Çocuklarda Bulaşıcı Hastalıklar Nelerdir?

Çocuklar çok çeşitli hastalıklar geçirirler. Bunların birçoğu çocuklar arasında geçen yani bulaşıcı hastalıklar arasındandır. Çocuklarda Bulaşıcı Hastalıklar Nelerdir? Bulaşıcı Hastalıklar ve Korunma Yolları Nelerdir?

Her çocuk, gelişme çağında çeşitli hastalıklar geçirir. Çocuklarda bulaşıcı hastalıklar dikkat edilmesi gereken bir konudur ve hastalık süreci boyunca anne ve babanın dikkat etmesi gereken durumları vardır. Çocukları geçirecekleri hastalıklara karşı ilk başta yaptırılacak olan şey aşılardır.

Aynı zamanda şu da unutulmamalıdır ki aşılar da yüzde yüz olarak koruma sağlamazlar. Buna karşılık, yaptırılan aşılar sayesinde çocuklar enfeksiyon ve mikroplara karşı bağışıklık kazanarak hastalıklara karşı daha kolay savaşma imkanı bulurlar. Şimdi bulaşıcı çocuk hastalıkları nelerdir? Çocuklarda bulaşıcı hastalıklarla nasıl baş edilir? Sorularının cevaplarını bulacağız. 

Çocuklar hangi bulaşıcı hastalıkları geçirirler?

Çocuklarda bulaşıcı hastalıklar genellikle damlacık yoluyla bulaşır. Bu yönü ile bulaşıcı hastalıklar oldukça kolay ve hızla aktarılır. Çocuklarda bulaşıcı hastalıklar 8 ana başlık altında incelenmektedir. Bu hastalıklar sırası ile şu şekildedir: 

  1. Kızamık
  2. Kızamıkçık
  3. Kızıl
  4. Suçiçeği
  5. Kabakulak
  6. Boğmaca
  7. 5. Hastalık
  8. 6. Hastalık

1 - Kızamık

Kızamık hastalığı genel olarak kış ve ilkbahar mevsimlerinde görülür. Kuluçka dönemi de olan hastalık için muhakkak zamanında kızamık aşısı yaptırılarak çocuk bu hastalığa karşı güven altına alınmalıdır. Vücutta döküntüye neden olan kızamık, ateş ve öksürük yapar. Çok bulaşıcıdır. Hastalık süresince çocuk yakından kontrol altında tutulmalı, ateşi kontrol edilmeli, bol sıvı tüketmeli, dinlenmeli ve az az beslenmelidir.

2 - Kızamıkçık


Tıpkı kızamık gibi kızamıkçık da kış ve ilkbahar mevsiminde görülmektedir. Tedavisi olmadığı gibi kızamıkçık aşısı ile çocuklar koruma altına alınmalıdır. Bir kez geçirilir ve bundan sonrasında bağışıklık meydana gelir. Hafif ateş ve lenf bezlerinde şişlik olur. Yüz bölgesinde pembe renkli döküntüler oluşur ve tüm vücuda yayılır. Kızamıkçık solunum yolu ile bulaşan bir hastalıktır. Bu nedenle kızamıkçık geçiren çocuk ile sağlıklı çocuk bir arada bulundurulmamalıdır. Ayrıca kızamıkçık hastalığı geçiren bir çocuk ömrü boyunca bir daha hastalıkla karşı karşıya kalmaz. 

3 - Kızıl

Çocuklarda bulaşıcı bir hastalık türü olan kızıl, deride döküntüler oluşturur. Romatizmal ateş ve glomerülonefrit gibi komplikasyonların görüldüğü bulaşıcı hastalıktır. Öksürme, aksırma ve damlacık enfeksiyonu olarak görülür. Bulaşmasının ardından boğazda ağrı, bulantı ve kusma görülür. Bu durumun ardından tende kırmızı lekeler ve çizgiler belirmeye başlar. Çocuk sağlığı uzmanları kızıl geçiren çocuklar ile sağlıklı çocukların bir araya getirilmemesi konusunda öğretmen ve velileri uyarmaktadır. 

