featured

Öğrenciler için Adım Adım CV Hazırlama Rehberi

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

16-23 yaş arasındaki gençler iş bulmakta zorlanabilirler. Bu durumun pek çok sebebi olabilir. Deneyim eksikliği, referansların azlığı, insan kaynakları uzmanları tarafından reddedilme ihtimalinin yüksek olması bu sebeplerden birkaçıdır.

Bu sebeplere, gençlerin, çoğu zaman iyi bir özgeçmiş hazırlamayı başaramamalarını da ekleyebiliriz. İyi bir öz geçmişlerinin olmaması, iş başvurularını yolladıktan sonra, işe alım sürecindeki diğer aşamalara geçemeyecekleri anlamına gelir. Bu durum ise umutlarının erkenden kırılmasına yol açabilir.

İyi Bir CV Hazırlamak için İhtiyacınız Olan İpuçları

Aslında iyi bir CV hazırlamak hiç de zor değildir. Üstelik işe alım uzmanlarının pek çoğu, sektörde uzun yıllar boyunca çalışmanın getirdiği tecrübe sayesinde katı kurallarını esnetmişlerdir.

İyi bir CV’nin nasıl hazırlanacağı konusunda bilgi edinmeniz, hiç şüphesiz kariyerinizde yeni fırsatların kapısını aralamanızı sağlayacaktır. Örneğin bir öğrenci olarak CV hazırlarken, iş deneyimleri bölümü yerine beceriler ve eğitim gibi kısımları öne çıkarmanız sizin yararınıza olacaktır.

Öğrenciler için Adım Adım CV Hazırlama Rehberi | 16-23 yaş arasındaki gençler iş bulmakta zorlanabilirler. Bu durumun pek çok sebebi olabilir. Deneyim eksikliği, referansların azlığı, insan kaynakları uzmanları tarafından reddedilme ihtimalinin yüksek olması bu sebeplerden birkaçıdır.

CV’nizi Bölümlere Ayırın

İyi bir CV’nin en temel özelliği, becerileriniz, eğitiminiz ve başarılarınız hakkında bilgi verdiğiniz bölümleri iyi bir dağılımla sunmanızdır. Özet kısmının önemli olduğu yaygın olarak zaten bilinir. İyi bir dağılımla sunmanız gereken diğer bölümleri ise iletişim bilgileri, iş deneyimi, akademik eğitim, referanslar, beceriler ve hobiler olarak sıralayabiliriz.

Deneyim eksikliklerinin göze çarpmasını istemeyen adaylar, öz geçmişlerinde “iş deneyimi” ve “referanslar” gibi bölümlere yer vermemeyi tercih edebilirler.

Beceriler ve hobiler gibi bölümleri öne çıkarmak isteyen öğrencilerin fonksiyonel CV formatını tercih etmeleri daha uygun olabilir.

CV’nizi Başvurduğunuz Pozisyona Göre Özelleştirin

Tek bir öz geçmiş hazırlayıp, tüm ilanlara o öz geçmişi kullanarak başvurmak on binlerce gencin yaptığı büyük bir hatadır. Öz geçmişinizi, başvurduğunuz ilanda aranan özelliklere göre şekillendirmeniz ideal olacaktır. Örneğin bir kafeteryada çalışmak istiyorsanız, yemek pişirmenin hobileriniz arasında yer aldığını vurgulayabilirsiniz.

Bir öğrenci olarak garsonluk, kasiyerlik, asistanlık gibi farklı vasıfsız iş pozisyonlarına da başvurmak isteyebilirsiniz. Bu durumda da yine CV’nizi bu pozisyonlar için aranan özelliklere göre yeniden düzenlemeniz gerekebilir. CV’nizi sık sık yenilemek zamanınızı alabilir. Ancak bu sayede elde edeceğiniz sonuçlar için bu çabayı göstermenize değer.

Öğrenciler için Adım Adım CV Hazırlama Rehberi | 16-23 yaş arasındaki gençler iş bulmakta zorlanabilirler. Bu durumun pek çok sebebi olabilir. Deneyim eksikliği, referansların azlığı, insan kaynakları uzmanları tarafından reddedilme ihtimalinin yüksek olması bu sebeplerden birkaçıdır.

CV Hazırlarken Bu Hataları Yapmayın

Dini inancınız veya siyasi görüşünüz gibi bilgiler işe alım uzmanlarını ilgilendirmeyen bilgilerdir. Öz geçmişinize bir resminizi ekleyip eklememek ise size kalmıştır. Ancak Türkiye’de öz geçmişlere çoğunlukla resim eklendiğini göz önünde bulundurun. Yine de bu bir zorunluluk değildir.

CV’nizi hazırlarken yapmamanız gereken hataları ise şöyle sıralayabiliriz:

Yazım hataları: Öz geçmişinizin çıktısını almadan veya ilanlara başvurmadan önce birkaç kez kontrol edin.Yalan söylemek: Dürüst olun. Yalanların yer aldığı bir CV sayesinde işe alınırsanız, işvereninizin sizden beklentilerini karşılamanız mümkün olmayacaktır.Sosyal ağlar: Sizinle iletişim kurulabilmesi için CV’nizde telefon numaranıza veya e-posta adresinize yer vermeniz yeterli olacaktır. Sosyal medya hesaplarınızı öz geçmişinizde paylaşmayın. Ancak isterseniz LinkedIn gibi profesyonel ağlardaki profilinizi ya da kreatif çalışmalarınızı (grafik tasarımcı, fotoğrafçı vb. işler yapıyorsanız) sergilediğiniz bir siteyi ekleyebilirsiniz.Öğrenciler için Adım Adım CV Hazırlama Rehberi | 16-23 yaş arasındaki gençler iş bulmakta zorlanabilirler. Bu durumun pek çok sebebi olabilir. Deneyim eksikliği, referansların azlığı, insan kaynakları uzmanları tarafından reddedilme ihtimalinin yüksek olması bu sebeplerden birkaçıdır.

Öz Geçmişinize Bu Bilgileri Eklemeyi Unutmayın

Öz geçmişinizde yer alması şart olmayan ancak eklemeniz halinde hem öz geçmişinizi geliştirebilecek hem de size faydası dokunabilecek bilgiler de vardır. Öğrenciler genellikle bu bilgilere CV’lerinde yer vermeyi ihmal etme eğilimindedirler. Bir öğrenci olarak öz geçmişinize ekleyebileceğiniz ek bilgiler şunlardır:

Hobiler: Özellikle başvurduğunuz işle ilgili hobileriniz olması ideal görünecektir.Microsoft Office programlarına hakimiyet: CV’nizde Word, PowerPoint veya Excel gibi Microsoft Office programlarına hakim olduğunuzdan bahsetmeniz işinize yarayabilir.Kulüpler: Daha önce bir parçası olduğunuz kulüpler, ilgi alanlarınızı yansıttıkları için faydalı olabilirler.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
0
_ren_
İğrenç
0
korkun_
Korkunç
0
yorumsuz
Yorumsuz
Öğrenciler için Adım Adım CV Hazırlama Rehberi

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

Bir Cevap Yazın