featured

Albinizm Nedir ? Albino ilginç Hayvanlar

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Canlılarda albinizm, genetik bir bozukluk sonucu melanin pigmentinin üretiminin eksik veya tamamen yok olduğu bir durumdur. Melanin, saç, cilt ve gözlerde renk oluşumunu sağlar. Albinizm, insanlarda olduğu gibi hayvanlarda da görülebilir.

Albinizm, farklı hayvan türlerinde farklı şekillerde ortaya çıkabilir. Genellikle albinizmli hayvanlarda beyaz veya açık renkli tüyler, tüylerin tamamen veya kısmen renksiz olması, pembe veya kırmızı gözler, deri ve tüylerde güneşe karşı hassasiyet gibi belirtiler gözlemlenebilir.

Albinizm, hayvanların hayatta kalma ve avlanma yeteneklerini etkileyebilir. Çünkü normal renkteki hayvanlar, doğal ortamlarında daha iyi kamuflaj yapabilirken, albinizmli hayvanlar daha belirgin hale gelir ve avcılar veya avcılar tarafından daha kolay fark edilebilirler. Ayrıca, albinizmli hayvanların güneşe karşı hassasiyeti nedeniyle cilt problemleri ve göz rahatsızlıkları da yaşayabilirler.

Albinizm, genetik bir bozukluk olduğu için ebeveynlerden alınan mutasyonlara bağlı olarak nesilden nesile geçebilir. Albinizmli hayvanlar genellikle diğer bireylerden izole yaşarlar ve genellikle nadir görülürler. Ancak bazı türlerde albinizm daha yaygın olabilir.

Albinizmli hayvanlara örnek olarak, beyaz aslanlar, beyaz kaplanlar, beyaz köpek balıkları ve beyaz gergedanlar verilebilir. Bu hayvanlar, albinizm genlerini taşıdıkları için normalde görülen renklere sahip olan diğer bireylerden farklıdırlar.

Albinizmli hayvanlar doğal olarak ortaya çıktıkları gibi, bazen de insanlar tarafından özellikle yetiştirilerek üretilirler. Bu durum bazen hayvanat bahçelerinde veya evcil hayvanlarda gözlemlenebilir. Ancak albinizmli hayvanların bakımlarının özel ihtiyaçlarını karşılamak için uygun koşullar sağlanmalıdır.

Albinizmli hayvanlar, nadir ve dikkat çekici oldukları için insanlar arasında ilgi çekerler. Ancak doğal ortamlarında ve korunaklı alanlarda yaşamaları ve doğal davranışlarını sergilemeleri önemlidir.

Albinizm genelde bir hastalık olarak bilinse de aslında genetik bir farklılıktır. Öyleki hemen hemen bütün hayvanlarda aynı gen diziliminde oluşan farklılık Albinizm’e neden olur. Aslında bu tüm canlılarında aynı ortak atadan geldiğinin önemli bir kanıtıdır.

polar bear, bear, sea bear

Albino Ayı

İşte size tuhaf bir bilgi. Bildiğiniz Kutup Ayıları aslında albino olmuş normal ayılardan türemiştir. Yok yok daha doğru ifadeyle kutup ayıları ve normal ayılar aynı atadan türemiştir. Kutup ayılarının albino olması onlara buzullarda bir avantaj oluşturmuştur. Albino olmaları, bembeyaz kutup buzullarında farkedilmeden avlarına yaklaşmalarını sağlamış, bu türün kutuplara hakim olmasına neden olmuştur. Evrim gerçekten çok tuhaf bir mekanizma…


Albino Kaplan
Albino Kaplan

Albino Kaplan

Albinizm genetik bir bozukluk ya da genetik bir farklılık olduğu için nadir görülür. Albino bir kaplanın vahşi ortamda kolay farkedilmesi avlanırken bir dezavantajdır. Bu nedenle çok fazla albino kaplan göremeyiz.


Albino Aslan zoo, lion, albino
Albino Aslan

Albino Aslan

Doğal ortamında albino bir aslan görmek çok zordur. Yırtıcı büyük kediler genellikle pusu kurarak avlarına saldırır. Bu nedenle doğal ortamına renk uyumu önemlidir. Bu yüzden albino yırtıcıları genellikle hayvanat bahçelerinde görebiliyoruz.


Albino Geyik sababurg, animal, wild
Albino Geyik

Albino Geyik

Albinizm ormanlarda hayvanlar için bir dezavantaj ancak soğuk ve karlı bölgelerde beyaz renk bulunmaz bir nimet. Bu nedenle kutup bölgelerinde beyaz canlıları daha çok görüyoruz.


