İşletmeler tarafından haberdar olunduğu müddetçe sık sık Facebook Business Manager nedir araştırması yapılır. Peki hangi işletmeler tarafından Business Manager kullanılabilir? Kısaca:

 • Küçük, orta ve büyük gelirli işletmeler,
 • Reklam verme amacı güden işletme sahipleri,
 • Tek elden yönetimi kolaylaştırma ve zamandan tasarruf etmek isteyenler,
 • Tedarikçi kullanan işletmeler,
 • İşletmeyi büyütmek isteyen iş sahipleri,
 • Pazarlamaya dair daha geniş planlama yapmak isteyenler kullanabilir.

facebook-business-manager-nedir

Facebook Business Manager Nasıl Kurulur? Facebook Business Hesap Açma Nasıl Yapılır?

Kafaları karıştırsa da en az Facebook Business Manager nedir sorusu kadar basit yanıtlanabilen unsurlardan birisi hesap açmadır. Facebook Business Manager hesap açma için izlenmesi gereken aşamalar:

 • Facebook hesabı oluşturmalısınız.
 • facebook.com/overwiev adresine giriş yapın.
 • Hesap Oluştur seçeneğine tıklayın.
 • İşletmeye ait bir isim ve iş e-postası girişi yapın.
 • İleri butonuna tıklayın.
 • İşletmenize dair var olan bilgilerin girişini yaptıktan sonra ‘Gönder’ seçeneğine tıklamanız yeterli olacaktır.

Böylece artık Facebook Business Manager hesap açma işlemlerini tamamlayarak hesap sahibi olabilirsiniz.

A- Business Manager Hesabına Nasıl Kişi Eklenir?

Facebook Business Manager kişi ekleme yapabilmek için hesabınızı kişi eklemeye açık olması gerekir. Erişim izni verebilmek adına:

 • İşletme Ayarlarına girin.
 • Kişiler sekmesine tıklayın.
 • Ekle kısmına giriş yapın.
 • Hesabınıza eklemek istediğiniz iş hesabının e-posta adresini girin.
 • Vermek istediğiniz görev türünü belirtin. Çalışma ya da yönetim erişimi seçin.
 • Gelişmiş Seçenekleri Göster seçeneklerinden kişi ya da kişileri Finans analisti ya da Finans editörü olarak belirtebilirsiniz.
 • İleri kısmına tıklayın.
 • Görev ve kişiyi seçin.
 • Davet et butonuna tıklayın.

B- Business Manager Hesabına Sayfa Nasıl Eklenir?

facebook-business-manager-nedir

Facebook Business Manager nedir, sayfa nasıl eklenir sorularının cevapları farklıdır. Hesaba sayfa eklemek için 7 gün kadar beklemeniz gerekebilir. Aynı zamanda ekleyeceğiniz sayfanın syöneticisi değilseniz ekstra izin almanız da şarttır. Business Manager hesabına sayfa eklemek için:

 • İşletme Ayarları bölümüne gidin. Burada kenar kısımda kalan çark simgesine tıklayın.
 • İşletme Varlıkları > Hesaplar > Sayfalar kısmına geçin.
 • Açılan kısımla Ekle butonuna tıklayın.
 • Bir Sayfa Ekle butonunu seçin.
 • Facebook sayfa ismini, farklı sayfa ise internet adresini girin.
 • Bir Sayfa Ekle butonuna tekrar tıklayın.

C- Facebook Business Manager Hesabına İnstagram Hesabı Nasıl Eklenir?

Facebook Business Manager nedir sorusuna verilen cevap gibi bu hesaba eklenecek İnstagram hesabının netliği aynıdır. Kısa sürede net adımları izleyerek siz de İnstagram hesabınızı ekleyebilirsiniz. Yalnız unutmamalısınız ki tek bir İnstagram hesabı tek işletme ile bağlantı kurulabilir. Peki Facebook Business Manager nedir, İnstagram bağlantısı nasıl kurulur?

İnstagram hesabı Facebook Business Manager hesabına bağlamak için:

 • İşletme Ayarları’na girin.
 • Hesaplar bilgisine tıklayın.
 • İnstagram Hesapları kısmına girin.
 • Ekle butonuna tıklayın.
 • İnstagram hesap bağlayın sekmesine girin.
 • İnstagram kullanıcı adı ve şifresini girin.

Böylece Business Manager İnstagram hesap eşleşmesi sağlanacaktır.

Facebook Business Manager Giriş Nereden Yapılır? Facebook Business Manager Nerede?

