Bağışıklık Sistemini Güçlendirecek Alışkanlıklar Nelerdir ?

Son Dakika Corona Virüs haberlerinin sıkça hayatımıza girdiği şu günlerde önemli bir konu haline gelen bağışıklık sistemi nedir , neden önemlidir , bağışıklık sistemini güçlendirmek için neler yapılmalıdır sorularına cevap arıyoruz.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirecek Alışkanlıklar Nelerdir ?
bağışıklık sistemini güçlendirme doğal
+11
Haber albümü için resme tıklayın

Son Dakika Corona Virüs haberlerinin sıkça hayatımıza girdiği şu günlerde önemli bir konu haline gelen bağışıklık sistemi nedir , neden önemlidir , bağışıklık sistemini güçlendirmek için neler yapılmalıdır sorularına cevap arıyoruz.

Sahip olduğumuz bağışıklık sistemi hastalığa yol açan mikroorganizmalara karşı savaş verir. Bağışıklık sistemi ne kadar güçlü olursa, vücut hastalıklara karşı o kadar dirençli olur.

Bağışıklık sisteminin özellikle kış aylarını geçirirken zayıf olması halinde ise vücut, çevresel koşullarda en küçük bir olumsuzluk olduğunda bile hastalanır. Bağışıklık sistemini güçlendirme konusunda kendiniz için yapabilecekleriniz vardır.

Bazen, vücut dirençli de olsa mikroorganizmalar çok kuvvetlidir. Ve başarılı bir şekilde vücudu etkisi altına alır. Böyle durumlarda da bağışıklık sistemini güçlendirmenin yararı, hasta olunsa bile çabuk iyileşmenin sağlamasıdır.

Bağışıklık Sisteminizi Güçlendirmek İçin Ne Yapabilirsiniz

Bağışıklığı arttırma ve vücut direncini mikroplara karşı koruyucu bir kalkan ile sarmak fikri son derece caziptir. Fakat bu her zaman görüldüğü kadar kolay olmayabilir. Çünkü bağışıklık tek bir faktöre bağlı değildir. Bu bir sistemin düzgün çalışmasını sağlamayı gerektirir.

Bilim insanları hem hayvanlarda, hem de insanlarda diyet, spor, yaş, psikolojik olarak stres altında olmak ve diğer faktörlerin bağışıklık üzerine etkisi olduğunu söylüyorlar.

Bu yazıda bağışıklık sistemini güçlendirme doğal yollarından bahsedeceğiz.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirme

Bu konuda ilk yapılabilecek işlem sağlıklı bir yaşam disiplinine sahip olmaktır. Genel sağlık yönergelerine uymak dirençli bir bağışıklık sistemine sahip olmanın anahtarı sayılabilir.

Şimdi bağışıklık sistemini güçlendirmek için yapılması gereken aktivitelere göz atalım:

 • Sigara içmeyin.
 • Öğünlerinizde bolca sebze meyve olmana dikkat edin.
 • Yaşamınızda spora yer ayırın.
 • Optimum kilonuzu koruyun, kilo almamaya çalışın.
 • Alkol alımınızı minimal düzeyde tutun.
 • Uykunuzun yeterli olmasını sağlayın.
 • Ellerinizi yıkayın ve kişisel hijyeninize dikkat edin.
 • Yiyeceklerinizi tüketmeden önce iyice pişirin.
 • Yaşadığınız stresi azaltın.

İlaç Kullanarak Bağışıklık Sistemini Güçlendirme

Bağışıklık sistemi güçlendirme konusunda sağlıklı yöntemlerden yararlanmak en uygunudur. Marketlerde bulunan pek çok ürünün bağışıklığı arttırdığını iddia ediyor. Bağışıklık sistemini güçlendirme ilaç yolu ile yapılması aslında çok iyi bir yöntem değildir.

İlaç kullanarak bağışıklık sistemini güçlendirme yönteminde amaçlanan bağışıklık hücrelerinin arttırılmasıdır. Bu duruma bir örnek vermek gerekirse, sporcuların kan dopingi yapması işlemi düşünülebilir.

