- 13 Nis 2020 - 15:15 G: 14 Nis 2020 - 02:49

Şehir İsimleri Arasında Uzunluklarıyla Dikkat Çeken Yerleşimler

Bu yazımızda en uzun şehir isimlerini bulabilirsiniz. Dünya üzerindeki en tuhaf isimli kentleri sizler için derledik. Şehir isimleri yabancı kentlerin olunca bize anlamsız gelebiliyor. Fakat o kültürü irdelediğinizde uzun isimlerin de mantıklı hikayeleri ortaya çıkabiliyor. Uzun şehir isimleri nasıl yazılır ve telaffuz edilir her daim problem olmuştur.

mask

Şehir isimleri, kimi zaman içerisinde farklı hikayeleri barındırabiliyor. Öyle ki altında ne efsanelerin yattığı bazı kentleri ve kasabaları bulabilirsiniz. Bunun yanı sıra bazı kentlerin isimleri tuhaflıklarıyla da ön plana çıkabilir. Hatta bazı yerleşim bölgeleri sadece benzersiz ve dikkat çekici isimlere sahip oldukları için fark edilir! Bazı şehir isimleri o kadar uzun ki, çoğu insan onları doğru bir şekilde hecelese bile zorlukla telaffuz edebilir.

Şehir isimleri yabancı kentlerin olunca bize anlamsız gelebiliyor. Fakat o kültürü irdelediğinizde uzun isimlerin de mantıklı hikayeleri ortaya çıkabiliyor. Uzun şehir isimleri nasıl yazılır ve telaffuz edilir her daim problem olmuştur.

Bugün, dünyanın en uzun şehir adlarından dokuzuna bakalım ve her yerleşim birimini adında kaç karakter olduğuna göre sıralayalım. Ayrıca bu yerler ve çevreleri hakkında bazı ilginç gerçekleri de öğreneceğiz.

Avrupa şehir isimleri listesinde fazlasıyla dikkat çeken bu yerleşim, popülerliğini de isminden alıyor.

Bu yazımızda z şehir isimleri ve farklı şehir isimlerini derledik. Bir diğer yazımızda Türkiye haritası şehir isimleri ve şehir şehir Türkiye hakkında bilgileri bulabilirsiniz. Nisan 2020 içerisinde sizleri ilginç içerikler ile buluşturmaya devam edeceğiz.

2/10
mask

Muckanaghederdauhaulia


Karakter Sayısı: 22
Yer: İrlanda
Kuruluş Tarihi: 1841'den önce
Yerel Cazibe Merkezi / Simgesel Yapı: Camus KörfeziBu uzun Galce isim, kasabanın Camus Körfezi'ndeki Boggy yarımadası üzerindeki yerini ifade eden “iki açgözlü su arasındaki domuzcuk” anlamına gelir. İnsanlar, benzer şekilde “Muiceanach idir Dhá Sháile” olarak adlandırılan dolayı da burasının isminin İrlanda'daki en uzun yer adı olup olmadığını tartıştılar. Muckanaghederdauhaulia kasabası, İrlanda Galway'de yer almaktadır.

Şehir isimleri arasında özel bir yere sahip olan bu yerleşim, uzun şehir isimleri arasında dokuzuncu sırada bulunuyor.

3/10
mask

Parangaricutirimicuaro

Karakter Sayısı: 22

Yer: Meksika

Kuruluş Tarihi: 1943

Yerel Cazibe Merkezi  / Simgesel Yapı: Parícutin volcano


Bu Meksika köyü “Nuevo San Juan Parangaricutiro” olarak da adlandırılır ve birkaç halk masalının ve şehir efsanesinin merkezidir. Alternatif adda “Nuevo” kelimesi “yeni” anlamına gelir ve mevcut şehrin aslında bir yeniden yapılanma olduğu gerçeğini ifade eder. Kasabanın eski hali 1943'te Parícutin yanardağının patlamasından sonra yerle bir oldu ve yenisi kalıntıların üzerine inşa edildi.