Facebook Business Manager destek alabilmek adına hesaba giriş yapmak gerekir. Hesabınıza giriş yapabilmek adına ekstra bir uğraş göstermenize gerek yoktur. Normal hesabınıza giriş yapar gibi Facebook giriş alanından bilgileriniz ile birlikte giriş yapabilirsiniz. Giriş sonrası işletme hesabınıza geçerek işlemlerinizi sürdürebilirsiniz.

Facebook Business Manager İşletme Ayarları Nereden Yapılır?

facebook-business-manager-nedir

Eğer Facebook Business Manager açma sonrasında işletme ayarlarınızı düzenlemek isterseniz temel bir alanı kullanacağınızı bilmeniz gerekir. İşletme Ayarları kapsamında sayfa/hesap ekleyebilir, kişisel bilgileri değiştirebilir, bildirim düzeni oluşturabilirsiniz. Facebook Business Manager nedir, işletme ayarları nasıl yapılır diye soranlara cevap şöyle olacaktır:

Business Manager Bilgileri Düzenleme

Temel bilgileri düzenlemek ve değiştirmek için:

İşletme Ayarları > İşletme Bilgileri > Bilgilerim > Düzenle > Değişikleri Yap > Kaydet sırasını izlemeniz yeterlidir.

İzinleri Görüntüleme ve Düzenleme

Hesap üzerinde var olan izinlerin güncelliği ve bu izinlerin yönetilmesi için:

İşletme Ayarları > Kullanıcılar > Kişiler / Ortaklar veya Sistem Kullanıcıları> Görüntüleme

Eğer hesaba dair yönetme yapacaksanız İşletme Ayarları> Hesaplar şeklinde yol izlemeniz gerekecektir.

Fatura Bilgileri

Hesabınızda finans editörü ya da finans analisti varsa:

Business Manager girişi > İşletme Araçları > Menü > Faturalar sekmesine girebilirsiniz.

Facebook Business Manager Nasıl Kullanılır?

facebook-business-manager-nedir

Facebook Business Manager giriş sonrası kullanım şekli işletme sahibine ve kişilere kalmıştır. Buradan dilerseniz önce bilgilerinizi girerek bir tanıtım yapmayı amaçlayabilirsiniz. Sonrasında Ayarlar kısmından reklam sayfaları ekleyebilir ya da özel reklam planlaması da yapabilirsiniz.

Facebook Business Manager nedir nasıl kullanılır sorusuna bir diğer yanıt olarak da faturaları takip ve yönetme olarak bahsedilebilir. Var olan faturaları, ürünün türünü, ödeme yönetimini ve tutarın takibini yapabilirsiniz. Kullanım için genelde İşletme Ayarları ya da profil kısmından işlemlerini sağlayabilirsiniz.

Facebook Business Manager Eğitimi Almak Mümkün mü?

Başlangıç aşamasında karışık bir sistem olarak geldiği için Facebook Business Manager nedir araştırması sık yapılır. Araştırmalar neticesinde her ne kadar temel Facebook Business Manager nedir mantığı oturtulsa da uygulama esnasında bazı sorunlarla karşılaşmak mümkün olabilmektedir. Bu aşamada Facebook Business Manager destek olması amacıyla eğitimler araştırılmaktadır.

Temel mantığı Facebook Business Manager nedir ve nasıl kullanılır neticesinde çok sınırlı tutacaksanız eğitim almanıza gerek yoktur. Fakat finans editörü atayarak reklam vermeyi hedefliyor ve daha kapsamlı kullanacaksanız elbette bir eğitim almanız iyi olacaktır. Böylece Facebook Business Manager reklam verme aşamaları sizin için daha kolay ilerleyecektir. Facebook reklam yöneticisi ile reklamlarınızı daha kolay verebilirsiniz.

facebook-business-manager-nedir

Facebook Manager Ücretli mi? Business Manager Hesabı Açma Ücretsiz mi?

Facebook Business Manager açma ve giriş normal Facebook hesabı açıp kullanmak gibi tamamen ücretsizdir. Herhangi bir şekilde Business Manager giriş yaparken ücret ödemeniz gerekmez. Tamamen ücretsiz bir şekilde hesabı kullanabilirsiniz. Ekstra reklam verme gibi durumlarda sadece reklam verme ücretini ödemeniz şarttır.

Facebook Business Manager Destek Nereden Alınır?

Facebook tarafından kişisel hesaplar için de oluşturulmuş destek hatları kurulmuştur. Kişisel hesaplarda olduğu gibi Facebook Business Manager destek işlemleri adına gerekli kişilere mail atmanız yeterli olacaktır. Özel olarak açılan siteleri üzerinden de iletişime geçmeniz mümkün iken gerekli durumlarda birkaç gün yanıt için beklemeniz gerekebilir.

 

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

OKU Haber Dergi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!