AB'den Türkiye'ye Doğu Akdeniz Uyarısı

Türkiye Yunanistan Doğu Akdeniz sorunu tüm dünyayı etkisi altına alan bir küresel kriz haline gelirken, Fransa ve Almanya Dışişleri Bakanları bir basın toplantısı düzenleyerek Türkiye'ye uyarıda bulundu!

AB'den Türkiye'ye Doğu Akdeniz Uyarısı

Düzenledikleri basın toplantısında dikkat çekici ifadeler kullanan Almanya ve Fransa Dışişleri Bakanları, Türkiye'nin net bir tutum belirlemesi için bir haftaya sahip olduğunu dile getirdi. Basın toplantısında Almanya, Fransa ve Polonya Dışişleri Bakanlarının olduğu belirtilirken, Almanya Dışişleri Bakanı Türkiye'nin kışkırtıcı bir tutum takındığı iddiasında bulundu:

“Türkiye’nin sürekli olarak kabul edilemez kışkırtıcı eylemler gerçekleştirdiği bizim için açık. Dağlık Karabağ’da ateşkese uyulması çağrısı yapmayan tek ülke Türkiye ve bu da barışa zarar veriyor”

'Oruç Reis Araştırma Gemisi Kabul Edilemez'

Türkiye'nin Doğu Akdeniz'de çalışma yapan Oruç Reis araştırma gemisini denize tekrar gönderme kararını " kabul edilemez " olarak niteleyen Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, Türkiye'ye 1 hafta mühlet verdiklerini belirtti:

“Bir hafta içinde ilerleme olup olmadığını görmek için beklemeliyiz ve sonra AB tarafından hangi tavrın benimsenmesi gerektiğini göreceğiz”

- OKU HABER, Siyaset bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/5610829/abden-turkiyeye-dogu-akdeniz-uyarisi