Parangaricutirimicuaro sadece söylemesi zor bir isim değil, aynı zamanda Meksika'da eğlenmek için bir tekerleme olarak da kullanılmakta. Yine de bu yerleşim ilginç Dünya şehir isimleri listesinde başı çekiyor.

4/10
mask

Svalbarðsstrandarhreppur

Karakter Sayısı: 23

Yer: İzlanda

Kuruluş Tarihi: Bilinmiyor

Yerel Cazibe Merkezi  / Simgesel Yapı: Eyjafjörður fjordSvalbarðstrandarhreppur İzlanda'nın Kuzeydoğu Bölgesi'nde bir belediyedir. Burası için bazen daha kısa bir ad olan Svalbarðsströnd adı da kullanılır. Genellikle “Kuzey İzlanda” olarak adlandırılan Kuzeydoğu Bölgesi, İzlanda'nın sekiz geleneksel bölgesinden biridir.  

Svalbarðsstrandarhreppur, İzlanda'daki en uzun fiyortları arasında yer alan Eyjafjörður fiyortunun hemen yanında yer almaktadır. Akureyri, kış sporları merkezi ve botanik bahçesi gibi çeşitli cazibe merkezlerine sahiptir.

Şehir isimleri yabancı listemizde bu yerleşim de yer alıyor.

5/10
mask

Verkhnenovokutlumbetyevo

Karakter Sayısı: 24

Yer: Rusya

Kuruluş Tarihi: 1790’lar

Yerel Cazibe Merkezi  / Simgesel Yapı: Kazan otoyolu


 
Bu köyün tarihi hakkında, köyde çıkarılan seyrek arkeolojik buluntulardan elde edilebilecekler dışında çok az şey bilinmektedir. Yerel eserler, insanların Orta Çağ boyunca ve hatta Bronz Çağı'na kadar bölgede var olduklarını göstermektedir.

Günümüze kadar Verkhnenovokutlumbetyevo ve çevresi çeşitli göçebe Türk kabileleri ve Tatar nüfusları tarafından da kullanıldı. Bu köyü çevreleyen yerleşim alanları, vergi ödeyen göçebe Tatarlar buraya yerleştiklerinde gelişmeye başladı.

Yerleşim alanı, şehir isimleri nasıl yazılır sorusun da en zorlayıcılarından biri.

6/10
mask

Staronizhestebliyevskaya

Karakter Sayısı: 24

Yer: Rusya

Kuruluş Tarihi: 1815

Yerel Cazibe Merkezi  / Simgesel Yapı: Angelica Nehri


 
Angelica Nehri'nin Kuban Deltası üzerinde yer alan Staronizhestebliyevskaya köyü, Staronizhesteblievsky kırsal yerleşiminin idari merkezi olarak hizmet vermektedir. Bu köyde Fedor Mikhailovich Astrakhov ve Grigory Matveevich Chigrin gibi askeri kahramanlar da dahil olmak üzere bir dizi ünlü insan yaşadı. Fedor Mikhailovich Astrakhov Büyük Vatanseverlik Savaşı'na katıldı ve Zafer madalyası sahibidir.

Staronizhestebliyevskaya’nın nüfusu 10.000 ile 50.000 arasındadır ve orta büyüklükteki bir kasaba olarak sınıflandırılır. Adan Zye şehir isimleri arasında dikkat çeken bu yerleşim, tarihi ile de cezbediyor.

7/10
mask

Gasselterboerveenschemond

Karakter Sayısı: 25

Yer: Hollanda

Kuruluş Tarihi: Bilinmiyor

Yerel Cazibe Merkezi  / Simgesel Yapı: Assen


 
Gasselterboerveenschemond, Hollanda'daki en uzun isme sahip yerleşim bölgesidir. Kuzeydoğudaki Drenthe eyaletinde bulunan Aa en Hunze belediyesinin bir parçasıdır. İnsanlığın Drenthe'deki varlığının tarih öncesi çağlara kadar gittiği söylenir ve eyalet bazı büyüleyici eski eserlere sahiptir.Ancak, Gasselterboerveenschemond’da bugün sadece yaklaşık 40 kişi yaşamakta. 2011 yılında Gasselterboerveenschemond'daki tek tavuk çiftliği bir yangın yüzünden harap olmuş ve 170.000 tavuk telef olmuştur. Bu yerleşim bölgesi de şehir isimleri arasında dikkat çekiyor.

