Çin'e Bakır Yerine Boyalı Kaldırım Taşı Göndermişler | 36 Milyon Dolarlık Dolandırıcılık!

İstanbul Emniyeti'nden alınan bilgilere göre, Türkiye'de faaliyet gösteren bir şirket 20 Haziran 2020'de İsviçre’de faaliyet gösteren başka bir şirketle külçe halinde saf bakır ihracatı için 36 milyon dolar karşılığında anlaşma yaptı. Anlaşma kapsamında malzemelerin Ambarlı limanından çıkartılması ve Çin’in Lianyungang kenti limanına gönderilmesi kararlaştırıldı. Anlaşma bedelinin banka yoluyla Türkiye’deki şirkete aktarılmasının sonrasında Çin’deki limana gemilerle 3 ay süren 8 farklı sevkiyat yapıldı. Ancak Çin’de gerçekleştirilen kontrollerde gelen konteynerlerin içerisinde bakır yerine maddi değeri olmayan kaldırım taşları bulundu.

36 Milyon Dolarlık Dolandırıcılıkta 13 Şüpheli Gözaltına Alındı

Alıcı firma, satışı gerçekleştiren ve malzeme transferine aracılık yapan iki şirket hakkındaki şikayette bulundu. Şikayet üzerine harekete geçen İstanbul Mali Şube Müdürlüğü ekipleri, dolandırıcılık faaliyetinin örgütlü olarak ve hiyerarşik bir yapı içinde gerçekleştirildiğini ortaya çıkardı. Yapılan incelemeler sonucunda 13 şüphelinin kimliği tespit edildi ve bu kişiler hakkında yetkili mahkemeden “yurt dışına çıkış yasağı” kararı konuldu. 1 Mart sabahında Tekirdağ’da bulunan 4 şirket ve 15 ikamete eş zamanlı operasyon gerçekleştirildi, 13 kişi gözaltına alındı.

 

- OKU HABER, Asayiş bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/video/6545648/cine-bakir-yerine-boyali-kaldirim-tasi-gondermisler-36-milyon-dolarlik-dolandiricilik