Beş Sevgi Dili ile Yaşamın Farkında Olmak! 5 Sevgi Dili İçinde Sizin ki Hangisi?

Beş sevgili dili ile mutlu yaşamın kapılarını aralamak mı? 5 sevgi dili nedir ki bizim hayatımıza renk katacak? Bizim sevgi penceremizdeki gölgeyi nasıl kaldıracak?

Beş sevgi dili pdf formatında okunan en popüler kitaplar arasında yer alıyor. 5 sevgi dili kitabı pdf şeklinde indirip okuma fırsatınız olursa eğer, kendinizi çok şanslı hissedebilirsiniz. Hemen sebebi açıklayayım.

İnsanlar sevgiye muhtaçtır. Bedenlerini en iyi besleyen sevgidir. Ama her insanın sevgiyi alış yolu başkadır. Eğer doğru yoldan sevgi kanalı açılır ve sevgi bütün hücrelere iletilirse işlem başarılıdır. Ancak sevgi doğru akış yönünü bulamıyor ve hedefe ulaşamıyorsa birkaç denemeden sonra ya yön değişir ya da solar gider…

Özellikle son dönemlerde boşanmak isteyen eşlerin sayısı hızla artmaktadır. Bakıldığında hepsinin ortak şekilde dile getirdiği sorun “artık birbirimizi anlamıyoruz”, “eşim beni artık sevmiyor” şeklindedir. Peki büyük tutkuyla birbirini seven evlenen çiftler nasıl oluyor da sevgisizlikten şikayet ediyor?

Eşler arasında “artık beni anlamıyor, sevmiyor” düşüncesi oluşmasında temel sebep nedir? Evliliklerde en büyük sorunlardan biri haline gelen “yönetilemeyen çocuklar” konusunda da acaba sorun ortak olabilir mi?

Psikologlara getirilen çocuklar ya da aile danışmanlarına başvuran eşler için yaşanan sorun aslında ortaktır. İlişkilerde duvarlar örülür ve zamanla aşılması imkansızlaşır. Ergenlik dönemine kadar çocuk sevgi noktasında istediği enerjiyi alamamışsa ergenlik dönemi sonrasında sevgi titreşimini ilk aldığı yere koşar.

Bu bazı zamanlarda çocukların evden uzaklaşmasına aile arasında mesafeler olmasına sebep olur. Özellikle çocuk devamlı aileyi suçlar. Oysa aileye sorulduğunda aile çocuklarına her şeyi verdiklerini, bir eksiğinin olmadığını belirtir.

Eşler arasında da aynı yakınmalar söz konusudur. “Saçımı süpürge ettim ama yine yaranamadım!” “Ben eşimi çok seviyorum, kaybetmek istemiyorum ama ne yapacağımı bilmiyorum” “Gece gündüz çalışıyorum, onun her istediğini alıyorum ama eşime ulaşamıyorum, evde iki yabancı gibiyiz.” Bu sorular daha da çoğaltılabilir.

Beş Sevgi Dili Haneye Hiç Uğramamışsa ….

Her iki durumda da beklenti aynıdır aslında. Çocuk aileden mental olarak ihtiyaçlarının karşılanması haricinde onun istediği tarzda bir sevgi bekler. Odasında birkaç eşyası eksik olsa sorun olmaz ama arkadaşının annesinin sarılması gibi kendi annesinin ona sarılmadığını görünce duvar örmeye başlar. Çünkü çocuk gerçek sevgi deyince; sarılmak, saçını okşamak, göz göze bakıp gülmek eylemlerini arar.

Eşler arasında özellikle hanımların en büyük yakınması ilgisizliktir. Arada sırada ruhunun okşanmasını, özel olduğunu hissetmek ister. Bunu anlamak kadının sevgi kalesine giden yollardan birisidir. Eğer erkek eşinin gönlünü feth edecek sevgi dokunuşunu unutmuş ya da artık eyleme dökmüyorsa kadını kendi dünyasında yalnızlaştırır. Beş sevgi dili ile uzaktan yakından alakası olmayan bir yaşantı ortaya çıkar.

Erkek mutlu bir evlilik olduğunu varsayar, kadın ise kocam artık beni sevmiyor der. Son yıllarda eşlerin hataya meyilli olması, aldatma vakalarının da çoğalması belki de bu anlık bunalmışlığın bir sonucudur. Çünkü sevgi kalesi savunmasız kalmış, içi askersiz bırakılmıştır. Sevgi kalesinde eşler gerçek koruma sağlamalı ve sevgilerini her gün bir asker ile bu kalede canlı tutmalıdırlar.

