- 03 Haz 2020 - 21:00 G: 04 Haz 2020 - 10:37

Nesli Tükenmiş Hayvanlar İsimleri ve Tükeniş Hikayeleri

Adını dahi duymadığınız nesli tükenmiş hayvanlar ile tanışmaya hazır mısınız? İşte, dünyanın en ilginç nesli tükenmiş hayvanları...

mask

Nesli tükenmiş hayvanlar, insanların bilinçsiz avlanması nedeni ile ya da doğal olaylar nedeni ile tükenmiştir.

Hayvanların neslinin tükenmesindeki asıl olay, iklimsel ısınma ya da soğuma gibi doğal oluşumlardan ya da deniz seviyesindeki değişikliklerden kaynaklanabilir. Bununla beraber, daha çağdaş zamanlarda, insanların faaliyetleri suçlandı.

Tarım arazilerinin genişlemesi ve ormanların kesilmesi ile meydana kirlilik, çıkan habitat tahribatı, çağdaş yok oluşlar, yabancı çeşitlerin meydana çıkması, balıkçılık ya da avlanma ile beraber bütün çağdaş yok oluşların ana amaçları haline gelmiştir. İşte nesli tükenmiş 10 olağanüstü hayvan. Onlara ne bulunduğunu öğrenmek amacıyla okumaya devam edin.

2/15
mask

Buz Devri Filmi Serisinin Baş Kahramanı Tüylü Mamutlar

Hepimizin Buz Devri filminden tanıdığı Tüylü Mamutlar da bir vakitler dünya üstünde yaşam sürdüren canlılardandı. Asya Filleri ile akraba olan Mamutlar, onlardan değişik olarak soğuğa sağlam olmalarını gerçekleştiren yoğun kahverengi kürke sahipti.

3/15
mask

Soğuk Bölgelerin Dayanıklı Hayvanı Tüylü Mamutlar

Tüylü mamutlar Kuzey Kutbunda yaşadığı bilinen, Asya Filleri ile Afrika da yaşamış ortak atadan geldikleri bilinmektedir. 7 milyon yıl nesillerini devam ettiren bu canlılar buz devrinde insanlarla aynı bölgelerde yaşamaya başladıktan sonra dünyadan silinmişlerdir.

4/15
mask

Nesli Tükenmiş Hayvanlar - Tüylü Mamutlar

Yiyeceklerin değişime uğraması ve havaların ısınması ile meydana gelen değişim sonucu tüylü mamutların nesli ne yazık ki tükenmiştir. Elbette insanların avlanmaları da nesillerinin tükenmesinden sorumludur.

5/15
mask

Baiji Beyaz Yunus

Çin Irmak Yunusu olarak da tanınan Baiji Beyaz Yunus, sadece Çin ‘deki Yangtze Nehri’nde bulunabilirdi. Bu memeliler, dokuz metre uzunluğuna uzayabiliyor ve 250 kiloya kadar çıkabiliyorlardı. Minik gözlerinden ve çok zayıf görüşlerinden ötürü gezinmek ve avlanmak amacıyla biyosonara güvenirlerdi.

6/15
mask

20 Milyon Yıl Yaşamış Bir Nesil

Yangtze’ de 20 milyon senedir hayat sürdüren bu hayvanları hayatları 1950’lerden itibaren büyük ölçüde azaldı. Sanayileşmiş olan Çin, nehri balıkçılık, hidroelektrik ve ulaşım amacıyla kullandı. Bu hal memeliler üstünde büyük bir tesir yarattı. Resmen soyu tükenmiş olarak kaydedilmemiş olmasına karşın, 2002’den beri kimse Yangtze Nehri Yunusunu görmedi.

7/15
mask

Kelaynak

Nesli tükenmiş hayvanlar arasındaki bu kuş türü Hz. Nuh döneminde bereket kuşu olarak bilindiği rivayet edilir. Hatta rivayete göre bu kuş türü Nuh'un gemisine aldığı hayvanlardan biridir. Bir zamanlar dünyanın birçok bölgesinde yaşayan bu kuş türü günümüzde soyu tükenmek üzere olan canlılardan biridir. Günümüzde Fas’ta, Suriye de ve ülemizde de Birecik’te yaşamaktalar. Bu kuş türünün üreyip çoğalması amacıyla üreme istasyonları kurulmuştur.

