Türk Silahlı Kuvvetlerinde Bulunan 10 Yeni ve Eski Silahlar

TSK (Türk Silahlı Kuvvetleri) envanterinde bulunan 10 adet Yeni ve Eski silahları sizlerle paylaşmak, bu silahlar hakkında bilgi paylaşımı yapmak üzere burada bulunuyorum. Milli ve yerli silahlarımızın da aralarında bulunduğu..

Türk Silahlı Kuvvetlerinde Bulunan 10 Yeni ve Eski Silahlar
Son Güncelleme: Whatsapp

TSK (Türk Silahlı Kuvvetleri) envanterinde bulunan 10 adet Yeni ve Eski silahları sizlerle paylaşmak, bu silahlar hakkında bilgi paylaşımı yapmak üzere burada bulunuyorum. Milli ve yerli silahlarımızın da aralarında bulunduğu bu listede oldukça başarılı ve harekat bölgelerinde üstün başarı sağlayan silahları sizlere tanıtacağım. Çeşitli emniyet birimlerimizin de kullandığı silahları listemize eklemeye ve bu silahların emniyet güçlerimize kazandırdığı başarılardan söz ederken kendi katacağım yorum ve görüşleri de belirteceğim.

1: MPT-76 (Milli Piyade Tüfeği)

MPT-76 Silahı

Tamamen milli üretim olan MPT-76, yurt dışından herhangi bir teknik destek almadan üretilmiştir. NATO standartlarına uygun şekilde tasarlanmış olup, soğuğa, sıcağa, çamura, kuma ve daha birçok zorlu teste tabi tutulmuştu. Tüm testlerden başarılı sonuç almış ve 42 testten başarılı şekilde geçiş sağlamıştır. Dakikada 650 mermi atış yapabilen, 4.1 kilogram ağırlığında, 600 metre etkili menzile sahip, 7,62 mm çapında mermi kullanan MPT-76, peş peşe 12 bin mermi atabilecek namlu ömrüne sahiptir. Toplamda 34.500 adet üretilip Türk Silahlı Kuvvetlerine teslimatı gerçekleştirilecek olan yerli silahımız, diğer ülkeler tarafından da ilgiyle takip edilmektedir.

2: BORA-12 (Keskin Nişancı Tüfeği)

BORA-12 Silahı

MKE (Makina Kimya Endüstrisi) tarafından, Kırıkkale’de üretime başlanılan BORA-12 Keskin Nişancı Tüfeği, MKEK ve Jandarma Genel Komutanlığı ile ortak çalışmalar sonucu ortaya çıkmış bir projedir. Silahın seri üretimi başlamıştır ve tamamen yerli imkanlar dahilinde üretilmektedir. Silahın Kod adı JNG-90 olarak bilinmektedir. Tüm testleri başarı ile geçmeyi başaran yerli tüfeğimiz, Pakistan’da katıldığı yarışmada 1. olarak seçilmiştir. Yarışmada geride bıraktığı silahlar arasında “Sig Sauer, Accuracy AS50 ve Güney Afrika menşeli Truvelo”da vardır. Uzunluğu 1165 mm çapında, namlu uzunluğu 660 mm, mühimmat 7.62 x 51 mm NATO mühimmatı, şarjör kapasitesi 10 adet, etkili menzili 1200 m, mermi çıkış hızı 860 m/sn olan bu silahın ağırlığı boş şarjör ile 6 kg 400 gram olarak hesaplanmıştır.