Böyle bir uygulamada kan hücresi sayısını arttırarak, sisteme kan pompalanması felç riski taşımaktadır. Yani ilaç kullanımı ile  bir yönden kan hücresi sayısı arttırılırken, diğer yandan istenmeyen etkilere sebep olunabilir.

Bağışıklık sistemi hücrelerinin arttırılması daha da karışık bir durumdur. Vücudun bağışıklık sisteminde farklı mikroplara karşı farklı direnç gösteren çeşitli hücre türleri vardır. Bu durumda asıl soru hangi hücreler ne kadar yükseltilmelidir? olur.

Bu sorunun cevabı da bilim insanları tarafından net olarak bilinmemektedir.

İlaç kullanımında asıl amaç, vücudun sürekli olarak bağışıklık hücresi üretmesini sağlamaktır. Vücut ilaç alınması halinde sürekli olarak bağışıklık hücresi üretir. Fakat böyle durumda hiç kimsenin bağışıklık sisteminin en iyi koşullarda faaliyet göstermesi için kaç hücre üretilmesi ya da nasıl bir hücre karışımının gerektiği konusunda net bir bilgisi yoktur.

Üstelik sürekli bağışıklık hücresi üretilmesinin olası komplikasyonları da kesin olarak bilinmemektedir. Bu nedenle doğal yolların tercih edilmesinde yarar vardır.

Bağışıklık Sistemi ve Yaş

Yaşlandıkça vücudun direnci azalır. Bu nedenle de yaşlılar daha çok ve daha ağır hastalanır. Bağışıklık sisteminin zayıflaması vücudu enfeksiyonlara açık hale getirmekle kalmaz, kanser dahil pek çok hastalığa da zemin hazırlar.

Yaş ilerledikçe bağışıklık sistemi zayıflayacağı için hastalanma ve hastalıktan ölme riski daima yükselir.

Solunum yolu enfeksiyonları, grip ve özellikle pnömoni Dünya çapında bütün ülkelerde 65 yaş üstü kişiler için ölüm riski taşımaktadır.

Aynı şekilde yaşlıların bağışıklık sistemleri düşük olduğu için yapılan aşılar yeteri kadar etkili olmamaktadır. Özellikle 65 yaş üzeri kişilerde aşı, sağlıklı çocuklara oranla çok daha az etki eder.

Fakat yine de grip ve S. pneumoniae aşıları olan yaşlılarda, aşılama yapılmayan yaşlılara göre hastalanma ve ölüm oranı ciddi ölçüde azalır.

Yaşlı insanların beslenmesi ve bağışıklık gücü arasında yakın bir ilişki vardır. Yaşlılarda ‘’mikrobesin yetersiz beslenme’’ rahatsızlığına daha sık rastlanır. Yani düzenli beslenilse dahi bazı temel vitamin ya da minerallerde eksiklik görülebilir.

Yaşlı insanlar çok fazla yemek yeme eğiliminde olmadığı için yedikleri genellikle aynı tür şeyler olur ve çeşitli türde besinleri tüketmezler. Bu nedenle dengeli beslenme herkeste olduğu gibi yaşlılarda da çok önemlidir.

Beslenme ve Bağışıklık Sistemi

E vitamini, C vitamini, A vitamini ve D vitamini bir günde en az tüketilmesi gereken vitamin türleridir. Bağışıklık sistemi vücudu ayakta tutan koruyucu sistemdir. Bu noktada savunma sistemine katkı sağlayacak ve bağışıklı sistemini güçlü hale getirecek besinler tüketilmelidir.

İnsanlar kuvvetli bir bağışıklık sistemine sahip olmak için iyi ve düzenli beslenmelidir. Bilim insanları ekonomik açıdan düşük düzeyde bir yaşam süren ve buna bağlı olarak yetersiz beslenen insanların bulaşıcı hastalıklara karşı daha savunmasız olduklarını bildiriyor.

Yine de hastalık yüzdeleri incelendiğinde, her zaman sebebin yetersiz beslenme olup olmadığı kesin olarak netlik kazanmamıştır.  Aynı zamanda beslenmenin hastalık tedavisine etkisi hakkında daha da az araştırma vardır.

