Tüm Canlılarda Kan Kırmızı Olmak Zorunda mı ?

Canlıların genelinde kanın kırmızı renkli olması kanın içeriğindeki aşırı miktarda demir içeren hemoglobin proteini olmasındandır. Oksijen molekülleri, alyuvar hücrelerindeki hemoglobine yapışması, buradanda tüm dokulara yayılması sonucu vücudu besler. Peki tüm..

Tüm Canlılarda Kan Kırmızı Olmak Zorunda mı ?
Son Güncelleme: Whatsapp

Canlıların genelinde kanın kırmızı renkli olması kanın içeriğindeki aşırı miktarda demir içeren hemoglobin proteini olmasındandır.
Oksijen molekülleri, alyuvar hücrelerindeki hemoglobine yapışması, buradanda tüm dokulara yayılması sonucu vücudu besler. Peki tüm canlılarda Kan Kırmızı Olmak Zorunda mı ?
Bakınız: Albinizm Nedir ? Albino ilginç Hayvanlar
Tüm Canlılarda Kan Kırmızı Olmak Zorunda mı ?

Kan Kırmızı Olmak Zorunda mı ?

Biokimyasal süreçler sonucu  oluşan karbondioksit de hemoglobin moleküllerine bağlanarak solunum sistemine getirir.
Ama tüm canlılarda kan kırmızı renkte değildir. Bazı hayvanlarda mavi, sarı, yeşil ve mor renkli kan da bulunur.
Bazı canlılarda kanın kırmızı renkte olmamasının sebebi, dolaşım sistemlerindeki farklı yapıdan kaynaklanmaktadır.
Ayrıca kan plazmasında ki proteinlerinde kan rengine etki eden faktörlendendir.
Tüm Canlılarda Kan Kırmızı Olmak Zorunda mı ?
Bazı canlı türlerinde kan vücut içinde renksizdir ama hava ile teması halinde okside olduğunda farklı renkler ortaya çıkar.
Akciğer solunumu dışında çoğu trake solunumu yapan canlıların kanında hiç solunum pigmenti bulunmaz. Yani aslında kanlarının rengi yoktur. Kanları vücut dışına çıkıp oksijenle temas ettiğinde farklı renkler alır.

Farklı Renkte Kan Renkleri

Sarı Kan:

Sarı kana sahip böcek kanında hemoglobin yerine vanadyum vardır.
Sarı kana sahip böcek kanında hemoglobin yerine vanadyum vardır. Vanadyum içeren vanabin proteini bulunan canlıların kanı sarı renktedir. Hemen hemen  bütün böcek türleri bu gruba girer. Bu canlıların kanında hemoglobin değil Vanabin oksijen taşır.

Yeşil Kan:

Bazı solucan ve sülüklerin kanları hava ile temas ettiğinde yeşil renk alır.
Bazı solucan ve sülüklerin kanları hava ile temas ettiğinde yeşil renk alır. Bunun sebebi bu canlıların kanında bulunan klorokruorin maddesidir. Kara ve deniz solucanlarının çoğu ile sülüklerin kanlarında klorokruorin maddesi bulunur.

Mavi Kan:

Mavi kana sahip en bilindik canlı At Nalı Yengeçleridir.
Mavi kana sahip en bilindik canlı At Nalı Yengeçleridir. Dinazorlardan bile daha eski bir tür olan At Nalı Yengecinin mavi kanı bazı bakterilerin belirlenmesinde tıp alanında bile kullanılmaktadır.
Kandaki mavi rengin sebebi kan proteinlerinde bol miktardaki bakırdır. At Nalı Yengeçleri dışında örümcekler, deniz kabuklularında, ahtapotlar, ve mürekkepbalıklarının kanları da mavi renktedir.

Mor Kan:

Omurgasız deniz canlılarının bir kısmında mor-pembe renkli kan görülür.
Omurgasız deniz canlılarının bir kısmında kanlarında bulunan hemoeritrin proteini nedeniyle mor-pembe renkli kan görülür.

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.