Faik Öztrak: Motorlu Araçlar Muhtemelen Zararına Satılacak

CHP Sözcüsü Faik Öztrak’ın başkanlığını yaptığı Ekonomi Masası Heyeti, Ankara Akyurt’ta oto galerilerinin bulunduğu OTONOMİ’yi  ziyaret etti. Öztrak ziyaret sırasında önemli detaylara dikkat çekti.

"Belirsizlik En Büyük Sorun"

Pandemi nedeniyle arz konusunda yaşanan belirsizliğin en büyük sıkıntı olduğunu söyleyen Faik Öztrak şunları söyledi:

Diğer sektörlerde olduğu gibi bu sektörün de kendine has sıkıntıları var.  Görüşlerinizi paylaşacağız. O çerçevede biz de elimizden ne gelirse sizin dertlerinizi dillendirmek, dertlerinize Meclis’te ve etkili olabileceğimiz diğer alanlarda çözüm aramak üzere elimizden geleni yapacağız. Şu anda baktığım zaman birinci elin iyi gittiğini görüyorum. Yüzde 37 civarında birinci el satışlarda bir artış var. Ama ikinci ele baktığımız zaman burada spekülatif dalgalanmalar ortaya çıktı. Pandemi nedeniyle arzın olmaması sonucunda fiyatlar çok yukarıya çıkmıştı, ama bir müddet sonra talep bıçak gibi kesildi fiyatlar düşmeye başladı. Ama bu arada sizin, motorlu araç satıcılarının, ciddi sıkıntıları ortaya çıktı. Şimdi bir de noter harcı söylemi var. Belki normal bir zamanda bu dikkate alınır, değerlendirilebilir, ama bugün bu boyutta sıkıntının olduğu bir ortamda bence bu harç meselesinin ciddi şekilde üzerinde düşünülmesi lazım. Biz bu konuda elimizden geleni yapacağız.

“Elinizdeki Arabaları da Muhtemelen Zararına Satmak Zorunda Kalacaksınız”

Bugün TÜİK tarafından açıklanan 2021 Şubat ayı enflasyon verilerine değinen Öztrak,konuşmasının devamında şu ifadelere yer verdi:

Enflasyon yine son derece yüksek. Bu şubat enflasyonu seri içerisinde dördüncü en yüksek enflasyon. 15,6’lık TÜFE de 2019 Temmuz’dan bu yana gerçekleşen en yüksek yıllık bazda TÜFE. Bunun dışında bizim için gösterge olan özel enflasyon rakamlarında da fiyatlar yukarı gitme eğilimini gösteriyor. Sadece faizi yükselterek enflasyonu düşüremezsiniz. Ekonomide güveni sağlamanız lazım. Ekonomideki tüm karar alıcıların önüne derli toplu, tutarlı bir programı koymanız lazım. Bu işi sadece faizle götürmeye kalkarsanız daha çok faiz artırırız. 17 de yetmez, 27 de yetmez, 37 de yetmez. Belirsizlikleri gidermeniz lazım ki sıkıntıları aşabilelim. Bugün karşı karşıya olduğunuz en büyük sorun belirsizlik. Bir dönem yüksek fiyatla ikinci eli aldınız çünkü talep vardı. Şimdi bakıyorum ben burası araba dolu elinizdeki arabaları da muhtemelen zararına satmak zorunda kalacaksınız. Bunun üzerine bir de noter harcı gibi bir uygulama gelirse bu sizin zararınızı daha da artıracak.

“Esnafını Ayakta Tutamayanlar da Bu Savaşın Mağlupları Olacak”

Toplantıda, dünyada pandemi süreci nedeniyle esnafa destek verilmeye çalışıldığını belirten ifadeler yer aldı:

Bugün dünya esnafına yardım etmek için yarışıyor. Çünkü bu salgının sonunda esnaflarını ayakta tutabilen, pandemi bittiği anda da eski düzenden daha güçlü bir şekilde devreye girmesini sağlayabilecek ülkeler dünya savaşı gibi olan bu pandemiye karşı savaşı kazanmış olacak. Onlar bu savaşın galibi olurken esnafını ayakta tutamayanlar da bu savaşın mağlupları olacak

MASFED ve Otonomi Başkanı Aydın Erkoç da sektörün durumu hakkında şunları söyledi:

Otomotiv sektörü sıfırı ile ikinci eli ile Türkiye’nin önemli sektörlerinden birisi. Dünya bu salgın hastalıktan dolayı bir sıkıntı yaşadı, Türkiye de haliyle yaşadı. Dünya araç üretimini durdurduğu için arz ve talepte dengesizlik vardı, bayide satılan arabalar liste fiyatının üzerinde satıldı. Piyasada sıfır araç bulunamadığı için ikinci ele yüklenildi. İkinci el araç fiyatlarında balon tabir ettiğimiz yükselmeler oldu. Bunun üzerine ÖTV artışı ve kurun yükselmesi bu maliyetleri iyice artırdı. Şimdi tabii salgın biraz rahatladı. Üretimler devam etti, Türkiye’ye girmeye başladı. Bayilerin eline sıfır araçlar geldikçe aradaki fark azadı. Bir taraftan da devlet faiz oranını yükselttiği için esnafımız, tüccarımız, motorlu araç satıcımız iş yapamadı. Faizin yükseldiği yerlerde ekonomi düşüyor.

- OKU HABER, Ekonomi bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/video/6549127/faik-oztrak-motorlu-araclar-muhtemelen-zararina-satilacak