Kleptomani Nedir ? 5 Kleptomani Belirtisi ?

Tıp dilinde kleptomani halk arasında ise çalma hastalığı olarak bilinen kleptomanin tam olarak ne olduğu ve kleptomani belirtisinin ne olduğu konusuna değinmeyi uygun gördük. Psikolojik bir hastalık olarak bilinen kleptomani..

Kleptomani Nedir ? 5 Kleptomani Belirtisi ?
Son Güncelleme: Whatsapp

Tıp dilinde kleptomani halk arasında ise çalma hastalığı olarak bilinen kleptomanin tam olarak ne olduğu ve kleptomani belirtisinin ne olduğu konusuna değinmeyi uygun gördük. Psikolojik bir hastalık olarak bilinen kleptomani hastalığı tam anlamı ile bir akıl hastalığı değildir. Uygun bir ilaç tedavisi veya psikoterapist yahut psikyatrist yardımı alınarak tedavi edilebilen bir rahatsızlıktır. İlk olarak kleptomani nedir sorusunu aydınlatmak istiyoruz.

olarak nitelendirebiliriz. Kleptomani hastalığının tabirini yaptıktan sonra kleptomaninin belirtilerine değinmek istiyoruz.

Kleptomani Belirtisi

İhtiyaç duyulmayan maddeleri çok güçlü bir çalma dürtüsü duymak ve bu dürtüleri kontrol etmede başarısızlık.Dürtüler duyulduğu zaman oluşan, endişe veya gerginlik.Çalarken haz duymak veya rahatlayıp tatmin olmak.Hırsızlık eylemi yapıldıktan sonra suçluluk, pişmanlık ve yakalanma korkusu hissetme.Dürtülerin tekrar duyulması ve kleptomani döngüsünün tekrar edilişi.

Tam olarak nedeni bilinmeyen hastalığı kendinizde veya yakınlarınızdan birinde gözlemliyorsanız ilk iş tabii ki bir uzmana başvurarak profesyonel yardım talep etmenizdir. Kleptomaninin serotonine bağlı sorunlar, bağımlılık bozuklukları ve beynin opoid sistem bozukluklarına bağlı olarak ortaya çıktığı gözlemlendiyse de spesifik olarak tek bir nedene bağlanamamıştır.

Kleptomani Nedir ? 5 Kleptomani Belirtisi ? | Tıp dilinde kleptomani halk arasında ise çalma hastalığı olarak bilinen kleptomanin tam olarak ne olduğu ve kleptomani belirtisinin ne olduğu konusuna değinmeyi uygun gördük. Psikolojik bir hastalık olarak bilinen kleptomani hastalığı tam anlamı ile bir akıl hastalığı değildir. Uygun bir ilaç tedavisi veya psikoterapist yahut psikyatrist yardımı alınarak tedavi edilebilen bir rahatsızlıktır. İlk olarak kleptomani nedir sorusunu aydınlatmak istiyoruz.

Kleptomani tedavisi

Kleptomani tedavisi günümüzde mümkündür ve üç farklı yolu vardır. Kleptomani antidepresanlar, psikoterapi veya naltrekson adıyla bilinen ilaç ile tedavi edilebilir bir hastalıktır. Kleptomani tedavisi uzman bir doktor ile çalışılıp kişinin de iyileşmeye istekli olması durumunda mümkün hale gelecektir. Eğer çevrenizde bu hastalığa sahip biri varsa uzman doktorlardan kleptomani hastasına nasıl davranmalı sorusunu yöneltebilir ve ihtiyaç duyduğunuz bilgileri edinebilirsiniz. Bu hususta kleptoman yakınınıza ilk elden yardımda bulunmuş olursunuz.

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.