3: M-16 (Piyade Tüfeği)

M-16 Silahı

ABD tarafından üretimine 1950 yıllarında başlanan bu yaşlı ama etkili silah, kendini Vietnam savaşında kanıtlamış bir tüfektir. M-16 Piyade Tüfeği, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 15 NATO ülkesi tarafından aktif olarak kullanılmaya devam etmektedir. Emniyet güçlerimiz tarafından sahada kullanılan ağır makineli tüfek olarak geçmektedir. 1961 yılında seri üretimine geçilen bu silaha, gece ve gündüz teleskopik nişangah takım yeri ve M-203 Bomba atar takviyesi yapılmaktadır. Mühimmat olarak 5.56×45 mm NATO mermisi kullanır ve özelliklerinden bahsetmek gerekirse, mermi çıkış hızı 975 m/sn hızında, mekanizması gaz geri tepmeli, uzunluğu 986 mm, namlu uzunluğu 508 mm, dolu kapasiteyle 3.6 kg ağırlığında, şarjör kapasitesi 30 mermi olan bu silahın menzili ise 460 m olarak bilinmektedir.

4: AK-47 (Piyade Tüfeği)

AK-47 Silahı

Rusya Sovyetler Birliği tarafından geliştirilen ve Tasarımcısı Mihail Kalaşnikov olan silahın lakabı’da yine “Kalaşnikov” olarak anılmaktadır. Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından ve emniyet güçlerimiz tarafından çeşitli bölgelerde aktif olarak sahada görev yapmaktadır. Üretime başlandığı tarih 1949 olarak bilinmektedir ve hala geliştirilip üretimi yapılmaktadır. Silahın görünümü ve teknik özellikleri Alman StG 44 tüfeği temel alınarak Mihail Kalaşnikov tarafından tasarlanmıştır. Özelliklerinden bahsetmek gerekirse, şarjörsüz ağırlığı 3.47 kg, uzunluğu 880 mm, namlu uzunluğu 415 mm 7.62×39 NATO mühimmatı kullanır, atış hızı dakikada 600 mermi, mermi çıkış hızı 715 m/s olan bu silahın etkili menzili ise 350 metreye kadar uzanmaktadır.

5: Tavor TAR-21

TAR-21 Silahı

İsrail Askeri Endüstrileri tarafından tasarlanıp üretilmiştir. Adını İsrail’de bulunan Tavor dağından almış bir piyade tüfeğidir. Özel Kuvvetler tarafından kullanılan yakın muharebe silahı olarak bilinmektedir. İsrail bu silahı M16, M4 ve IMI Galil gibi piyade tüfeklerinin yerini doldurmak amacıyla üretmiştir. Silahın ilk tasarımı 1991 yılında tasarlanmış olup, 1998’de ilk prototip üretilmiştir. İlk seri üretimi 203 yılında 15.000 adet olarak başlamış olan TAR-21, dakikada 750/900 mermi atış hızına ulaştığı için Özel Kuvvetler tarafından ilgi çekici hale gelmiştir. Ülkemizde Bordo Bereliler olarak bilinen Özel Kuvvetler biriminde aktif olarak sahada kullanılan bir silahtır.

6: FN P90 SDW

FN P90 Silahı

FN Herstal tarafından üretilen FN P90 yarı otomatik savunma silahı diye geçmektedir. 45 adet 5.7x28mm mermi alan üstten takmalı şarjörü bulunmaktadır. 1990 yılında NATO tarafından belirtilen standartlara uygun, kurşun geçirmez yeleklere karşı etkili olabilen hafif makineli bir silah olarak dizayn edilmiştir. MP5 ve benzeri silahların 9 mm çapında mermi kullandığı için çelik yeleklere karşı  etkisiz kalması sebebiyle bu silaha ihtiyaç duyulmuştur. Ülkemizde JÖAK ve JOPER özel birimleri tarafından aktif olarak sahada kullanılmaktadır. Oldukça düşük geri tepmesiyle ilgi çekiciliğini kazanmıştır. Bir kat titanyum ve bir kaç kat kevlar’ı rahatlıkla delebilme özelliğine sahiptir bu sayede çelik yelek giymek bu silah karşısında oldukça etkisiz kalmaktadır.

