Aile Hekimi Nasıl Değiştirilir? 10 Maddede Aile Hekimi Değiştirme 

Aile hekimi değiştirme işlemi oldukça merak edilen bir konudur. Sağlık Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen sağlık hizmetlerinin çoğu, günümüzde internet üzerinden gerçekleştirilmektedir. Normal şartlarda sunduğu çoğu hizmetini dijital ortama aktaran Bakanlık; vatandaşlarına bu kanalla hizmet vermeye çalışmaktadır. Aile hekimi değiştirmek akıl karıştıran bir durum gibi dursa da aslında oldukça kolaydır. İşte, detaylar!

Aile Hekimi Nasıl Değiştirilir? 10 Maddede Aile Hekimi Değiştirme 
Aile Hekimi Nasıl Değiştirilir? 10 Maddede Aile Hekimi Değiştirme 
+5
Haber albümü için resme tıklayın

Aile hekimi değiştirme işlemi oldukça merak edilen bir konudur. Sağlık Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen sağlık hizmetlerinin çoğu, günümüzde internet üzerinden gerçekleştirilmektedir. Normal şartlarda sunduğu çoğu hizmetini dijital ortama aktaran Bakanlık; vatandaşlarına bu kanalla hizmet vermeye çalışmaktadır.  Aile hekimi değiştirmek akıl karıştıran bir durum gibi dursa da aslında oldukça kolaydır.

Günümüz dünyasında, teknolojinin hızlı bir şekilde ilerlemesi göz önünde bulundurulacak olursa, hizmetlerin elektronik ortama taşınması sonucu vatandaşların arzu ettikleri hizmetlere daha kısa sürede ulaşmaları doğru bir yaklaşımdır. Uygulamanın başlatıldığı ilk zamanlarda, vatandaşlar tarafından uygulamanın kullanılmasında biraz zorlanılsa da, artık günümüzde, herkes, akıllı telefonları aracılığı ile de bu dijital ortama direkt ulaşabilmektedir. Aile hekimi değiştirme teknolojik ortamda oldukça rahat yapılabilen bir değişikliktir.

Aile hekimi değiştirme uygulaması, devletimiz tarafından uygulandığı üzere, her vatandaşın bulunduğu ikametgaha uygun bir aile hekimliğine bağlı olma projesi şeklinde hayata geçirilmiştir. Vatandaşların belli bir aile hekimliğine bağlı olması sonucunda, kişilerin sağlık durumlarının düzenli bir şekilde izlenmesi kolaylığı da sağlanmış olmaktadır. Ayrıca kayıt altına almayı sağlayan bu sistem sayesinde, vatandaşın, kendi sağlık geçmişine rahatlıkla ulaşmasının da önü açılmış olmaktadır. En önemlisi, hekim-hasta ilişkilerinin karşılıklı güven içerisinde kurulmaya çalışıldığı bu sistem ile vatandaşlar, hekimlerine rahatlıkla ulaşabilmektedirler.  

10 Maddede Aile Hekimi Değiştirme Aşamaları 

Sağlık Bakanlığı tarafından oluşturulan aile hekimi değiştirme işlemleri sayesinde vatandaşlar, istedikleri hizmetlere kolay bir şekilde ulaşmaktadırlar. Uygulama öncelikle, kişilerin oturdukları yere bağlı kalarak, otomatik sistem ile aile hekimi ataması yapmaktadır. Yerleşim yerleri dikkate alınarak Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan aile hekimine bağlı olma işlemlerini vatandaş, dilediği takdirde değiştirme imkanına sahip olmaktadır. Bu uygulama sayesinde kişiler, aile hekimlerini seçebilmekte ve değiştirebilmektedir. 

Bakanlık tarafından yeni düzenlemeler sonucunda büyük kolaylıklar sunan bu sistem üzerinden vatandaşlar istediği her an, aile hekimi değişikliğine gidememektedir. Bu durumun da kendine göre incelikleri ve uyulması gereken belli başlı kuralları bulunmaktadır. Aile hekimi değiştirmek işlemi yapmanın belli bir süresi ve belli bir hasta sayısının geçilmemesi gerekmektedir. 

1.Kayıt İşlemleri 

Aile hekimi değiştirme işlemlerinde kayıt, ilk olarak Sağlık Bakanlığı’nda bulunan ikametgaha bakılarak otomatik olarak gerçekleştirmektedir. Yani aile hekimi değiştirme işlemi için ikametgahınızın doğru olması gerekmektedir.  Yeni doğan bebeklerin ya da hala nüfusa kayıtlı olmayan bebeklerin aile hekimi, annelerinin aile hekimiyle aynı olur.  Çocuğun aile hekimini DEĞİŞTİRME işlemleri bu nedenle anneleri ile aynı doğrultuda yapılabilmektedir. Vatandaşlara sunulan bu hizmet dahilinde, kişiler, aile hekimini seçerken, bölgeye bağlı kalmamayı da tercih edebilirler. Ancak aile hekimliği hizmetlerine daha hızlı ve daha kolay ulaşabilmek için yaşanılan yere en yakın aile hekimliğini seçmek, yerinde bir karar olacaktır. 

Kayıt işlemlerinin yapıldığı esnada 4000’in üzerinde nüfusu bulunan aile hekimliklerine kişi kaydı yapılmamaktadır. Bu olayın meydana gelmesi durumunda vatandaş, adresine en uygun ve en yakın bir diğer aile hekimliğine yönlendirilmektedir. Ayrıca nüfusu yükselmiş olan aile hekiminin bağlı bulunduğu sağlık kuruluşlarında en kısa zamanda planlama yapılarak, aile hekimine düşen hasta sayısı azaltılmaktadır. Son olarak, zorunlu hallerin varlığı dışında, vatandaşın hekim değiştirme istekleri 3 aydan önce yapılmamaktadır. Aile hekimi değiştirmek aslında oldukça kolaydır. Bunun için birden fazla yol denemeniz mümkündür.

