İçişleri Bakanının Soruşturma Aşamasındaki Dernek Üyesini Görevden Alma Yetkisi Değiştirildi

“Kitle İmha Silahlarının Yayılmasının Finansmanının Önlenmesine Dair Kanun Teklifi” içerisinde yer alan "dernek ve vakıf yönetimlerine kayyım atama yetkisi" maddesi muhalefetin tepkisi üzerine yeniden düzenlendi. Daha önceden soruşturma aşamasında bulunulan "terör, uyuşturucu ve malvarlığının aklanması" suçlamaları yapılan dernek üyesini görevden alabilen İçişleri Bakanının yetkisi değiştirildi.

"Soruşturma" İbaresi Yerine "Kovuşturma" Getirildi

İçişleri Bakanlığı tarafından ‘terör, uyuşturucu ve malvarlığının aklanmasından soruşturma başlatılanların mahkeme kararı beklenmeden İçişleri Bakanı kararıyla görevden alınabilmesi’ yetkisinde yer alan "Soruşturma" ifadesi değiştirilerek "Kovuşturma" olarak yeniden yazıldı. Böylece soruşturma sürecindeki dernek üyeleri görevinden alınamayacak. Görevden alınması için soruşturma aşamasının geçilmesi ve kovuşturma kararının alınması beklenecek. 

İçişleri Bakanı'nın Kayyım Atama Yetkisi Düzenlendi

TBMM Genel Kurulu'nda görüşmeye açılan ve yeniden düzenlenen yetki, “Kitle İmha Silahlarının Yayılmasının Finansmanının Önlenmesine Dair Kanun Teklifi” içerisinde yer alan "soruşturma" ifadesi idi. Konuyla ilgili savunma yapan muhalefet partisi milletvekilleri düşüncelerini “belediyelere atanan kayyımların derneklerle getirilerek, örgütlenme özgürlüğünün kısıtlanmak istendiği” şeklinde ifade etti. 

Muhalefetin tepkileri değerlendirildikten sonra ‘terör, uyuşturucu ve malvarlığının aklanmasından soruşturma başlatılanların mahkeme kararı beklenmeden İçişleri Bakanı kararıyla görevden alınabilmesi’ kararında "soruşturma" yerine "kovuşturma" ifadesine yer verildi. 

 

- OKU HABER, Siyaset bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/5926434/icisleri-bakaninin-sorusturma-asamasindaki-dernek-uyesini-gorevden-alma-yetkisi-degistirildi