Yerli Otomobil Tanıtıldı - İşte Yerli Otomobil ve Özellikleri

Çok uzun bir süredir beklenen Yerli Otomobil tanıtıldı. Recep Tayyip Erdoğan'ın deneme sürüşü yaptığı otomobil, tüm dünyaca canlı yayında izlendi.

+3
Haber albümü için resme tıklayın

Bugün Türkiye Cumhuriyeti İçin devrim niteliğinde bir olay gerçekleşti. Türkiye’nin elektrikli aracı tanıtıldı. Cumhur Başkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından tanıtımı yapılan ve yaklaşık 3 bin kişinin katıldığı davet ile birlikte yerli otomobil tanıtıldı.

Yerli otomobil devrim arabalarının devamı niteliğinde olacak. İlk yerli otomobil Devrim , deposuna yakıt konulmayı unutulduğu için başarısız olmuştu. Aslında ilk araç tamamen yerli şekilde üretilmiş ve başarılı sonuç alınmıştı. Tanıtımın yapılacağı gün, içerisine benzin konulmadığı için yarı yolda kaldı. İkinci devrim aracı ile tanıtım tamamlandı ancak, ertesi gün gazeteler başarıyı değil aracın yolda kalmasını ve dönemin başkanın söylediği sözleri yazdı. Dönemin başkanı, yolda kalan Devrim aracı için “Batı aklıyla otomobil yaptınız ama Türk aklı ile benzin koymayı unuttunuz” demişti.

Yerli Otomobil 5 Modelden Oluşacak

Yeni üretilen yerli otomobil SUV şeklinde olacak ve tamamen elektrikli olacak. Yerli otomobil Bursa da kurulacak fabrikada üretilecek. Devlet tarafından destek alarak üretilecek olan araç, tamamen elektrikli ve SUV şeklinde olacak. Yerli otomobil için ön görülen yatırım tutarı 22 Milyar olacak.

Yatırım süresi 30 Ekim 2019’dan başlayarak tam 13 Yıl sürecek. Yatırım belirtilen süre içerisinde gerçekleşirse Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından bu sürenin yarısı kadar ekstra süre de tahsis edilecek.

İlk Üretimde Hedef 175 Bin Yerli Otomobil

Yerli Otomobil 5 Modelde 175 Bin adet üretilecek. Yerli otomobil üretimi gerçekleştiği andan itibaren 30 Bin araç İstanbul Taksicileri tarafından satın alınacak şekilde garanti altına alındı. Yerli otomobil vatandaşa destek ile gelecek. Gümrük vergisinden muaf tutulacak, KDV istisnası ve Yüzde 100 vergi indirimi de sağlanacak.

Yerli otomobil henüz çıkmadan TOGG tarafından detayları paylaşıldı. 26.12.2019 tarihinde TOGG tarafından yayınlanan video Vatandaşların heyecanlanmasını sağladı.

İşte TOGG Tarafından Yayınlanan Heyecan Verici Video


Elektrikli Aracın İlk Görüntüleri TOGG Tarafından Paylaşıldı

İşte TOGG Tarafından paylaşılan görseller, TOGG bu konuda oldukça güzel ve güncel haberler sağladı. Sağladıkları görseller büyük heyecan uyandırdı. Sadece heyecan ile de kalmadı araç hakkında yeni bilgiler de alınmasını sağladı


Yerli Otomobilin Tanıtımına Başlamadan Önce Devrim ile Fotoğraf Çekildi

Yerli otomobilin tanıtılmasından önce Cumhur Başkanı Recep Tayyip Erdoğan Devrim arabasının direksiyonuna geçerek poz verdi. Yerli otomobilin markası henüz belli değil. Direksiyon üzerinde bulunan TCO simgeleri “Türkiye Cumhuriyetinin Otomobili” adında olacağına dair şüpheler oluşturmaya başladı.

Cumhur Başkanı ve Yerli otomobil üretiminde görev alan 5 kişi Devrim arabasının yanında poz vererek salona giriş yaptı. Açılış olarak ilk yerli otomobil olan Devrim ile poz verildi.

60 Yıllık Hayal Bugün Gerçek Oluyor!

Hayali 60 yıldır kurulan yerli otomobile bugün kavuşuyoruz. İlk otomobil çağını pas geçmiş olsak da yeni otomobil çağını yakaladık. Tam 60 yıl sonra bugün bu başarıyı elde ediyoruz.

Gürcan Karakaş, Türkiye’nin otomobilinin CEO’su. Kendisi beyin göçüydü. Almanya da yaşıyor ve orada hizmet veriyordu. Yerli otomobil için Türkiye’ye geldi ve burada hizmet vermeye başladı.

