featured

Kara Cuma Nedir | 2022 Kara Cuma İndirimleri Ne Zaman?

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kara Cuma nedir? Her sene Black Friday indirimlerini duyuyoruz. Bu indirim dönemine gelindiğinde Kara Cumanın ne olduğu ve ne anlama geldiğini hepimiz merak ediyoruz. Ekonominin giderek kötüleştiği artık bilinen bir gerçek haline geldi. Hal böyle olunca birçok insan, indirim kovalamaya başladı.

İndirimin maksimum seviyelere ulaştığı günlerden bir tanesi ise Black Friday indirim dönemidir. Öyle ki bu dönemde özellikle yurt dışında ciddi bir izdiham ile karşılaşılması olasıdır. Ancak son 4-5 yıldır ülkemizde de bu indirimler yapılmaya başlanmıştır. Gelin, Kara Cuma nedir kapsamlı bir şekilde açıklayalım.

Kara Cuma Nedir? Black Friday Nedir Neden Kara Cuma?

Kara Cuma nedir? Aslında yurt dışında bu indirim dönemi Black Friday olarak adlandırılmaktadır. Türkçe anlamı bu şekilde tercüme edildiği için indirimler bu şekilde ifade edilmektedir. Black Friday indirimleri yılın son demlerinde, sezonun kalan parçalarını bitirmek amacıyla yapılan bir indirimdir.

Birçok işletme ve marka bu indirimleri, eski sezon ürünleri bitirmek ve yeni sezon ürünlerle yola devam etmek için yapmaktadır. Yurt dışında bu indirim süreci 1952’lerde başlamış ve günümüze değin ulaşmıştır. Ancak ülkemizde Kara Cuma indirimlerinin henüz 4-5 yıldır var olduğunu söyleyebilmek mümkündür.

1- Kara Cuma mı Muhteşem Cuma mı?

Black Friday’in Kara Cuma olarak tercüme edilmesi, bir dönem ülkemizi ikiye bölmüştü. Hatta o dönem birçok insan bunun İslamiyete tepki amacıyla bilinçli olarak adlandırıldığını savunmuştu. Aslında verilen ismin İslamiyete özgü bir gün olarak adlandırılan Cuma ile bir ilgisi bulunmamaktadır. Hristiyanların inanışına göre Kasım ayının 4. Cuması Noel alışverişleri başlıyor.

Bunun yanı sıra ilk indirimlerin başladığı gün hava daha aydınlanmadan tüm mağazalar açılmakta ve gece geç saatlere kadar açık kalmaktadır. Uzun süreli açık kalan mağazalar, yoğun araç ve insan trafiği yüzünden Kara Cuma isminin verildiği ifade edilmektedir. Ülkemizde ise Cuma gününe böyle bir betimlemede bulunmamak adına Muhteşem Cuma, Süper Cuma gibi ön ekler getirilerek indirimler yapılmaktadır.

2- Kara Cuma’da Ne Kadar İndirim Oluyor? Kara Cuma İndirimleri Avantajlı Oluyor mu?

Kara Cuma’da ne kadar indirim oluyor? Kara Cuma indirimleri konusunda net bir rakam aralığı verilemiyor. Dış ülkelerde indirimler ürüne göre %90-95’lere kadar ulaşamayabiliyor. Ülkemizde de bazı ürünlerde oldukça avantajlı indirimler yapılabiliyor. Ancak ülkemizdeki indirimler yurt dışındaki gibi büyük çaplı olmuyor.

Ülkemizde Kara Cuma indirim oranları genel olarak %40-50 bandında kalıyor. Kara Cuma indirimleri genel olarak avantaj sağlayabilecektir. Ancak ülkemizde mağaza politikalarından biri bu indirim öncesi fiyatları arttırmak ve sonrasında artan fiyatlar üzerinden indirim yapmaktadır. Bu tuzağa düşmemek için kullanıcıların ilk etapta ürünün gerçek fiyatını araştırması ve bunun üzerinden bir değerlendirme yaparak alışveriş yapması önerilmektedir.

3- Kara Cuma İndirimi Hangi Gün Oluyor? Kara Cuma İndirimi Ne Zaman Hangi Ay Olur?

Kara Cuma indirimi hangi gün oluyor? Yukarıda da belirttiğimiz gibi Kara Cuma indirimleri genel olarak Kasım ayının 4. Cuma’sında başlamakta ve ortalama olarak 1 hafta boyunca devam etmektedir. Ülkemizdeki Black Friday indirimleri ise ortalama olarak bu dönemde başlamaktadır.

Ancak ülkemizde Noel adı altında kapsamlı bir alışveriş yapılmadığından, indirimin zamanı ve süresi mağazaya göre de değişiklik gösterebilmektedir. Yani bizim ülkemizde indirim beklenen her markayı takip etmek ve belirlenen indirim günlerinde alışveriş etmek gerekecektir.

4- Kara Cuma İndirimi Ne Zaman 2021? 2021 Yılında Kara Cuma Türkiye’de Ne Zaman Yapılacak?

Peki ülkemizde Kara Cuma indirimi ne zaman 2021? 2021 yılı itibariyle Kara Cuma’nın ne zaman ve kaç gün süreceği merak konusu haline geldi. Kara Cuma Türkiye’de ne zaman yapılacak konusunda yapılan araştırmalara göre, bu indirimlerin 26 Kasım 2021 tarihinde yapılması bekleniyor.

Ancak bazı marka ve işletmelerin indirimleri bu tarihten önce ya da sonra olabilecektir. Çünkü ülkemizde indirimler tek bir gün değil, bir aya sıkıştırılmaktadır. Tüm bu bilgiler ışığında Kara Cuma indirimlerinin Kasım ayında yapılacağını söyleyebiliriz. Banka kartı alışverişe nasıl açılır, bilgi almak için tıklayınız.

5- Black Friday 2021 İndirimleri Ne Zaman Başlıyor? Muhteşem Cuma Ne Zaman 2021

Black Friday 2021 indirimleri Kasım ayının başlamasıyla resmen başladı! Daha birkaç marka ayın girişi ile birlikte %20,30,40 oranlarında indirimler yaptı. Kara Cuma için tek bir tarih verilemese de tüm markaların ciddi oranlarda indirim yapacağı bilinen bir gerçek! Bu kapsamda kullanıcıların indirimleri detaylı bir şekilde takip etmesi ve buna göre alışveriş yapması gerekiyor.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

OKU Haber Dergi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!