7: AWM (Keskin Nişancı Tüfeği)
AWM Silahı

İngilizler tarafından tasarlanan ve yapımına 1996’da başlanan bu keskin nişancı tüfeği neredeyse tüm ülkeler tarafından kullanılmaktadır. Irak ile Afganistan işgallerinde, İngiliz ordusu sahada aktif olarak kullanmıştır. Ülkemizde ise Özel Kuvvetler tarafından aktif olarak halen kullanılmaktadır. Aşırı hava koşullarına dayanıklı hafif bir keskin nişancı tüfeği özelliklerini taşıyan bu silah 6.9 kg ağırlığına, 1.200 metreye kadar etkili menzile sahip, uzunluğu 1,180 mm Namlu uzunluğu 660 mm, 7.62 mm kalibre mermi kullanan bu silahın şarjör kapasitesi 10 mermidir. Teleskopik nişangah özelliğine sahip yaşlı ama harika bir keskin nişancı tüfeğidir.

BAKINIZ: TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİNDE BULUNAN: 10 YENİ ZIRHLI ARAÇLAR

8: G-3 Piyade Tüfeği
G-3 Silahı

Alman silah üreticisi Hackler & Koch tarafından 1950 yılında üretime başlanmıştır. Ülkemizin oldukça aşina olduğu bu silah Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından halen aktif olarak kullanılmaktadır. Ülkemiz G3A7 adlı tüfeğin lisansını almıştır ve üretmektedir. Benzer olarak üretime aldığımız silahlardan bir tanesi de HK-33 silahıdır. G-3 den daha hafif ve ufak boyuttadır. G-3 Piyade Tüfeği, 30 mermi kapasiteli şarjöre sahiptir. Mühimmat çapı 7.62 mm, etkili menzili 400 m, ağırlığı 4.250 gram olan bu silah yaşlı fakat etkili bir yivli silahtır. Hackler & Koch ve CETME işbirliği ile İspanyol devletine özel olarak üretilmiştir, fakat günümüzde bir çok NATO ülkesi aktif olarak sahada kullanıma devam etmektedir.

9: MP5 Piyade Tüfeği
MP5 Silahı

Alman silah firması olan Hackler & Koch tarafından 1964’te üretilen bu silah hakkında biraz konuşalım. Hafif makineli yakın muharebe silahı olarak kullanılmaktadır. Ülkemizde Jandarma, Polis, Özel Kuvvetler, Güvenlik Güçleri ve İstihbarat personelleri tarafından yaygın olarak kullanılmaktadır. 9 x 19 mm parabellum mermi kullanmaktadır. MP5 Piyade Tüfeği, tekli, üçlü ve tam otomatik atış özelliğine sahiptir. Neredeyse tüm Dünya tarafından yaygın olarak kullanılan ve sahada aktif olarak görev yapan bir tüfektir. Etkili menzili 200 metre, namlu uzunluğu 22.5 cm, ağırlığı 2.450 kg, mermi çıkış hızı 400 m/sn olarak bilinmektedir. Türkiye’de MKEK tarafından lisansı alınmıştır ve üretilmektedir.

10: MG-3 (Ağır Makineli Tüfek)
MG-3 Silahı

Alman yapımı olan MG-3 Ağır Makinali Tüfek 2. Dünya Savaşında kullanılan MG-42 silahının geliştirilip daha etkili hale getirilmesiyle oluşturuldu. 1950 yıllarında Alman Ordusu tarafından aktif olarak kullanılmaya başlanmıştır. Özellikleri şöyledir; 7.62×51 mm standart NATO mermisine göre dizayn edildi, uzunluğu, 1225 mm çapında, genişliği 130 mm, ağırlığı 11.5 kg, 4 yiv setten oluşan namlusu, atış hızı 820 m/ sn, azami menzili ise 4000 metredir. Dünyada 40 ülkeye yakın MG-3 ve türevlerini kullanmaktadır. Ülkemizde ise Türk Silahlı Kuvvetlerinde Aktif olarak sahada görev yapan etkili bir makineli tüfektir. Suriye ve daha birçok sahada kendini ülkemize kanıtlamış olan MG-3 ülkemizde lisanslı olarak üretilmekte ve geliştirilmekte olan bir silahtır.

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.