Açık Süt Sağlıklı mı
Açık Süt Sağlıklı mı

Açık Süt Sağlıklı mı? Sütü Isıtmak Zararlı mı? En Sağlıklı Süt Hangisi?

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Açık süt sağlıklı mı? Sütün insan sağlığında ne kadar yararlı bir besin olduğu herkes tarafından bilinmektedir. UHT ya da açık süt formunda kullanılan süt, kolayca herkes tarafından temin edilebilir. Peki, ama faydaları ile bilinen açık süt sağlıklı mı? En sağlıklı süt hangisi? Açık süt mü kutu süt mü tercih edilmeli? İşte, detaylar!

Açık Süt Sağlıklı mı? Sütü Isıtmak Doğru mu?

Açık Süt Sağlıklı mı? Sütü Isıtmak Zararlı mı? En Sağlıklı Süt Hangisi?

Açık süt sağlıklı mı konusunda iki farklı yaklaşımın bulunduğu bilinmektedir. Günümüzde açık süte olan ilgi önemli ölçüde azalsa da, sağlıklı ve doğal olduğu düşünüldüğünden bir kesim tarafından halen tercih ediliyor. Uzun saatler kaynatılarak kullanıma hazır hale getirilen bu sütler yoğurt ya da benzeri süt ürünleri yapabilmek için kullanılıyor.

1- Açık Süt Ne Kadar Kaynatılmalı mı? Açık Süt Kaç Dakika Kaynatılmalı?

Mahalle mahalle dolaştırılarak satılan açık sütün kaynatılarak, içerdiği mikroorganizmalardan arındırılacağı düşünülüyor. Yapılan araştırmalara göre 90-95 derece ısı altında kaynatılan açık sütler ortalama 15 dakika içerisinde tüm mikroorganizmalardan arınacaktır.

Bu nedenle genel olarak açık süt kaynama noktasına geldikten sonra ortalama 10 dakika daha kaynatılarak, altı kapatılmaktadır. Bu kaynama süresi özellikle yoğurt yapabilmek için ideal bir süredir. Peki, kaynatılan açık süt sağlıklı mı? Şimdi birde buna bakalım.

2- Açık Süt Zararları Var mı? Açık Süt Fiyatları Nasıl?

Açık süt sağlıklı mı konusunda genel bir yargının sağlıksız olduğunu belirtmek gereklidir. Bunun nedeni ise kaynayan sütün büyük oranda vitamin ve mineral içeriğini kaybetmiş olmasıdır. Yapılan bir diğer araştırmaya göre açık süt içeriğinin içerisinde çamaşır sodası, antibiyotik ve daha pek çok kimyasal maddeye rastlanmıştır.

Bu kimyasalların sütten tamamen uzaklaştırılması mümkün değildir. Bu kimyasal maddeler ise dizanteri, brusella ve tifo gibi önemli hastalıklara sebep olan binlerce bakterinin üremesine neden olacaktır. Açık süt fiyatları şu sıralar genel olarak pastörize olarak da bilinen UHT sütlerden daha uygun fiyatlara satılmaktadır.

Sütün kilogram ağırlığı satılan yere göre 10 ila 12 TL arasında değişiklik gösterebilir. Açık sütler birçok kişi tarafından sulandırılarak satıldığından, güvenilir kişilerden temin edilmesi tavsiye edilmektedir.

3- Açık Süt Sağlıklı mı? Hazır Süt mü İnek Sütü mü?

Öyleyse açık süt sağlıklı mı konusunda kesin ve net sağlıklı olduğu söylenemeyecektir. Vitaminini, mineralini kaybeden ve ağır kimyasal barındırma olasılığı bulunan açık süt tüketmek önerilmemektedir. Açık sütün mümkün olduğunca güvenilir kişilerden satın alınması ve sağılır sağılmaz kaynatılarak tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Hazır sütler ise pastörize edilmiş formda raflarda satılmaktadır.

Pastörize ise bir sütün çiğ formundan ve içerdiği mikroorganizmalardan arındırıldığı süreçtir. Bu işlemde sütler belirli ısıya kadar kaynatılarak, daha sonra soğutulur. En son aşamada ise kesinlikle ısı ve ışık geçirmeyen özel ambalajlara paketlenerek, raflardaki yerini alır. Pastörize sütler özel ambalajları sayesinde uzun süre bozulmayacak şekilde tüketilebilecektir.

4- Bonus: Hazır Süt Zararlı mı? UHT Süt Yararlı mı Zararlı mı?

Açık süt sağlıklı mı ya da hazır süt sağlıklı mı konusunda verilecek yanıt aynıdır. Çünkü ikisi de aynı işlemlerden geçer. Tek farkı pastörize yani UHT sütün özel ambalajlarla ömrünün uzatılmasıdır.

Ancak her iki süt formu da kaynatıldığı için tüm vitamin ve mineral içeriklerini kaybedeceklerdir. Bu yüzden bu sütler vücutta özellikle sindirim sorunlarına yol açacaktır. Pastörize formdaki sütün sağlık açısından hiçbir faydası bulunmamaktadır. UHT ya da açık süt sağlıklı mı konusunda en sağlıklı sütün, hemen sağılan ve kaynatılarak kullanılan süt olduğu belirtilmelidir.

5- Kutu Süt Yararlı mı? Kutu Sütün Zararları Neler?

Kutu sütün yararları olmadığı gibi zararları da bulunmamaktadır. Sindirim sorunları yaratma olasılığı bulunan kutu sütler günlük kalsiyum ihtiyacını karşılamamaktadır. Kalsiyum vitamini eksikliği bulunanlar, mümkün olduğunca doğal yoğurt ve süt ürünleri tüketmelidir.

6- En Sağlıklı Süt Markası Nedir?

Açık süt sağlıklı mı konusunda bonus konumuz ise en sağlıklı süt markasının hangisi olduğudur. Kutu süt formunda sütler kullanan kişiler için bilinen ya da yeni tanınan pek çok marka bulunduğu söylenebilecektir.

Yapılan derin araştırmalara göre en sağlıklı süt markasının Torku olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Besin değerleri en iyi olan Torku süt, fiyat açısından da daha tatmin edicidir. Bunun yanı sıra İçim, Sütaş, Pınar Organik ve Sek markasının da güvenilir olduğu söylenebilir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

OKU Haber Dergi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!