BDDK Nedir? Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu Görevleri Nelerdir?

BDDK nedir? Yazımızda Bankacılık düzenleme ve denetleme kurumu neler yapar, görev ve yetkileri nelerdir sorularına yanıt vereceğiz.

BDDK Nedir? Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu Görevleri Nelerdir?
BDDK Nedir? Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu Görevleri Nelerdir?
+5
Haber albümü için resme tıklayın

BDDK nedir? Adını sıklıkla duyduğumuz BDDK’nın yapısı ve görevlerinin ne olduğu kamuoyu tarafından da merak edilen konular arasında yer alıyor. Bu yazımızda Bankacılık alanını yakından ilgilendiren BDDK’yı, hangi tarihte kurulduğundan görevlerine kadar ayrıntılı olarak inceleyeceğiz. İşte, tüm merak edilen yönleri ile BDDK nedir, BDDK şikayet nasıl yapılır sorusunun yanıtları…

BDDK Nedir Ne İşe Yarar?

BDDK yeni taksit kararı hakkında bilgi almak için tıklayınız. BDDK nedir ne işe yarar? BDDK, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun kısaltmasıdır. Bu kurum yani Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (Kurumdan ayrı olarak kurum bünyesinde oluşturulmuş ve kurumun karar organı olan kurul) ile Başkanlıktan oluşur.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu,  başta finansal piyasalardaki denetim ve gözetim sisteminin etkinliğinin arttırılması ve de bağımsız karar mekanizmalarına kavuşturulması amacıyla 23.06.1999 tarihinde kurulmuştur. 01.11.2005 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan 5411 sayılı Bankacılık Kanunu kapsamında Kurum, bağımsızlık, etkinlik ve kapasite bakımından güçlendirilmiştir.

BDDK Ne Zaman Faaliyete Geçti? BDDK’nın Görev ve Yetkileri Nelerdir?

BDDK nedir? BDDK kurumu 1999 yılında kurulup faaliyete geçmiştir. 5411 sayılı Kanun 93. Maddesi uyarınca Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), “bu Kanun ve ilgili diğer mevzuatın verdiği yetkiler çerçevesinde finansal piyasalarda güven ve istikrarın sağlanması, kredi sisteminin etkin bir şekilde çalışması, malî sektörün gelişmesi, tasarruf sahiplerinin hak ve menfaatlerinin korunması için” faaliyet gösterir. Bu kapsamda Kurum;

  • Bankalar ve finansal holding şirketleri ile diğer kanunlarda ve ilgili mevzuatta yer alan hükümler saklı kalmak kaydıyla Kurumun gözetim ve denetimine tabi diğer kuruluşların; kuruluş ve faaliyetlerini, yönetim ve teşkilat yapısını, birleşme, bölünme, hisse değişimini ve tasfiyelerini düzenlemek, uygulamak, uygulanmasını sağlamak, uygulamayı izlemek ve denetlemekle,
  • Yurt içi ve yurt dışı muadil kurumların katıldığı uluslararası malî, iktisadî ve meslekî teşekküllere üye olmak, görev alanına giren hususlarda yabancı ülkelerin yetkili mercileri ile mutabakat zaptı imzalamakla
  • Kanunla verilen diğer görevleri yapmakla görevli ve yetkilidir.

BDDK nedir? Yine BDDK, tasarruf sahiplerinin haklarını ve bankaların düzenli ve emin bir şekilde çalışmasını tehlikeye sokabilecek ve ekonomide önemli zararlar doğurabilecek her türlü işlem ve uygulamaları önlemek, kredi sisteminin etkin bir şekilde çalışmasını sağlamak üzere gerekli karar ve tedbirleri almak ve uygulamakla ayrıca yükümlü ve yetkilidir.

BDDK Yapısı ve Bağımsızlığı | BDDK Başkanı Kimdir?

BDDK nedir? 5411 sayılı Bankacılık Kanunu’nun 82. Maddesi uyarınca Kurum yani BDDK, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu ile Başkanlıktan oluşur. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu, Kurumun yani BDDK’nın (Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun) karar organıdır.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu aynı kanunun 83. Maddesinde ayrıntılarıyla düzenlenmiştir. Kurul, biri başkan ve biri ikinci başkan olmak üzere toplamda yedi üyeden oluşur. Kurul Başkanı aynı zamanda Kurumun da başkanıdır. Yani Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu Başkanı ile Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı aynı kişidir.

BDDK Başkanı ve üyeleri Cumhurbaşkanı tarafından atanır. Ayrıca Cumhurbaşkanı üyelerden birini de ikinci başkan olarak görevlendirir. Kurul Başkanı ve üyeleri, görevlerini tam bir dikkat, dürüstlük ve tarafsızlık ile yürüteceklerine, kanun hükümlerine aykırı hareket etmeyeceklerine ve ettirmeyeceklerine dair Yargıtay Birinci Başkanlık Kurulu huzurunda yemin ederek görevlerine başlarlar. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, hizmet birimleri ve daire başkanlıkları şeklinde teşkilatlanmıştır. Kurumun teşkilat yapısı, ana hizmet, danışma ve yardımcı hizmet birimlerinden oluşur.

5411 sayılı Kanunu’nun 82.  Maddesi uyarınca; “BDDK, bu Kanunla ve mevzuatla kendisine verilen düzenleme ve denetlemeyle ilgili görev ve yetkileri kendi sorumluluğu altında bağımsız olarak yerine getirir ve kullanır. Kurumun kararları yerindelik denetimine tâbi tutulamaz. Hiçbir organ, makam, merci veya kişi Kurumun kararlarını etkilemek amacıyla emir ve talimat veremez”

BDDK nedir? Kurumun yani BDDK’nın malları Devlet malı hükmündedir, haczedilemez ve rehnedilemez. BDDK, görev ve yetkilerini etkin bir şekilde yerine getirmek amacı ile yeterli sayı ve nitelikteki personeli istihdam ederek faaliyetlerini yürütür.

11 Haz 2021 - 17:00 - Ekonomi --- Okunma

Son bir ayda okuhaber.com sitesinde 230.374 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak OKU HABER Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan OKU HABER hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler OKU HABER editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı OKU HABER değil haberi geçen ajanstır.
Anket Erken seçim olsa hangi adaya oy vermeyi düşünürsünüz?