2. Aile Hekimi Değiştirme Seçenekleri 

Aile hekimi değiştirme işlemi için; e-Devlet/e-Nabız uygulamaları üzerinden aile hekimi sorgulaması yapılmalıdır. Halen daha uygulamayı yüklememiş olanlar içinse; en yakın aile sağlığı kuruluşuna gidip Aile Sağlığı Merkezi birimlerinden de değişiklik yapabilmek mümkündür. Eğer ki bir ilçede ikamet ediyorsanız; bulunulan ilçedeki Toplum Sağlığı Merkezi/İlçe Sağlık Müdürlüğü’ne giderek de işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. 

10 Maddede aile hekimi değiştirme Yöntemleri 

Vatandaşların kendi sağlık bilgilerine, tahlil ve görüntüleme sonuçlarına ulaşabildiği e-Devlet/e-Nabız sistemi üzerinden aile hekimi değişiklikleri gerçekleştirebilmektedir, 

  • Öncelikle aile hekimi değiştirme e-devlet işlemleri için Sağlık Bakanlığı’nın düzenlemiş olduğu Aile Hekimini Değiştirme formunu doldurmanız gerekmektedir. Bu formda değişiklik yapmak istediğiniz seçeneği belirtmeniz önemlidir. Örneğin; ikametgah sebebiyle değişiklik yapmak istiyorum şeklinde bir ifade olmalıdır,   
  • E-Nabız sisteminde kaydınız var ise; https//enabiz.gov.tr/adresi üzerinden girişinizi yaparak ya da kısa yol uygulamasını yükleyerek sisteme giriş yapabilirsiniz. Bağlı olduğunuz aile hekiminin isminin de burada yazılı olduğu görülebilmektedir. Sistem üzerinden, geçmek istediğiniz aile hekimliğine,’ Aile Hekimi Değiştir’ seçeneği ile ulaşabilirsiniz, 
  • Seçeneğe tıkladığınızda geçmek istediğiniz aile hekimi seçenekleri sıralanacak ve istediğiniz aile hekimi değiştirme işlemine geçmek için sistem, sizden, konum bilgilerinin girilmesini isteyecektir, 
  • Bağlı bulunduğunuz il/ilçe bilgileri girildikten sonra size yakın olan bir diğer aile sağlığı merkezleri görüntülenmiş olacaktır.
  • Geçiş yapmak istediğiniz merkezlerin akabinde sayfa altında sizin için sıralanacak en uygun aile hekimlerinden dilediğinizi seçebilme imkanına sahip olacaksınız, 
  • En son aşama olarak; tercih ettiğiniz hekimin yanında bulunan işaretleme kısmını doldurarak sayfanın altında bulunan ‘Aile Hekimi Değiştir’ butonuna tıklamanız gerekmektedir, 
  • Eğer ki e-Nabız uygulamasına sahip değilseniz; öncelikle e-Devlet üzerinden kaydı gerçekleştirmek için sisteme giriş yapmanız gerekmektedir. Giriş için e-Devlet şifresinin ya da T.C kimlik numarasının bilinmesi yeterli olmaktadır. Eğer E-Devlet şifreniz yok ise, size en yakın PTT şubesinden yeni bir şifre talep edebilirsiniz. Bu şifreyi almak için işlem bedeli olarak 2 TL ödeme yapmanız ve kimliğinizi göstermeniz yeterli olacaktır. Şifreyi ikinci kere almanızı gerektirecek bir durumla karşılaşırsanız fiyat 4 TL olarak artış gösterecektir. Yeni alacağınız şifre, güvenlik açısından, PTT personelinin dahi göremeyeceği şekilde kapalı zarf içerisinde verilir. Dilerseniz daha sonra bu şifreyi değiştirmeniz mümkündür.
  • https//www.turkiye.gov.tr/saglik-bakanligi-e-nabiz-kisisel-saglık-sistemi adresi üzerinden gerçekleştireceğiniz adımlarla, sisteme giriş yapmanız gerekmektedir, 
  • Karşınıza çıkan ekranda görmüş olduğunuz ‘Kimliğimi Şimdi Doğrula’ seçeneğine tıklayarak  girişinizi gerçekleştirebilirsiniz, 
  • Giriş yaptıktan sonra e-Nabız ile alakalı tüm bilgilere ulaşmış olacaksınız.  Sayfanın altında yer alan ‘Uygulamaya Git’ butonunu tıkladıktan sonra, otomatik olarak https://enabiz.gov.tr adresine yönlendirileceksiniz. Bu aşamadan sonra gerekli olan tüm bilgilerinizi girdikten sonra kayıt işlemleriniz gerçekleşmiş olacaktır. Hekim değiştirme işlemlerinizi gerçekleştirmek içinse; yukarıdaki işlemleri adım adım takip ederek işlemlerinizi sonlandırabilirsiniz. E-Nabız aile hekimi DEĞİŞTİRME işleminiz kısa bir süre sonra sonuçlanır. Aile hekimi değiştirme işleminizi böylece sonlandırmış olursunuz.

# NASİL YAPİLİR İLE İLİŞKİLİ:

29 May 2020 - 10:00 - Sağlık --- Okunma

Son bir ayda okuhaber.com sitesinde 277.732 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak OKU HABER Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan OKU HABER hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler OKU HABER editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı OKU HABER değil haberi geçen ajanstır.
Anket Erken seçim olsa hangi adaya oy vermeyi düşünürsünüz?
Hızlı Bul - Tanıtım Yazısı