- 15 Nis 2020 - 20:00 G: 03 May 2020 - 20:58

Mısır Tanrıçaları İsimleri ve Tanrıların Özellikleri

Antik Mısır mitolojisi, tanrıçaları ve tanrıları ile oldukça egzotik bir yapıya sahiptir. Biz de sizler için en popüler Mısır tanrı ve tanrıçalarını derledik.

mask

Mısır tanrıça isimleri, her ne kadar bizim dilimize tuhaf tınılı gelseler de altlarında güzel anlamlar taşımaktadırlar. Aynı şekilde Mısır tanrıları isimleri de tanrıların kudretlerini ve kaderlerini anlatan hikayelere sahiptir. Mitolojinin en önemli değerlerinden olan Mısır mitolojisi, tıpkı Yunan ve Sümer mitolojileri gibi derin hikayelere sahiptir.

Mısır mitolojisi tanrıları isimleri de bu hikayeleri ziyadesiyle açık etmektedir. Tıpkı Sümer tanrıça isimleri ya da Yunan tanrıça isimleri gibi Antik Mısır tanrıçaları da çeşitli önemli karakter özelliklerini barındırmaktadır. Biz de bu yazımızda Mısır’a ait mitolojik tanrı tanrıça isimleri ve isimlerin karşılıkları üzerine bir liste oluşturmak istedik.

Bu yazımızda tıpkı Roma tanrıları gibi Antik Mısır tanrıçalarını ve tanrılarını da size anlatmak istedik. Nisan 2020 tarihi içerisinde çok daha fazla kültürel içeriklerle sizlerle olacağız. Listemizde yer alan tanrı ve tanrıçaların da haricinde Apis, Thot, Amon ve Ptah gibi mitolojik karakterleri de araştırabilirsiniz.

2/11
mask

Osiris

Mısır tanrıları isimleri listemizde Osiris’in oldukça özel bir yeri var. Mısır’ın en büyük tanrılarından biri olan Osiris, yeraltı ve ölülerin tanrısıdır. Kız kardeşi İsis ile evlenen bu yüce tanrı, Aşağı Mısır ve Yukarı Mısır için de aynı derecede önemlidir.Bir diğer kadeşi Seth tarafından acımasızca öldürülen Osiris’i karısı İsis, geri döndürmeyi başarmıştır. İsis, Osiris’in cinsel organını öldükten sonra da kullanarak oğulları Horus’a hamile kalır.

3/11
mask

İsis

Kadın tanrıça isimleri arasında oldukça önemli bir yerde bulunan İsis, Mısır aşk tanrıçası olarak da bilinir. Fakat ana tanrıça kabul edilen İsis’in aşk tanrıçalığının yanında daha özel görevleri mevcuttur. Osiris’in kız kardeşi ve karısı olan İsis, şifa dağıtan bir tanrıçadır.Öyle ki İsis sayesinde insanların iyileştiğine ve şifa kazandığına inanılmıştır. Aynı zamanda kralların da gücünü bu kutsal tanrıçadan aldığı düşünülmektedir. İsis, kocası Osiris’i de yeniden hayata döndürmeyi başarmıştır.

4/11
mask

Horus

Mısır tanrıları isimleri arasında Horus da oldukça önemli bir noktada bulunuyor. Osiris ve İsis’in oğlu olarak dünyaya gelen Horus, büyük bir güce sahiptir. Babası yeraltı tanrısı olarak bilinen Horus’un da gökyüzü tanrısı olduğu söylenmektedir.Babasını öldüren amcası Seth’e karşı kin besleyen Horus, Seth ile defalarca kez savaşmıştır. En son savaşta galip gelen genç tanrı, Seth’i öldürerek Mısır tahtının da yeni sahibi olmuştur. Mitolojik isimler arasında özel bir yeri bulunan Horus, Mısır’ın en büyük simgelerinden biridir.