8/15
mask

Sumatra Kaplanı

Bu kaplanların yaşayan üye sayısı 500'den daha azdır. Sumatra adasında insanlara yakın yaşaması, türlerini tehlikeye sokmaktadır.

9/15
mask

Dev Komodo Ejderi

Nesli tükenmiş hayvanlar listesinde yer alan Komodo Ejder, 1912 senesinde keşfedilmiştir. Uzunluğu 3 metreyi geçen bir canlıdır. Yerliler, yavru geyikleri ve yavru yaban domuzlarını, ve ayrıca vakit vakit yabani atları yediğini söylerler. Adı fare adası olan Komodo adasında hiçbir farenin kalmamış olması Komodo Ejderlerine bağlanmaktadır.

10/15
mask

Komodo Ejderi

Yapılan incelemeler neticesinde Tazzylerin bugünkü köpekleri ile olan enteresan benzerlikleri yardımıyla bilim insanları Tazzylerin geri getirilebileceğin üstünde çalışmalar yürütüyor.

11/15
mask

Deniz Kaplumbağası

Akdeniz sahillerinde yayılmış halde olan bu Kaplumbağalar ülkemizde daha çok Köyceğiz Dalyan sahilinde bulunur. Kaplumbağa bir defasında 100 yumurta bırakmaktadır.İnsanların bilinçsizce avlaması soylarını tehlikeye atmaktadır.

12/15
mask

Büyük Dalıcı Martı

Kuzey Atlantik’te ve Kuzey İspanya bölgesine kadarki güney bölgesinde tespit edilen büyük ve uçamayan bir kuş türüdür. Ortalama yüksekliği 75-85 cm idi ve aşağı yukarı 5 kg ağırlığındaydı. Son Dalıcımartı kolonisi Eldey adasında yaşadı ve 1835 senesinde hepsi öldürüldü. Bu kuşların sonuncusu, 1844’te İskoçya’nın St Kilda’sında yakalanan üç adam tarafından öldürüldü.

13/15
mask

Nesli Tükenmiş Hayvanlar - Dodo

Mauritius’ta yaşam sürdüren soyu tükenmiş uçamayan bir kuş türü olan Dodo aşağı yukarı bir metre boyundaydı ve 10-18 kg ağırlığındaydı. Fosil kayıtlarına bakıldığında hayvanın fizyolojisi uçamadığını göstermektedir. Hollandalı denizciler Dodo kuşundandan ilk kez 1598’de bahsetmişlerdir.

14/15
mask

Kılıç Dişli Kaplanlar

Bu nesli tükenmiş hayvanlar arasındaki en yırtıcı olanının, 55 milyon ile 11.700 sene öncesine kadar yaşadıkları tahmin edilmektedir. Kılıç Dişli Kaplanlar, 50 cm uzunluğa sahip olan uzun köpek dişleri nedeniyle bu isimle adlandırılmıştır.

15/15
mask

Kedilerin En Vahşi Atası Kılıç Dişli Kaplanlar

Bu kedigiller çenelerini 120 derecelik bir açıyla açabilirler. Bu ölçüm nerdeyse günümüz aslanlarından iki kat daha geniş bir şekildedir. Kılıç Dişli Kaplanlar’ın soyunun tükenmesinin, avladıkları büyük otçulların hayvanların azalması ile bağlantılı olabileceğine inanılıyor.

03 Haz 2020 - 21:00 - Yaşam --- Okunma

# İLGİNÇ BİLGİLER İLE İLİŞKİLİ:
# HAYVANLAR İLE İLİŞKİLİ:

göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak OKU HABER Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan OKU HABER hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler OKU HABER editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı OKU HABER değil haberi geçen ajanstır.