4 - Suçiçeği

0-6 yaşta görülen bulaşıcı hastalıklar arasında en önemlilerinden biri suçiçeğidir. Genellikle kış ve ilkbahar mevsimlerinde meydana gelen suçiçeği, aşı ile koruma sağlanarak hastalık daha kolay geçirilir. Aşı takvimi muhakkak uygulanmalıdır. Eğer çocuklukta geçirilmemişse yetişkin yaşlarda zona hastalığına doğru ilerleyebilir. Hafif ateş, iştahsızlık ve kaşıntı ilk belirtileridir. Yüz ve saç derisinden itibaren vücutta kırmızı lekeler şeklinde kendini gösterir. Hastalık boyunca çocuk kontrol edilerek odasının sık sık havalandırılması gerekmektedir. Döküntülü bir hastalık olan suçiçeği hastalığında burun akıntısı ve ateş de görülebilir. 

5 - Kabakulak

Tükürük bezlerinin şişmesi ile viral enfeksiyona dönüşen, 2-12 yaş arası aşı olmayan çocuklarda sıklıkla gözlenen kabakulak çocukların dışında erişkin yaşlardaki kişilerde de görülebilir. Aşı olmak önemlidir. Kabakulak hastalığı belirtileri iştahsızlık, halsizlik ve ateştir. Çenede ağrı, yutmada güçlük ve ağızda kuruluk görülür. Hasta ile yakında temasta bulunmamak gerekir.

6 - Boğmaca

0-6 yaşta görülen hastalıklar arasında solunum yolu kaynaklı hastalıklar arasında boğmaca hastalığı bulunmaktadır. Çok bulaşıcı hastalıklardan biri de boğmacadır. Damlacık yoluyla bulaşan hastalığa, aşı ile bağışıklık kazandırılmaktadır. Kuru öksürük ve hafif ateş sonrasında öksürük nöbetleri, ciltte kızarıklık, morluk ve terleme görülebilir. Eğer çok küçük bebeklerde görülürse solunum durması gibi durumlara yol açabilir. Doktor kontrolü kesinlikle şarttır. Bebeklerde hastane gözetimi önem kazanır.

7 - 5. Hastalık

Döküntülü hastalık olarak tanımlanan 5. Hastalık döküntülü hastalıklardan biridir. 5-15 yaş arasındaki çocuklarda rastlanır. Eğer daha önce bu hastalığı geçirmemiş bir yetişkin hasta çocukla temasta bulunursa yetişkin de bu hastalığa yakalanabilir. Başlangıç olarak nadir de olsa eklem ağrıları görülür ve hafif ateş vardır. Yüzde yoğun şekilde oluşan kızarıklık zamanla kol ve bacaklara da yayılır. Aşı ya da tedavisi olmayan bu hastalık, bulaşmanın ardından üç hafta içinde biter.

8 - 6. Hastalık

Döküntülü hastalıklardan biri de altıncı hastalıktır. 3-18 aylık bebeklerde sıkça rastlanır. İlk olarak yüksek ateş, huzursuzluk ve iştahsızlık belirtileri vardır. Yaklaşık 3-4 gün süren yüksek ateşli dönem aniden ortadan kaybolur ve daha sonra gövde, kol ve boyunda kırmızı döküntüler başlar. Döküntü bir iki gün içinde kaybolur ve çocuk hayatına eskisi gibi devam eder. 

Diğer Çocuk Hastalıkları Nelerdir?

Çocukların geçirdiği bulaşıcı hastalıkların yanında başta tip hastalıklar da oluşabilmektedir. Ani bebek ölümü sendromu, Amenore, bitlenme, Akdeniz Anemisi, Ailevi Akdeniz Anemisi, orta kulak iltihabı, çocuk felci, nezle, pişik, kuşpalazı (difteri), gece işemesi, kan kanseri (lösemi), göbek fıtığı, demir eksikliği anemisi gibi hastalıklar da görülebilmektedir. Ayrıca çocuklarda diş sorunları da görülebilmektedir. 

Hangi hastalık türünde olursa olsun, çocuklarda doktor kontrolü çok büyük önem taşımaktadır. Randevu almakta güçlük çekildiği dönemlerde mutlaka Acil poliklinklerinden giriş yapılarak çocuğun hastalığı göz ardı edilmemelidir. 

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Aysel Gözey - Mesaj Gönder --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak OKU HABER Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan OKU HABER hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler OKU HABER editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı OKU HABER değil haberi geçen ajanstır.Anket Erken seçim olsa hangi adaya oy vermeyi düşünürsünüz?

Hızlı Bul - Tanıtım Yazısı