Kuranda Geçen Erkek İsimleri ve Anlamları

Oğluma kuranda geçen isim güzel isim arıyorum diyorsanız doğru yerdesiniz. İşte, en güzel Kuranda Geçen Erkek İsimleri ve Anlamları.

Kuranda Geçen Erkek İsimleri ve Anlamları
Kuranda Geçen Erkek İsimleri ve Anlamları
+31
Haber albümü için resme tıklayın

Oğluma kuranda geçen isim güzel isim arıyorum diyorsanız doğru yerdesiniz. Anne ve baba adayı olan çiftlerin bebek müjdesini öğrendikleri o anda akıllarına ilk gelen şey bebeklerinin adının ne olacağıdır. Doğum yaklaştıkça, heyecanı ile birlikte isminin ne koyulacağı düşüncesi de ebeveynlerin dört bir yanını sarmaktadır. Bebek sahibi olacak her bir çift, çocuğuna en güzel ve en anlamlı ismi koymak isteyecektir. Bu sebepten olacak ki bebeklerini kucaklarına alacakları gün yaklaştıkça hummalı bir arayışa girmektedirler.

Bebeğin cinsiyeti belli olduktan sonra seçenekler yarı yarıya indiğinden, anne ve babaların işi biraz daha kolay olmaktadır. Bebeğinin erkek olduğu müjdesini alan anne adayları, en özel ve anlamlı ismi koymak için, ilk önce Kuranda geçen erkek isimleri arayışına koyulacaktır. Toplumumuz tarafından da en çok tercih edilen isimlerin Kur’an’ı Kerim’den olduğu görülmektedir.

Kuranda Geçen Erkek İsimleri ve Anlamları Nelerdir?

Özellikle muhafazakar aileler tarafından tercih edilen Kur’an’dan isim seçme, dinimizce de uygun düşmektedir. Ancak Kur’an’ı Kerim’de geçen her ismin anlamının da güzel olduğu yanılgısına çoğu kişi düşmektedir. Sırf Kur’an’da geçtiği için koyulan nice isim, yanlış bir anlamı çağrıştırmaktadır. Çocuklarınıza koyacağınız isimler, onların hayata adım attıkları andan başlayarak karakterleri ve kişilikleri üzerinde her zaman etki etmeye devam edecektir. Şimdi sizlere, Kur’an’da geçen ve çoğu anne adaylarının da ilgisini çeken erkek bebek isimlerini bu yazımızda derleyerek sizlerin seçimine bırakıyoruz.

1 - Adem İsminin Anlamı

Kuranda geçen erkek isimleri arasında olan Adem’in anlamı; 1) Allah’ın yaratmış olduğu ilk insan, adam ve insan soyunun başlangıcı olarak yer almaktadır. 2) İyi, saf, temiz ve güzel insan anlamına da gelmektedir. 3) İnsanoğlu, ilk Peygamber şeklindedir.

2 - Ali İsminin Anlamı

Arapça’da geçen Ali isminin anlamı; 1) Yüce olan, ulu ve çok yüksek anlamlarına gelmektedir. 2)Peygamber Efendimizin amcasının oğlu ve kızı Fatma (r.a)’nın eşi de bir diğer anlamlardandır.

3 - Ahmet İsminin Anlamı

Saf suresi 6. Ayette yer alan Ahmet ismi, Kuranda geçen erkek isimleri arasında bulunmaktadır. 1) Allah’a şükreden ve şükretmesini bilen, 2) Beğenilmiş olan, 3) Övgüye değer bulunan olarak geçmektedir.

4 - Ahlas İsminin Anlamı

Kuranda geçen erkek isimleri modern isimler şeklinde sıklıkla aranmaktadır. Kur’an da Sad Suresinin içerisinde yer alan Ahlas adının anlamı; 1) Saf ve temiz olan, hiçbir kötülüğe karışmamış olarak ifade edilmektedir. 2) İyi yürekli ve temiz kalplilikte en ileri dereceye yükselmiş şeklinde de yorumlanmaktadır.

5 - Batın İsminin Anlamı

Allah’ın 99 isminden biri olan Batın kelimesinin anlamı; 1) Gizli ve görülmemiş olan anlamına gelmektedir.

6 - Berk İsminin Anlamı

Kuranda geçen erkek isimleri arasında bulunmaktadır. Birçok anlamı olan bu adın en önemli anlamları ise; 1) Sağlam ve çok kuvvetli demektir. 2) Katı, sert, şiddetli ve hızlı anlamlarına da gelmektedir.

7 - Bedir İsminin Anlamı

Medine’de ki bir yer anlamına gelen bu isim, daha çok ayın 14. gecesindeki şekli olan dolunay diye bilinmektedir.

8 - Celil İsminin Anlamı

Celal ismi ile aynı anlama gelen Celil ismi Kur’an’da da geçmektedir. 1) Büyük ve ulu olan, 2) Allah’ın 99 isminden biri olarak bilinmektedir.

9 - Cihat İsminin Anlamı

Din uğruna yapılan savaş anlamında kullanılmakta olup sıkça erkek çocuklarına verilen isimlerdendir.

10 - Emin İsminin Anlamı

Kuranda geçen erkek isimleri ve anlamları içerisinde sıklıkla kullanılan isimlerdendir. 1) Korkmayan, emniyette olan, 2) İnanılan ve sonsuz güven duyulan, 3) Şüpheye düşmeyen, emanet edilen anlamlarına gelmektedir.

11 - Enhar İsminin Anlamı

İsmin kökeni Arapça’dan gelmekte olup; Kur’an’daki anlamı ise cennetin altından geçmekte olan ırmak anlamına gelmektedir. Kuranda geçen hiç duyulmamiş bebek isimleri arasında yer almaktadır.

