Milyonda Bir Rastlanan Süper Dünya Gezegeni Keşfedildi!

Yeni Zelandalı gök bilim araştırmacıları tarafından milyonda bir rastlanan Süper Dünya Gezegeni keşfedildi. Araştırmacılar tarafından keşfedilen gezegenin çekimsel mikro mercekleme tekniği kullanılarak keşfedildiği açıklandı. Süper Dünya Gezegeni Yeni Zelanda’nın Canterbury..

Milyonda Bir Rastlanan Süper Dünya Gezegeni Keşfedildi!
Son Güncelleme: Whatsapp

Milyonda Bir Rastlanan Süper Dünya Gezegeni Keşfedildi! | Yeni Zelandalı gök bilim araştırmacıları tarafından milyonda bir rastlanan Süper Dünya Gezegeni keşfedildi. Araştırmacılar tarafından keşfedilen gezegenin çekimsel mikro mercekleme tekniği kullanılarak keşfedildiği açıklandı.

Yeni Zelandalı gök bilim araştırmacıları tarafından milyonda bir rastlanan Süper Dünya Gezegeni keşfedildi. Araştırmacılar tarafından keşfedilen gezegenin çekimsel mikro mercekleme tekniği kullanılarak keşfedildiği açıklandı.

Süper Dünya Gezegeni

Yeni Zelanda’nın Canterbury Üniversitesi tarafından keşfedilen ve Süper Dünya olarak adlandırılan gezegenin çalışmaları ile ilgili tüm ayrıntılar The Astronomical Journal dergisinde yayınlandı.

https://www.youtube.com/watch?v=aO7KBFsdi_g

Dünyadan daha büyük olduğu açıklanan ve Neptün gezegeninden de daha küçük kütleye sahip olan OGLE-2018-BLG-0677 isimli gezegenin yıldızına, Venüs’ün Güneşe olan mesafesinden daha uzak ve Dünyanın mesafesinden de yakın olduğu bildirildi. OGLE-2018-BLG-0677 isimli yıldız kütlesinin Güneşten çok daha küçük olduğu da ayrıca ifade edildi. Gezegende 1 yılın 617 yıla tekabül ettiği belirtildi.

İlk defa 2018 yılında Şili’de teleskopla gözlemlendi. 2018 sonrasında ise tekrar Şili, Güney Afrika ve Avusturalya’da her 15 dakika içinde 100 milyon yıldızın gelen ışığı ölçme kapasitesinde olan 3 özdeş teleskop kullanılarak gezegenin belirlendiği açıklandı. Araştırmayı gerçekleştiren ekibin başkanı Dr. Herrera Martin tarafından hem yörüngesi hem de büyüklük olarak dünyaya benzeyen gezegen çok ender rastlanan bir keşif olarak açıklandı.

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.