Bütün bunlar çok geniş araştırma alanları olsa da,  çeşitli yiyeceklerden tüketmek vücut direncini güçlü tutmak açısından etkili olduğunu biliyoruz. Ayrıca  yağ asitlerinin vitamin türlerinin ve calsiyum desteği bağışıklık sistemini güçlendirirler.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek İçin Ne Yemelisiniz

Diyette tükettiklerinizin sizin için yeterli olmadığını düşünüyorsanız, sözgelimi bazı sebzeleri sevmeyebilirsiniz vitamin takviyesi alarak bunu telafi edebileceğinizi düşünebilirsiniz.

Fakat vitamin takviyesi alınması, bağışıklık sistemi üzerinde hem istenen hem de istenmeyen etkilerde bulunabilir. Böyle durumlarda herhangi bir vitaminin mega dozunu almak çok akıllıca değildir.

Fazla doz yarar yerine zarar verebilir. Bütün sistemi desteklemek için multivitamin tüketmek daha uygun olabilir. Yine de vitamin takviyesi yapmadan önce doktorunuzla görüşmenizde yarar vardır.

Hap tüketimi yerine balık tüketin ya da web sitemizde yer alan beslenme türlerine uyun.

Sağlıklı kalmak için takviye ürünler almak yerine, normal öğünlerde yediklerinizle bağışıklık sisteminizi güçlendirmeniz yerinde olur. Genel olarak bağışıklık sistemini güçlendiren besinler şunlardır:

  • Turunçgiller
  • Kırmızı dolmalık biber
  • Brokoli
  • Soğan
  • Sarımsak,
  • Zencefil,
  • Ispanak,
  • Yoğurt,
  • Badem,
  • Zerdeçal,
  • Yeşil çay,
  • Papaya,
  • Kivi,
  • Kümes hayvanları,
  • Ay çekirdeği,
  • Deniz ürünleridir.

  Bitkisel Ürünler İle Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek

  Bir markete giderek bağışıklığı destekleyen ilaçlar almak istediğinizi söylediğinizde, marketin raflarında çok sayıda bağışıklık sistemini güçlendiren bitkisel ürünler görürsünüz.

  Bazı formüllerin, bağışıklık fonksiyonunda bazı bileşenleri değişikliğe uğrattığı ispatlanmış olsa da, bu formüllerin tam olarak vücudun bağışıklık sistemine, enfeksiyona ve hastalığa etkileri yaptığı hakkında yeterli bir kanıt yoktur.

  Bugünkü tıp bilgileri ile herhangi bir bitkinin bağışıklık üzerindeki etkileri çok kompleks bir konudur. Bilim insanları, bitkisel ürünler antikor seviyelerini yükseltiyor gibi görünse de aslında genel sağlık için faydalı bir etkide bulunup bulunmadığı kesin olarak bilinmiyor, diyor.

  Bağışıklık sistemini güçlendirme konusunda yukarıda belirtilen sağlıklı yaşam kurallarına uyulması ve dengeli beslenme en iyi sonuç veren yöntemdir.

  Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Takviyeler 

  Son olarak bağışıklık sistemini güçlendiren takviyeler almak herkes için faydalı sonuçlara neden olmaz. Bazı takviyelerin içerisinde alerjik reaksiyona neden olabilecek maddeler bulunmaktadır. Bu noktada kişinin kendi alerji durumuna uygun içeriklerdeki bağışıklık sistemini güçlendiren tabletler tercih etmesi önemlidir. 

  Bağışıklık sistemini güçlendiren ilaçlar solgar ya da bağışıklık güçlendirici takviyeler yerine  bağışıklık sistemini güçlendirmek için bitkisel karışım bağışıklık sistemini güçlendiren içecekler ve  çoçuklarda bağışıklık sistemini güçlendiren besinler tercih edilmelidir. 

  18 Mar 2020 - 15:00 - Güncel --- Okunma

  Son bir ayda okuhaber.com sitesinde 281.602 gösterim gerçekleşti.


  göndermek için kutuyu işaretleyin

  Yorum yazarak OKU HABER Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan OKU HABER hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

  Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler OKU HABER editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı OKU HABER değil haberi geçen ajanstır.
  Anket Erken seçim olsa hangi adaya oy vermeyi düşünürsünüz?
  Hızlı Bul - Tanıtım Yazısı