- 16 Tem 2020 - 13:00 G: 16 Tem 2020 - 13:08

Kadın ve Erkek İçin Dövmelerin Gizli Anlamları! Dövme Tarih Boyunca Neleri Simgelemiştir

Günümüzde çok sayıda kişide bulunan dövmenin tarihi çok uzun yıllar öncesine dayanıyor. İşte, ilk dövmeden son dövmeye dövmenin yaşadığı değişimler...

mask

Dünyada dövmenin tarihi çok ama çok uzun yıllar öncesine dayanmaktadır. Bazıları için bir tutku halini alan dövme, bazıları için ise yalnızca bir aksesuardan ibarettir. Kimileri unutamadığı aşkını anımsatacak bir sözü ya da şekli vücudunda taşırken, kimileri ise herkesin göreceği ve dikkat çekeceği bir noktasına hayat felsefesini işletir. Hemen her moda ya da alışkanlıkta olduğu gibi dövme de zaman içerisinde hem anlamsal hem de biçimsel olarak değişimlere uğramıştır. İşte, kadınlar ve erkekler için dövmelerin gizli anlamları ve dövmenin tarih boyunca değişimi!

2/13
mask

Neolitik Çağlarda Dövme

Hemen herkes için farklı anlamlar taşıyan dövmenin tarihi Neolitik çağlara kadar gidiyor.

3/13
mask

En Eski Dövmeli İnsan

Yapılan araştırmalar dünyadaki en eski dövmeli insanın M.Ö. 3351 ile 3017 yılları arasında yaşadığının anlaşılmasını sağlamıştır. Bu dönemlere ait arkeolojik kalıntılar, dövmenin Avrupa kıtasında Üst Paleotik dönemde de kullanıldığını göstermektedir.

4/13
mask

Antik Dönemlerde Dövme

Antik dönemlerde dövme farklı delici malzemeler ile yapılmaktaydı. Avrupada ilk dövme sanatçıları dövme yapmak için küçük boyutta bir tokmak ile kemik, istiridye kabukları ve narenciye dikenlerinden faydalanırlardı.

5/13
mask

Dövme Yapılırken...

Dövme işleme sırasında vücut üzerine dokundurulan sivri uçlu malzeme deriye bastırılır ve tokmak yardımı ile deride boşluk oluşturulurdu. Ardından oluşan boşlukların içi doldurularak dövme sanatı ortaya çıkardı.

6/13
mask

Farklı Kültürlerde Dövme

Zamanla farklı kültürler dövme sanatını farklı şekillerde yorumladılar. Afrika kabileleri, Hindistanlılar, Japonlar ve Amerikanlar dövmeyi bir süs olarak işlediler.

7/13
mask

Hastalıklara Karşı Koruduğuna İnanılıyordu

Dövmenin tarihi birçok farklı anlam ile süslenmiş olsa da Mısırlılar gibi geçmişi çok uzun zaman öncesine dayanan birçok toplumda dövmenin hastalıklara ve kötü ruhlara karşı koruduğuna inanılırdı. Maço cinsel güç simgesi olarak gördükleri dövmeyi adeta bir sanat haline getirmişlerdi.

8/13
mask

Barbarlara Özgü Bir Uğraş Dövme

Antik Yunan ve Roma Uygarlıklarında dövme, barbarlara özgü bir uğraş olarak görülürdü. Bazı uygarlıklarda dövme ayrıt edilebilmeleri amacı ile yalnızca köleler üzerinde uygulanırdı.

9/13
mask

Mısırlılarda Dövme

Mısırlılarda dövme ise bir tür güç imgesiydi. Bu düşüncenin kanıtı ise günümüzde British Müzesi'nde sergilenen iki önemli mumyada yer alan dövmelerde yatmaktadır.

10/13
mask

Dövme Yasaklandı!

Tarihin ilerlemesi ve yavaş yavaş dinlerin oluşması ile birlikte dövmenin tarihi de değişti. Hristiyanlık dininde yasaklanan dövme sanatı, ilk Hristiyanların taşıdıkları haç ya da İsa simgelerini saklayamadı.

11/13
mask

Dövme Yasağından Tattoo Akımına...

Aradan çok uzun süre geçmişti ki Avrupalılar dövme ve dövme ile ilgili imgeleri unutmuşlardı. Ta ki denizaşırı ülkelerle ticaret anlaşmaları yapmalarına kadar... Artık kaçınılmaz bir dövme akımı ortaya çıkacaktır: Tattoo.

12/13
mask

18. Yüzyılda Dövme

18. yüzyılda tekrar harekete geçen dövme akımı günümüze kadar şekilden şekle çevrilmiş ve günümüzün o artistik figürleri ortaya çıkmıştır.

13/13
mask

Dövme Sanatçıları

Şimdilerde ise bir sanat ve iş dalı halini alan dövme sanatı, dünyanın her yerinde yaygınlaşmıştır. Öyle ki hemen her işlek caddede bir dövmeci dükkanına rastlamak mümkün hale gelmiştir.

16 Tem 2020 - 13:00 - Tarih --- Okunma

# GİYİM KUŞAM MODA VE TRENDLER İLE İLİŞKİLİ:
# TARİH İLE İLİŞKİLİ:

göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak OKU HABER Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan OKU HABER hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler OKU HABER editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı OKU HABER değil haberi geçen ajanstır.