Gürcan Karakaş ,“Türkiye’nin özlemini gidermek için çıktığımız bu yolda, hayallerimizi gerçekleştirmek için çaba gösterdik. Bir otomobilden daha fazlasını üretmen için çabaladık. Bu zamanların böyle bir faaliyete başlamanın doğru bir zaman olduğunu ön gördük. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte otomobillerimiz akıllı bir cihaz haline gelmeye başladı. Cep telefonlarının başına gelenler otomobillerin de başına gelecek ve akıllı hale gelmesini sağlayacak. Evlerimiz, fabrikalarımız akıllandıkça otomobillerimiz neden akıllanmasın. Bu nedenle biz doğru zamanda yola çıktık. Bize bu yolda çok soru soruldu Doğru zamanda mı yolda çıktınız diye. Evet, doğru zamanda yola çıktık. Artık oyunun kuralları değişiyor ve biz bu kurallara uyumak için hazırız. Amacımız Türkiye’ye ait bir marka yaratmak, küresel alanda hizmet vererek adımızı duyurmak. Doğuştan elektrikli bir otomobil geliştirerek küresel olarak rekabet etmeyi hedefliyoruz. Hedeflerimiz arasında Türkiye’nin mobilete sektörünün çekirdeği olmak istiyoruz.

Bize sorulan sorular arasında Nasıl yapacak, Nasıl başaracaksınız soruları da yer aldı. Biz bu konuda büyük araştırmalar yaparak 15 yıllık bir araştırma gerçekleştirdik. Her adımımızı atarken ülkemizi düşündük, vatandaşlarımızı düşündük. 2022 Yılında E-Şarj alt yapısını çözmüş olacak ve her alana alt yapıyı yaymış olacağız“ diyerek açılış sözlerine devam etti.

Yerli otomobil sadece bir modelde değil tam tamına 5 modelden oluşuyor. İlk üretilecek modeller arasında C-SUV ve C-Sedan bulunuyor. Bu araçların temel olarak seçilmesinde ki amaç, ülkemizde en çok kullanılan araç modelleri olması.

Yerli Olarak Üretilecek 5 Farklı Model Var

 1. C-SUV
 2. C-SEDAN
 3. C-HATCHBACK
 4. B-SUV
 5. C-MPV

Yerli Otomobilin Başlıca Özellikleri Şu Şekilde Olacak

 • 200 ve 400 Beygir Olmak Üzere İki Beygir Seçeneği Bulunuyor
 • Arakadan itiş ya da Çift Çeker Modelleri olacak, iki adet elektrik motoru kullanarak gücü doğrudan tekerleklere ileterek Çift Çeker araçlar elde edilecek.
 • 500~Km Kadar Menzil Hedefleniyor.
 • 30DK Altında Şarj Olma özelliklerin de sahip.
 • 4G ve 5G Teknolojisi ile merkeze bağlı olacak.
 • Geniş şarj yapısı sayesinde evlerde, iş yerlerinde ve yol boyunda bulunan şarj istasyonları ile şarj olabilecek.

Türkiye Cumhuriyetinin Otomobili Hayaldi Gerçek Oldu!


Bugün, Türkiye’nin yarım asırlık bir hayali gerçek oluyor. “5 Babayiğit” tarafından hayallere koşar adım ulaşıldı. Bugün bir “Devrim” yaşanacak ve Yerli Otomobil Türkiye’nin Bünyesine Katılacak

TOBGG yönetim kurulu üyesi M. Rıfat Hisarcıklıoğlu “2017 Mayıs ayında Cumhur Başkanımıza sözümüzü verdik. Adımlarımızı atmaya başladık ancak bizimle dalga geçtirler, güldüler ve alay ettiler. Bakın, bugün buradayız. Yaptığımız iş 82 Milyon için yapıldı. Patenti bize ait, Lisans almayacağız Lisans satacağız. Montaj yapmayacak montaj yaptıracağız. Kendi patentlerimiz için yabancı mühendisleri çalıştıracağız. En az 3.5Milyar Lira Sermaye ile yola çıktık. 4.300’ü doğrudan olmak üzere yan saniye ile birlikte 20Bin istihdam sağlanacak. Allah’ın izni ve Cumhur Başkanımızın da liderliği ile biz bu işi başaracağız. 2021’de fabrikamızı tamamlayıp açılışını yapacak 2022 Yılında ise ilk aracımızı banttan çıkartarak ezberleri bozacağız. Biz dünyanın en başarılı Türk yöneticilerinden Gürcan Karakaş’ı Almanya’dan aldık geldik. Biz, beyin göçünü tersine çevirdik. Bugün Çin’de Amerika’da yapılanların aynısını özellikle de aynı zamanda yapıyoruz. Artık devlet hedef veriyor ve atılacak adımları verilecek destekleri hep birlikte belirliyor. Türkiye’nin otomobili sadece bir otomobil yapmak değil, teknolojik bir ‘devrim’ dir, gayri safi milli hasılaya 50 Milyar dolar katkıdır. Kısaca yerli otomobil dünyaya yeni bir meydan okuma yoludur.” Şeklinde açıklamalarda bulundu.