5 Sevgi Dili Gary Chapman isimli bir evlilik terapisti tarafından kaleme alınmış eski bir kitaptır. Bu kitabı hangi yılda okursanız okuyun, bulunduğunuz dönemde yaşanan sorunlara cevap bulursunuz. Çünkü beş sevgi dili nedir sorusunun cevabı özellikle eylemlerin dahi mekanikleştiği bu yıllarda çok daha sık aranmaktadır. Teknoloji ne kadar gelişirse gelişsin, insanlar fıtratları gereği gerçek duygunun peşinde koşarlar.

Beş sevgi dili özet halinde ele alınacak olursa sizlere özetle 5 madde halinde açıklamak isterim. Belki siz de Beş sevgi dili kitabı ile nerede hata yaptığınızı görebilir ve sevgi kalesine çok daha iyi sahip çıkabilirsiniz. Bakalım Beş Sevgi dili kitabı sevgi kalesinde yer alması gereken esas askerleri nasıl tanımlıyor? Birincil sevgi dili ne demek? Beş sevgi dili neden önemli? Beş sevgi dili ile Aile içi iletişim nasıl olmalı?

1- Anlamlı Birlikteliktelikler | Sana Her Zaman Ayıracak Zamanım Var!

Nasıl ki insanlar aynı dili konuşursa anlaşabilir, işte sevgi dili de böyle bir şeydir. Birincil sevgi diliniz niteliği olan bir beraberlik ise birlikte geçirilen vakit altın değerinde demektir. Kişinin sevgi kalesinde koruyu asker birlikte zaman geçirmektir.

İlişkilerde ister hediyeler gönderin, ister methiyeler dizin bu asla karşı tarafı etkilemez. Çünkü onun aradığı beş sevgi dili ilk seçimi zamandır. Ancak ona zaman ayırdığınızda gerçek bir birliktelik olduğunu ve kıymetli olduğunu ifade eder.

Eğer birlikte oturup baş başa konuşmuyor, muhabbet etmiyor, birlikte etkinlik yapmıyor ya da baş başa kaldığınızda yapacak bir şey bulamıyorsanız sevgi kalesi boş demektir. Eğer eşinizin birincil sevgi dili nitelikli vakit geçirmek ise; burada söyleyecekleriniz, günlük neler yaptığınızı anlatmanız, deneyimlerinizi iyi ya da kötü yönü ile anlatmanız önemlidir.

Eşiniz burada özel bir vakit içinde sizin ona değer verdiğinizi ve sizinle ilgili şeyleri anlatmaya layık gördüğünüz kişi olarak bilecektir. Bu duygu sevginizin elle tutulur olduğunu ona hissettirecek ve sizin onu değerli gördüğünüzü yansıtacaktır.

Ancak bu şekilde kendisini de sevilmeye değer görecektir. Birbirine vakit ayırmayan eşler arasında zamanla yabancılaşmalar olur. Çünkü eşler oturup muhabbet etmediği için ne birbirleri hakkında bilgi sahibi olur ne de zaman içerisinde değişen fikirlerinden ya da zevklerinden haberdar olur… Sizce de fazla sakin bir tehlike değil mi?

2- İhya Edici Sözler | Senin Onayın Benim Motive Kaynağım

5 sevgi dili testi yapılacak olsa büyük çoğunlukta “onay sözcükleri” seçeneği ağır basar. Bu ne demek? Özellikle kadınlar erkekler tarafından önemsendiğini anlamak için yaptıkları ve söyledikleri her işte onay beklerler. Eşin onay vermesi, ihya edici sözler kullanması çok önemlidir. Büyük bir motivasyon kaynağı olduğu gibi özellikle yeni işlerde yalnızlık duygusundan kurtarır.

Kadın ya da erkek değerli olmak ister. Düşüncesinin beğenilmesi, takdir görmesi ruhunu okşar. Burada özellikle eşler arasındaki iletişim kopukluğu sebebi ile onay sözcüklerinin yokluğu söz konusudur. Çünkü çiftler adeta bir evi paylaşan iki yabancı gibidirler.

Kadın eşinden onay almak istediğinde fikrini anlatmaya çalıştığında eşi bir şekilde geçiştirebilir. Aslında erkek bunun farkında olmayabilir. Ama onay sözcüklerinin ertelenmesi, ilişkide motivasyon eksikliği dinamik sevgi ateşini söndürebilir.

Bir başka durumda ise “rica edebilme” yetisi olmalıdır. İletişimde emri vaki tavır ya da ses tonu anlaşılabilir. Özellikle eşler arasında saygıyı yitirmeden ilişkiye devam etmek gereklidir. Talepte bulunmak direkt ifadelerde ters tepebilir. Ancak bunu “rica” mahiyetinde yaptığınızda sizi anlayan ve bu ricaya karşılık veren bir eş bulabilirsiniz.

3- Beş Sevgi Dili | Hediye ile Açılan Gönül Kapısı

Sevginin beş dili içerisinde hediye almak önemli bir yere sahiptir. Hediyeler duyguların sembolik değeridir denebilir. Anlık mutlu olmak ve bu hediyeye baktıkça sevgi tazelemek bazı kişiler için çok önemlidir. Ne kadar iyi olursanız olun, eğer karşınızdaki kişinin birincil sevgi dili eğer hediye almak ise onu ancak bir armağan ile mutlu edebilirsiniz.