5/11
mask

Ra

Mısır mitolojisi tanrıları isimleri denildiğinde akla ilk Ra’nın gelmesi oldukça doğal. Ra, Mısır’ın en güçlü ve kudretli tanrısı olarak kabul edilmektedir. Eski Mısır mitolojisinde tüm kainatın ve canlıların yaratıcısı olan Ra, güneş tanrısıdır.Ra, eski yazıtlarda ve duvar resimlerinde şahin kafalı olarak tasvir edilmiştir. Tüm tanrılar arasında en güçlü isim olan Ra, güneşin doğuşu ile birlikte gün yüzüne çıkmaktadır.

6/11
mask

Seth

İskandinav tanrıları gibi Mısır tanrıları arasında da kötülük dağıtan bir isme rastlamak mümkündür. Seth, karanlık ve kaosun tanrısı olarak bilinmektedir. Öz kardeşi Osiris’i öldüren Seth, bu sayede Mısır kralı olabilmiştir.Seth, aynı zamanda bir diğer kız kardeşi olan Nephythys ile evlenmiştir. Horus’un Seth’e açtığı savaşların neticesinde de kaosun tanrısı tahtı kaybetmiştir.

7/11
mask

Nephythys

Mısır tanrıça isimleri arasında İsis’in kız kardeşi olan Nephythys de yer alıyor. İsis, yaşamı ve şifayı temsil ederken kız kardeşi Nephythys ise yası ve ölümü temsil etmektedir. Ölülerin koruyucusu olarak tasvir edilen tanrıçanın tüm hayatı acı ve kederle doludur.Kocası Seth ile mutsuz bir evliliği bulunan Nephythys, bazı zamanlarda Osiris ve İsis’i desteklemiştir.

8/11
mask

Sekhmet

Mısır tanrıça isimleri arasında savaş ve yıkımın tanrıçası olarak bilinen Sekhmet de bulunuyor. Aslan başlı olarak tasvir edilen Sekhmet, büyük tanrı Ra tarafından görevlendirilmiştir. İnsanların Ra’ya saygı duymaması üzerine Sekhmet’i görevlendiren tanrılar, insanların acı içerisinde cezalandırılmasını sağlamışlardır.Savaşı ve yıkımı dünyaya getiren Sekhmet ise bu görevinden oldukça memnundur. Öyle ki tanrıçanın gazabı yüce tanrı Ra’nın itirazlarına rağmen sonlandırılmamıştır. İnsan soyunu tüketmek üzere olan Sekhmet de bu davranışlarından dolayı Ra tarafından cezalandırılmak zorunda kalmıştır.

9/11
mask

Ma’at

Ma’at, adaleti temsil eden ve ahlakın da en büyük sembollerinden biri olarak görülen bir Mısır tanrıçasıdır. Ma’at aynı zamanda yıldızların ve mevsimlerin de temsilcisidir. Dünyaya adaleti taşıyan tanrıça, iyilik ve eşitlik ile de simgelenmiştir.Adalet tanrıçası Ma’at, insanları öldükten sonra sorgulayıp yargılamakla da yükümlüdür.

10/11
mask

Anubis

Mumyalama tanrısı olarak bilinen Anubis, Osiris’i mumyalayan tanrı olarak gösterilmiştir. Çakal kafalı bir insan olarak resmedilen Anubis, aynı zamanda Seth’in de oğludur. Mumyalama işlemlerinin nasıl olması gerektiğini anlatan bu tanrının da amcası Osiris’in yanında yer aldığı söylenmektedir.

15 Nis 2020 - 20:00 - Mitoloji --- Okunma

# MİTOLOJİ İLE İLİŞKİLİ:
# TARİH İLE İLİŞKİLİ:
# İLGİNÇ KONULAR İLE İLİŞKİLİ:

göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak OKU HABER Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan OKU HABER hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler OKU HABER editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı OKU HABER değil haberi geçen ajanstır.