- 17 Tem 2020 - 14:00 G: 17 Tem 2020 - 14:01

1500 Yıllık Ayasofya Tarihi ile En Güzel Ayasofya Fotoğrafları

Mimarisi, tarihi zenginlikleri ve dokusu ile hem çok mistik hem de çok çağdaş bir eser olan Ayasofyayı Fotoğraflarla tanıma hazır mısınız? İşte Ayasofya tarihi kısa özeti...

mask

1500 yıllık bir geçmişi olan Ayasofya Cami tarihi adım adım, içine çeke çeke yerinde görülmesi ve hissedilmesi gereken duygular içerisindedir. İstanbul'u ziyaret eden genç yaşl,ı yerli yabancı herkes bu buram buram tarih kokan mimariye en az bir kez uğramıştır. Bazıları içerisinde bulunan ustaca hazırlanmış tasarımlara bazıları muhteşem havasına bazıları ise dini dokusuna hayran kalmıştır. Biz de sizler için bu eşi benzeri olmayan kültürel varlığın tarihini kısaca aktaracağız. İşte, 1500 Yıllık Ayasofya Tarihi Kısa Özet 

2/18
mask

Farklı Dinler İçin Kutsal Yapı Ayasofya

Ayasofya yalnızca Müslümanlar için değil Hristiyanlar için de kutsal bir mekandır. Çünkü Ayasofya tarihi boyunca 900 yıla yakın bir süre katedral olarak kullanıldı. İstanbul'un fethedilmesi ile camiye dönüştürülen Ayasofya hakkında merak edilen tüm detaylar için okumaya devam ediniz.

3/18
mask

Ayasofya Kilisesi Ne Zaman Yapıldı?

Ayasofya tarihi , bizim şu an gördüğümüz halinden çok daha öncesine dayanıyor. Bizans'ın ilk İmparatoru olan Büyük Konstantin tarafından emredilerek yapılan Birinci Ayasofya 15 Şubat 360 tarihinde yapıldı fakat 20 Haziran 404 tarihinde yakılarak kullanılamaz hale geldi.

4/18
mask

İkinci Ayasofya'nın Yapılışı

İlk kilisenin yakılması sonucunda bu yeniden inşa edilmesini isteyen kişi ise II. Theodosius oldu. 10 Ekim 415 tarihinde bugünkü yerine yeniden yapıldı. Tarih 23 Şubat 532 'yi gösteriyordu ki ikinci Ayasofya da yakılmaktan kurtulamadı.

5/18
mask

Bugünkü Ayasofya İnşa Edildi

Bugünkü Ayasofya'nın inşası için emri I. Justinianus verdi. Bu kez hem çok görkemli hem de çok güzel bir katedral yapılmasını buyuran Bizans kralı, inşa sırasında imparatorluk topraklarındaki malzemelerden faydalanılmasını istedi. Böylece yapım süresi hızlanacaktı. Ayrıca ülke topraklarının sahip olduğu Güneş Tapınağı ve Artemis Tapınağı'ndan kalan malzemeler kullanılarak, Ayasofya tam bir kültürler birleşmesi halini aldı.

Yapım sırasında kullanılan kara taş İstanbul Adası, beyaz mermer Marmara Adası kökenli iken; kaplama sütunlardaki yeşil porfir Yunanistan, kırmızı porfir Mısır ve sarı taşlar Suriye kökenlidir.

6/18
mask

Ayasofya Depremlerle Hasar Aldı

Böylesi kültürler arası bir yapı tam bitmişti ki çok zaman geçmeden 553 Gölcük ve 557 İstanbul depremleri nedeniyle hasar aldı. 7 Mayıs 558 tarihinde yaşanan deprem ile ana kubbe tamamen çöktü. Bizans imparatoru ise kilisenin yeniden onarılmasını buyurdu. Bu kez deprem de göz önüne alınarak inşaat işlemleri başlatıldı. 562 yılında tüm onarım işlemleri tamamlandı. Fakat yıllar geçerken kilise de zarar görmeye devam etti. 859 yılında yaşanan yangın sırasında küçük boyutta hasar alan Ayasofya tarihi boyunca çok zorlu bir hayat geçirdi. 869 yılında yaşanan deprem ile tekrar yıkılan kubbe bu kez Ermeni mimar Trdat tarafından onarıldı. Onarım işlemi tam 6 yıl sürdü. Ayasofya tarihi deprem ve yangınlarla dolu iken her seferinde azimle tekrar inşa edildi. 994 yılında halk ziyaretine tekrar açılan Ayasofya deprem ve yangınlarla dolu bir tarihe sahiptir.

