Camdaki Kız Dizisi’ne Bakanlıktan Tepki Geldi! İş Güvenliği Sahnesi Olay Oldu!

Kanal D’nin sevilen dizisi Camdaki Kız dizisinin son bölümünün bir sahnesinde iş kazası sonucu meydana gelen ölüm olayının ardından yapılan açıklamalardan sonra iş güvenliği uzmanları ve bakanlık tepki gösterdi. Yapılan..

Camdaki Kız Dizisi’ne Bakanlıktan Tepki Geldi! İş Güvenliği Sahnesi Olay Oldu!
Son Güncelleme: Whatsapp

Kanal D’nin sevilen dizisi Camdaki Kız dizisinin son bölümünün bir sahnesinde iş kazası sonucu meydana gelen ölüm olayının ardından yapılan açıklamalardan sonra iş güvenliği uzmanları ve bakanlık tepki gösterdi.

Yapılan eleştirilerde iş güvenliği konusunun dizilerde izlenmesinin kamuoyunda farkındalığı sağlayacağı yönünde olumlu yorumlar yapılsa da sahnenin gerçeği yansıtmaması ve yanlış bilgi vermesi eleştirileri de beraberinde getirdi.

Dizinin son bölümü sonrasında sosyal medyada iş güvenliği uzmanlarının eleştirilerinin ardı arkası kesilmedi. Diziden özür beklediklerini dile getiren iş güvenliği uzmanları, dizide iş güvenliğinin yer aldığı sahnelerin doğruyu yansıtmadığının altını çizdi.

Bakanlıktan Konuya Dair Açıklama Gecikmedi

Camdaki Kız Dizisi’ne Bakanlıktan Tepki Geldi! İş Güvenliği Sahnesi Olay Oldu! | Kanal D’nin sevilen dizisi Camdaki Kız dizisinin son bölümünün bir sahnesinde iş kazası sonucu meydana gelen ölüm olayının ardından yapılan açıklamalardan sonra iş güvenliği uzmanları ve bakanlık tepki gösterdi.

Dizinin son bölümüne dair açıklama yapan bakanlık; “Dizinin söz konusu olan iş güvenliği sahnesinde inşaat sahibi olduğu belirtilen karakterin ‘inşaatımızda ölen kişinin sorumlusu neden ben oluyorum? Biz bu iş için bir iş güvenliği uzmanı aldık, kazanın müsebbibi odur’ diyerek aslında 6331 sayılı İş Güvenliği ve Güvenliği Kanunu hükümlerine tamamen zıt ifadeler kullanıyor. Bu ifadeler de kamuoyunu yanlış bilgilendiriyor” şeklinde açıklama yaptı.

Camdaki Kız Dizisinin Bu Yanlışı Üzerine Bakanlık Tekrar Hatırlattı: “İş Veren Sorumludur”

6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamında iş sağlığı ve güvenliği kapsamına dair tüm hükümlülüklerin açık bir dille belirtildiğini ifade eden bakanlık, tekrar 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’nda yer alan “İş yerinin dışarıdan uzman alarak çalıştırması, herhangi bir sorun da iş verenin sorumluluğunu ortadan kaldırmaz.” şeklindeki 4. maddeye dikkat çekti.

Yapılan açıklamalarda ilgili kanunun 8. Maddesine dikkat çekildi ve bu maddeye göre İSG uzmanlarının, çalışanların güvenliğini korumak adına gerekli düzenlemeleri yapmaları ve gerekli önlemleri almaları için görevlendirildiklerini ancak bu süreçte iş verenin de bu süreci ivedilikle takip etmesi gerektiğini ve tüm sonuçlardan sorumlu olduğunu vurguladı.

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.