Albino Ördek duck, white, ducks

Albino Ördek

Albinizmin en çok yakıştığı yada yadırganmadığı hayvanlardan biride ördek ve kazlar. Albino ördek ve kazlar hiçte tuhafımıza gitmiyor.


Albino Yılan snake, performance, albino

Albino Yılan

Albinizmi genellikle memeli hayvanlarda görmeye alışmış olsak da tüm hayvan türlerinde albinizm görülebiliyor. İşte Albino bir Piton yılanı…


albino alligator, white, california academy of sciences

Albino Kertenkele

Sürüngenler Albinizm olduklarında bembeyaz değil açık sarı bir renk alıyorlar. Bu Endonezya monitör kertenkelesi.


animal, mouse, experiment

Albino Fare

Albino ilginç hayvanlardan biride beyaz fareler. Bu hayvanlar genelde deney fareleri olarak biliyoruz. Genetik yapısı insana en yakın hayvanlardan biri de fareler.


easter, bunny, candy

Albino Tavşan

Yine albinizmin en yakıştığı hayvanlardan biri şirin tavşanlar.


gecko, reptile, terrarium

Albino Gecko

Geckolar minik hızlı kertenkele türüdür. Albino türleri de çok şirin…


Charismatic couple in trendy outfits standing with bunch of red flowers with lush leaves and looking at camera while standing against beige background

Albino İnsan

Albinizm, genetik bir bozukluk olarak tanımlanan bir durumdur. Albinizm, vücut hücrelerinde melanin pigmentinin üretiminin eksik veya tamamen yok olması sonucu ortaya çıkar. Melanin, saç, cilt ve gözlerde renk oluşumunu sağlayan pigmenttir.

Albinizm, genellikle doğuştan gelir ve bireyin cilt, saç ve gözlerinin normalden daha açık renkte olmasına neden olur. Melanin üretimindeki eksiklik veya yokluğun nedeni, genetik bir mutasyon veya bozukluktur. Bu mutasyonlar, melanin pigmentinin üretildiği hücreler olan melanositlerin normal işlevini etkiler.

Albinizm, farklı tiplere ayrılabilir ve etkilediği bölgelerdeki melanin eksikliği veya yokluğuna bağlı olarak değişiklik gösterebilir. En yaygın tipleri oculocutaneous albinizm (oküler-kütanöz albinizm) ve oküler albinizmdir. Oculocutaneous albinizm, cilt, saç ve gözlerin etkilendiği bir formdur. Oküler albinizm ise sadece gözleri etkiler, diğer bölgelerde melanin üretimi normaldir.

Albinizm, bireylerde bazı belirtilere yol açabilir. Bunlar arasında açık renkli cilt, saç ve gözler, güneşe karşı hassasiyet, görme problemleri, astigmatizm, nistagmus (titreme hareketleri), şaşılık gibi göz sorunları bulunabilir. Ayrıca, albinizmli bireylerin kanserlere ve güneş yanığına daha duyarlı olabileceği de bilinmektedir.

Albinizm, hayat boyu devam eden bir durumdur ve şu anda kesin bir tedavisi bulunmamaktadır. Bununla birlikte, albinizmli bireylerin güneşten korunmaları ve düzenli göz sağlığı kontrolleri yapmaları önemlidir. Kontakt lensler, güneş gözlükleri ve deri koruyucu kremler gibi yardımcı önlemler alınabilir. Albinizmli bireyler, görme yardımları ve özel eğitimlerle günlük yaşamlarını daha rahat sürdürebilirler.

Albinizm evet insanlarda da görülüyor. Gencecik insanların bembeyaz saç ve vucut tüyleri olması sosyal açıdan farklı karşılanabiliyor. Sosyolojik olarak bu farklılıktan ötürü albino insanların birbiriyle evlenmesi de çocuklarda albinizmin devam etmesine neden oluyor.

Albino ilginç hayvanlar hem şirin hemde ürkütücü olabiliyor. Ancak bu canlıların genetik olarak bu küçük farklılıkları onlar için bazen şans bazende büyük talihsizlik olabiliyor.
Yani simsiyah kayalıklar arasında yaşayan normalde koyu renkli bir canlı albino olarak doğarsa yaşama şansı neredeyse sıfırlanıyor. Ancak bembeyaz karlar içinde bir ortama doğarsa bulunmaz bir nimet oluveriyor.

Yani başımıza gelen bir olayın nerede iyi nerede kötü olacağı hiç belli olmaz. Her işte bir hayır var dedikleri ya da her iyiliğin içinde bir kötülük, her kötülüğün içinde bir iyilik sözleri buraya cuk oturuyor ne dersiniz ?

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

OKU Haber Dergi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!