“Eşimle mutluyuz ama yüzü gülmüyor!” bu gibi yakınmalarınız varsa hediye almayı deneyin. Çünkü eşiniz sizden gelecek hediye ile hem kendisini değerli hissedecek hem de sizden geldiğini bildiği için ona ömür boyu ayrı bir sevgi ile bakacaktır. Tabi hediye mana itibari ile herkeste aynı duyguyu uyandırmayabilir. Bu yüzden eşinizin bu talebini anlamak da güçlük çekebilirsiniz.

4- Fiziksel Temas

Fiziksel temas sevgi dili olarak çok keskin hatlara sahiptir. Sevdiğinizi yüksek vakumla çekebilir ya da itebilirsiniz. Birincil sevgi dili fiziksel temas olan kişi için dokunmak, sarılmak, öpmek çok büyük değere sahip eylemlerdir. Sevgiyi anlayabilmesi için mutlaka fiziksel temas kurması gereklidir.

Yazı başında verdiğim ergen çocuk örneğinde olduğu gibi… Siz en lüks çocuk odası ya da genç odasını kurun… Eşinize en pahalı yüzükleri alın… Eğer onu sımsıkı sarmıyor, saçlarını okşamıyor ya da içten gelerek onu öpmüyorsanız sevgi kalesi yıkılmaya yüz tutmuş demektir.

Bir kriz anında eşinizi ya da çocuğunuzu sakinleştirmek istiyorsanız ve sevdiğini bir türlü anlatamıyorsanız ona sarılın. Dilinizin anlatamadığını ona dokunarak ve sıcaklığınızı yansıtarak hissettirebilirsiniz.

Çünkü bu zamana kadar ihmal ettiğiniz bu duygu yüzünden sevgi kalesi buz tutmuştur. O halde size düşen bu kalenin buzlarını sıcacık bir sarılma ile eritmektir.

5- Klasik Aile Yaşantısı | Hizmet Faktörü

Beş sevgi dili içerisinde bir de aile faktörü vardır. Kişi geçmişte mutlu ailesinden kalan bütün kareleri kendi evinde ister. Onun için mutluluktan giden yol ona hizmetten geçer. Yemek yapmak, ev temizlemek, çocuklara bakmak, çay saati için hazırlık yapmak en güzel sevgi ibaresidir. Eş bunu en büyük mutluluk sebebi sayar.

Eğer sevginin beş dili içerisinde kendimize yer arıyorsak klasik aile saadeti arayanlar için bu da büyük payı olan bir seçimdir. Bazısı evin çöpünü atarken, market alışverişi yaparken, ailesi ile çay içerken, eşine börek yaparken ya da onu mutlu mutlu bunları yerken izlediğinde mutlu olur. Onun için sevgi de tam olarak budur. Ancak, bu eylemlerin hiç birisi zorla yaptırılan eylemler olmamalıdır. Gönüllülük esastır.

Evet gördüğünüz gibi herkesin sevgi kalesi farklı bir koruma sistemine sahip. Burada önemli olan nasıl koruyacağını bilmektir. Sevginin 5 dili için söylenen bunlar ve mutlaka sizin için de birisi daha baskın! Siz de eşiniz ile aranızda ortaya çıkan sorunları bir de bu açıdan değerlendirebilirsiniz.

Beş sevgi dili kitabı pdf olarak indirip siz de detaylı şekilde okuyabilir ve sizin için en doğrusu hangisi ise ona yönelebilirsiniz. Tabi en önemlisi unuttuğunuz sevgi ateşini tekrar yakabilmektir.

Beş Sevgi Dili kitabı nı okuduktan sonra 5 Sevgi Dili Testi yapabilirsiniz. 5 sevgi dili testi Kadınlar için ya da 5 sevgi dili testi erkekler için farklı sonuçlara yer verebilir. Siz de sevdiğiniz kişi ile aranızda en doğru sevgi iletişimini kurmak için ilk adımı atabilirsiniz. Ama önce onu tanımayı deneyin!

Bu arada kitap okuma alışkanlığınız yoksa kazanmanızı elbette isteriz ancak kısa vadede konuyu daha iyi anlamanız için hemen kitabın video anlatımını da alta iliştireyim. Keyifli duygu muhasebeleri dilerim...

# YAZARIN DİĞER YAZILARI
# İLİŞKİLİ KONULAR

Yazar Bilgece .. - Mesaj Gönder --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak OKU HABER Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan OKU HABER hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler OKU HABER editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı OKU HABER değil haberi geçen ajanstır.Anket Erken seçim olsa hangi adaya oy vermeyi düşünürsünüz?