Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyelerinden Yeni Rektör Tepkisi

Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyeleri, AKP’li Melih Bulu’nun Cumhurbaşkanı kararıyla rektör olarak atanmasına tepki göstererek, “1980’lerin askeri vesayet rejiminden sonra ilk kez üniversitemize kurum dışından rektör atanmıştır. Üniversitemizin akademik özerkliğini, bilimsel..

Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyelerinden Yeni Rektör Tepkisi
Son Güncelleme: Whatsapp

Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyeleri, AKP’li Melih Bulu’nun Cumhurbaşkanı kararıyla rektör olarak atanmasına tepki göstererek,

“1980’lerin askeri vesayet rejiminden sonra ilk kez üniversitemize kurum dışından rektör atanmıştır. Üniversitemizin akademik özerkliğini, bilimsel özgürlüğünü ve demokratik değerlerini ihlal eden bu uygulamayı kabul etmiyoruz. Senato ilkelerinden vazgeçmiyoruz” açıklamasını yaptı.

Boğaziçi’li öğretim üyeleri, rektör, dekan, enstitü müdürü, bölüm başkanı gibi akademik yöneticilerin atamayla değil seçimle belirlenmesi gerektiğini belirtti. 

1980 Darbesinden Sonra İlk Kez

Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyelerinden Yeni Rektör Tepkisi | Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyeleri, AKP'li Melih Bulu’nun Cumhurbaşkanı kararıyla rektör olarak atanmasına tepki göstererek,

“1 Ocak 2021 gece yarısı, 1980’lerin askeri vesayet rejiminden sonra ilk kez üniversitemize kurum dışından rektör atanmıştır. Bu durum 2016’dan bu yana ağırlaşarak sürmekte olan rektör seçimlerini ortadan kaldıran antidemokratik uygulamaların devamıdır. Üniversitemizin akademik özerkliğini, bilimsel özgürlüğünü ve demokratik değerlerini ihlal eden bu uygulamayı kabul etmiyoruz. Senatomuzun 2012  yılında kabul ettiği ilkelerden vazgeçmiyoruz. Üniversitelerin herhangi bir kişi ya da kuruluşun etki veya baskısına maruz kalmaması ve siyaset aracı olarak kullanılmaması, bilimsel ve toplumsal gelişim açısından vazgeçilmezdir.”

Öğrenciler Çevrimiçi Dersleri Boykot Edecek

Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri de pazartesi günü rektör atamasını protesto edecek. Öğrenciler çevrimiçi dersleri boykot ederek Güney Kampüs önünde basın açıklaması yapacak. 

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.