12 - Ebu İsminin Anlamı

Kur’an da geçen Ebu isminin anlamı ise; ata, cet şeklinde ifade edilmektedir.

13 - Furkan İsminin Anlamı

Kur’an’ı Kerim’de Bakara Suresinde yer almaktadır. Kelime anlamı olarak ise; doğruyu yanlış olandan ayırmak şeklinde tefsir edilmektedir.

14 - Fuad İsminin Anlamı

Necm Suresinin 11.Ayetinde geçen Fuad kelimesi, kalp ve gönül anlamlarını ifade etmektedir.

15 - Halil İsminin Anlamı

Nisa Suresinde yer alan Halil ismi; Kuranda geçen erkek isimleri arasında yer almaktadır. 1) Allah’ın sadık dostu şeklinde ifade edilmektedir.

16 - Hatem İsminin Anlamı

Kur’an da birçok surede geçen bu erkek ismi çok cömert olan anlamına gelmektedir.

17 - İbrahim İsminin Anlamı

Kur’an’da Peygamber ismi olarak geçen İbrahim; İnananların babası anlamına gelmektedir.

18 - İhsan İsminin Anlamı

Kutsal kitabımız olan Kur’an’ı Kerim de geçen İhsan ismi birçok anlamı barındırmaktadır. 1) İyilikte bulunan, 2) Bağışlama yapan, 3) Lütuf şeklinde yorumlanmaktadır.

19 - Kavi İsminin Anlamı

Allah’ın isimleri arasında bulunan bu erkek ismi; kuvvetli, güçlü ve varlıklı anlamlarına gelmektedir. Kuranda geçen hiç DUYULMAMIŞ bebek isimleri arasında Kavi ismi dikkat çekmektedir.

20 - Kadir İsminin Anlamı

Allah’ın 99 ismi arasında yer alan Kadir kelimesi;  Kur’an da sıklıkla geçmektedir.  Her dönemde de ilgiyle ve beğeniyle konulan bu isim birçok anlama gelmektedir. 1) Değerli, kıymetli 2) Kudret sahibi ve kudrete sahip olan 3) Güçlü ve kuvvetli anlamlarına da gelmektedir.

21 - Lokman İsminin Anlamı

Kuranda geçen erkek isimleri arasında yer alan Lokman adı; aynı zamanda bir surenin de ismidir. Ahlaki ve ilmi öğütlerde bulunan hekim anlamına gelmektedir.

22 - Muhammed İsminin Anlamı

Sayısız güzel huylara sahip Peygamber Efendimizin de ismi olan bu anlamlı kelime, Kur’an’ı Kerim’de geçmektedir. Kelime anlamı oldukça özenli seçilmiş bu isim; defalarca ve tekrar tekrar övülmüş olan anlamına gelmektedir. Dedesi tarafından Efendimiz a.s’a verilen bu isim, yerde ve gökte hep övülsün niyeti içerisinde konulmuştur.

23 - Melik İsminin Anlamı

Allah’ın isimleri arasında yer almakta olan bu isim; mal sahibi olan anlamına gelmektedir. Bir diğer anlamı ise; hakan, hükümdardır.

24 - Nadi İsminin Anlamı

Kuranda geçen erkek isimleri arasında yer alan ve Alak Suresinde geçen isimdir. Haykırışta bulunan olarak ifade edilmektedir.

25 - Rafet İsminin Anlamı

Hadid Suresinde geçen bu erkek ismi; Acıma ve merhamet etme anlamlarında kullanılmaktadır.

26 - Rauf İsminin Anlamı

Bakara Suresi ile Tevbe Suresinde geçmektedir. Allah’ın isimleri içerinde yer alan bu isim esirgeyen anlamına gelmektedir.

27 - Samet İsminin Anlamı

Kur’an da İhlas Suresi içerisinde geçmektedir. Allah’ın 99 isminden biri olan Samet; Ezeli ve ebedi olan kimseye muhtaç olmayan anlamlarına gelmektedir.

28 - Safa İsminin Anlamı

Bakara Suresinde geçmekte olan bu isim; sakin, sessiz ve sükut anlamlarına gelmektedir.

29 - Tufan İsminin Anlamı

Araf Suresinde geçen bu kelime anlam olarak şiddetli yağmura karşı gelmektedir.

30 - Yasin İsminin Anlamı

Kuranda geçen erkek isimleri içerisinde en çok kullanılanlardan biridir. Kur’an da geçen surenin adıdır.

31 - Yenal İsminin Anlamı

Bakara Suresi ve Araf Suresinde geçen bu erkek ismi; galip gelen ve galip gelmeyi seven anlamlarına gelmektedir.

32 - Yusuf İsminin Anlamı

Hz. Yakup’un oğlu olan Hz. Yusuf’un isminden günümüze kadar gelen ve sıkça kullanılan isimlerdendir.  Kelime anlamı olarak ise; inleyen ve ah eden anlamlarına gelmektedir.

Yukarıda açıkladığımız erkek bebek isimleri arasından bazıları hem erkek ismi hem de kız ismi olarak kullanılabilmektedir. Kuranda geçen erkek bebek ismi olarak kullanılan bu önemli adlar Kuranda birçok ayette geçmektedir. Eğer siz de kız bebek isimleri ile erkek ismi olarak seçebileceğiniz Kuran-ı kerimde geçen, kuran surelerinde yer alan hem kız hem erkek isimlerini öğrenmek isterseniz sitemizi takip ediniz.

# DİNİ KONULAR İLE İLİŞKİLİ:

29 May 2020 - 18:00 - Yaşam --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak OKU HABER Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan OKU HABER hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler OKU HABER editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı OKU HABER değil haberi geçen ajanstır.
Anket Erken seçim olsa hangi adaya oy vermeyi düşünürsünüz?