8/10
mask

Ipteritsiputeritsipuolilautatsijänkä

Karakter Sayısı: 35

Yer: Finlandiya

Kuruluş Tarihi: 1916

Yerel Cazibe Merkezi  / Simgesel Yapı: Kemijoki Nehri

 

İtsteritsiputeritsipuolilautatsijänkä, Finlandiya'nın en kuzey ve en büyük eyaleti Lapland'da bulunan Savukoski belediyesinin seyrek nüfuslu bir bataklık bölgesidir. Yakındaki başka bir belediye olan Salla, Äteritsiputeritsipuolilautatsijänkä bölgesinden sonra Äteritsiputeritsipuolilautatsi-baari adlı bir bara da ev sahipliği yapıyordu.Hikaye ilerledikçe, bar sahibi tercih ettiği isimlerin alındığını fark etti. Bu yüzden kimsenin kullanamayacağı bir isim arayışına girdi. Äteritsiputeritsipuolilautatsijänkä adını taşıyan bara kısaca Äteritsi-baari adı verildi.

9/10
mask

Tweebuffelsmeteenskootmorsdoodgeskietfontein

Karakter Sayısı: 44

Yer: Güney Afrika

Kuruluş Tarihi: 1866

Yerel Cazibe Merkezi  / Simgesel Yapı: Mısır Üçgeni


 
Bu tarım kasabası Güney Afrika'nın Kuzey Batı eyaletinde bulunuyor ve uzun adı aslında Afrika folklorunun bir parçası haline geldi. İsim, Flemenkçe ve Afrikanca gibi Cermen dillerinin uzun sözcük dizilerini nasıl bir araya getirebileceğinin mükemmel bir örneğidir.Tweebuffelsmeteenskootmorsdoodgeskietfontein'ın gerçek çevirisi “iki manda'nın tek bir atışla öldürüldüğü bahar” dır. Tweebuffelsmeteenskootmorsdoodgeskietfontein için orijinal anket diyagramı “Twee Buffels Geschiet” olarak adlandırmaktadır.

Bu kent, dünyadaki şehir isimleri alfabetik sırlama listesinde de dikkatleri üzerine çekiyor.

10/10
mask

Llanfair¬pwllgwyngyll¬gogery¬chwyrn¬drobwll¬llan¬tysilio¬gogo¬goch

Karakter Sayısı: 58

Yer: Galler

Kuruluş Tarihi: MÖ 4000–2000

Yerel Cazibe Merkezi  / Simgesel Yapı: Anglesey Deniz Hayvanları Merkezi Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch dünyanın en uzun şehir adıdır. İsim, Galce'de “Saint Tysilio kilisesinin girdap gibi dönen girdaplarının yakınında kırmızı bir mağarada bulunan içi boş beyaz fındıklı Saint Mary's Kilisesi” ifadesinden türetilen bileşik bir kelimedir. Resmi kısaltılmış ismi ise Llanfairpwllgwyngyll'dir.Bu kasaba uzun adı ile bilinir ve hatta bir bilgisayar oyunu olan Civilization V’de görevi tamamlayan oyuncular “En uzun isimli şehri kazandınız” şeklinde bir uyarı ile ödüllendirilir. Arkeolojik kanıtlar, insanlığın Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch'un oturduğu bölgedeki varlığının Neolitik döneme kadar uzandığını göstermektedir.

13 Nis 2020 - 15:15 - Gezi --- Okunma

# İLGİNÇ BİLGİLER İLE İLİŞKİLİ:
# İLGİNÇ KONULAR İLE İLİŞKİLİ:

göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak OKU HABER Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan OKU HABER hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler OKU HABER editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı OKU HABER değil haberi geçen ajanstır.