Açıklamaların ardından Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank kürsüye çıkarak konuşmasına başladı. Konuşmasında yerli otomobil hakkında bilgiler vererek Cumhur Başkanı ve Proje de yer alanlara teşekkürlerde bulundu. Bakan Varank’ın açıklamaları arasında bilişim vadisi de yer almakta. Bilişim vadisi sayesinde küresel markalar üretmek amaçlanıyor. Değeri milyar dolarlar bulabilecek projeleri üretmeyi hedefliyor, ülkeye katkıda bulunulmasını istiyoruz.

Başaramazsınız Diyenlere İnat!

Bakan Varank “Yıllarca bu millete yapamazsınız, başaramazsınız diyenlere inat bugün bu noktaya geldik. Türkiye’nin bu noktaya gelmesi tesadüf değil! Çabalarımız ile bu noktaya geldik. Şu anda Türkiye’nin otomobilini dünyaya tanıtıyoruz. Bu otomobil tamamen Türkiye’nindir. Yerli otomobilin tüm kazançları Türkiye’nindir, bu vatandaşındır. Bugün elektrikli ve bağlantılı araçlar, satış gelirlerinin %1’ine bağlıyken ileriki yıllarda %30 seviyesine çıkacak. Geçtiğimiz haftalarda aracın tanıtılacağı zamanı açıklamıştık. Aynı gün araçların üstü örtük şekilde fotoğraf paylaştım. Araçların yanında durduğum boyut yüzünden sosyal medya da ‘Bakanın boyu mu kısa, araçlar mı büyük’ şekilde sorular yayılmaya başladı. Bugün burada hangisinin büyük olduğunu hep birlikte göreceğiz inşallah” diyerek sözlerine devam etti.

Bakan Varank’ın ardından kürsüye Cumhur Başkanı Recep Tayyip Erdoğan çıktı. Bugün ülkemiz için tarihi gün olan. 60 Yıllık rüyanın gerçekleşmesi hakkında konuşmalar da bulundu. “Bu iş için yüzün üzerinde mühendis gecesini gündüze katarak emek gösterdi. Bu iş için güncel işlerini bırakarak ülkemize katkı sağlamak için tekrar dönüş sağladı. Bu süreçte sessiz ancak derinden gidildi. İşte bugün, söz verdiğimiz gibi aracımızı ilk kez sizlerle buluşturuyoruz. Açılış olarak bu mekânı özellikle seçtik. Bugün burada sadece bir ‘devrim’ değil iki devrim niteliğinde açılış yapıyor. Türkiye’nin teknoloji vadisini de hizmete açıyoruz. Daha önce uçak yapan, motor geliştiren ve silah üretenlerin başına ne gelmişse Devrim otomobili üreticilerin de başına o gelmiştir. Yerli otomobilin üretilemeyeceğini söyleyenler birkaç hafta sonra kurulan yabancı fabrikayı alkışlar ile açmıştı. Bugün ki noktaya gelebilmek için tam 17 yıldır çalışıyor ve çabalıyoruz.” Diyerek yerli otomobili üretirken yaşananları, yaşanacakları ve yaşanmışlıkların hakkında konuştu.

Ne olursa olsun yerli otomobili üreteceğimizi ve ilk devrim arabasında olan sorunların olmayacağını açıkladı. “Kimse bu ‘Devrimin’ önüne geçemez, bu çark dönecek arkadaş otomobilimizin üretileceği yer ise bursa olacak!” diyerek yerli araçların çıkmasını istemeyenlere göndermede de bulundu.

Ön sipariş verenler arasında Cumhur Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’da bulunuyor. Yerli otomobilin ön siparişinde bulunarak alacak olan ilk müşterilerden birisi de kendisi oluyor. Başta Cumhur Başkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere İstanbul Taksiciler Odası da 2022 yılına kadar araç alımını durdurduğunu açıklayarak ilk müşterilerden olmak istediklerini söyledi.

# YERLİ OTOMOBİL İLE İLİŞKİLİ:

27 Ara 2019 - 20:30 - Güncel --- Okunma

Son bir ayda okuhaber.com sitesinde 273.666 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak OKU HABER Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan OKU HABER hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler OKU HABER editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı OKU HABER değil haberi geçen ajanstır.
Anket Erken seçim olsa hangi adaya oy vermeyi düşünürsünüz?
Hızlı Bul - Tanıtım Yazısı