7/18
mask

Ayasofya Haçlı İstilası Altında

Venedik Cumhuriyeti kumandanı Enrico Dandolo eşliğinde yapılan Dördüncü Haçlı Seferleri sırasında İstanbul kuşatma altında kaldı. Bu istila sırasında Hristiyanlar için çok önemli olan İsa'nın sarılı olduğu torino kefeni, İsa'nın mezar taşının bir kısmı, Meryem'in sütü ve çok sayıda değerli taş çalındı. Yani, Ayasofya yalnızca doğal afetler ile mücadele etmek zorunda kalmadı. Çok sayıda acımasız istilaya da uğradı.

8/18
mask

Ayasofya Tekrar Bizans İmparatorluğunda

Bizans tekrar hakimiyeti eline aldığında Ayasofya çok büyük hasarlar almıştı. Adeta harap olan bu muhteşem yapı adeta yok olmak üzereydi. İmparator II. Andronikos eşinin ailesinden gelen mirasını Ayasofya'nın tamiri için kullandı. Fakat depremler durmuyordu. 1344 ve 1346 yıllarında yaşanan depremler Ayasofya tarihi için yine bir kayıba neden oldu. Restorasyon sırasında 1354 tarihine kadar kilise kapalı kaldı.

9/18
mask

Ayasofya Osmanlı Devleti'nde

1453 yılında Fatih Sultan Mehmet 'in İstanbul'u fethetmesi ile birlikte Ayasofya camiye dönüştürüldü. Depremlerden sonra harap olan bu muhteşem yapı için Fatih Sultan Mehmet temizlenmesi ve camiye dönüştürülmesi emrini verdi.

10/18
mask

Osmanlı Devleti Ayasofya'yı Cami Yapıyor

Caminin ilk minaresi tuğla kullanılarak inşa edildi. Diğer minare ise II. Bayezid yaptırdı. Kanuni Sultan Süleyman'ın 16. yüzyılda Macaristan fethi ile getirdiği iki dev kandil ise Ayasofya'da yer alan mihrabın iki yanına yerleştirildi.

11/18
mask

Ayasofya Mimar Sinan Ellerinde

O zamana kadar çok sayıda onarıma giren Ayasofya, dönemin baş mimarı Mimar Sinan tarafından yeniden onarıldı ve daha sağlam hale getirildi.

12/18
mask

Ayasofya'da Sultan Abdülmecit Etkisi

Sultan Abdülmecit de Ayasofya'yı daha sağlam hale getirmek için 1847 ile 1849 yılları arasında restore ettirmeye devam etti. Kültürden kültüre, zanaatkarlardan zanatkarlara geçen bu miras, yıllar boyunca daha da zenginleşerek günümüze kadar gelmeye devam etti. Bu dönemde Kazasker Mustafa İzzed Efendi’nin hat sanatı ile yaptığı tabloları Ayasofya'ya asıldı. Sonunda, Ayasofya Cami tekrar halka açıldı. Tarih ise 13 Temmuz 1849'du.

13/18
mask

Ayasofya'nın En Güzel Yılları

Ayasofya Cami içerisinde yapılan düzenlemelerinin en estetik olanları Osmanlı Döneminde yapılmış oldu. Mimar Sinan tarafından sağlamlaştırılan yapı zamanla daha da sağlam hale getirilmiş ve artık yıkıntı ya da çöküntü ile değil estetik ile uğraşmak için zaman ve maliyet harcanmıştır.

14/18
mask

Ayasofya’da İlk Cuma Namazında Kaç Kişinin Namaz Kılacağı Açıklandı

Ayasofya’da İlk Cuma Namazında Kaç Kişinin Namaz Kılacağı Açıklandı

15/18
mask

85 Yıl Sonra İlk Ezan

Ayasofya'nın müze oluşundan 85 yıl geçmişti ki 2016 yılının Temmuz ayında gerçekleştirilen Kadir Gecesi programında ilk ezan okundu.

17/18
mask

Ayasofya Tarihi Boyunca...

Böylece Ayasofya tarihi boyunca hem kilise hem cami hem de müze olmuş oldu. Her yıl binlerce turistin hayranlıkla ziyaret ettiği yapıyı müzeye dönüştüren 1934 Bakanlar Kurulu kararı 10 Temmuz 2020 tarihinde iptal edilerek tekrar ibadete açıldı.

18/18
mask

Ayasofya Tamamen Cami mi Olacak?

Ayasofya Cami müzesi , alınan bu son karar ile tamamen ibadet amaçlı mı kullanılacak? Yoksa bir bölümünde turizm faaliyetleri devam mı edecek? Bunu ilerleyen günlerde alınacak kararlar ile görebileceğiz.

17 Tem 2020 - 14:00 - Tarih --- Okunma

# TARİH İLE İLİŞKİLİ:

göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak OKU HABER Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan OKU HABER hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler OKU HABER editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı OKU HABER değil haberi geçen ajanstır.