BABANIN ÇOCUK GELİŞİMİNDEKİ YERİ VE ÖNEMİ

Baba ile Çocuk ilişkisi detaylı bir şekilde alt başlıklar halinde hazırlanmıştır. Baba ve Çocuk ilişkilerinde nelere dikkat edilmelidir? Sağlıklı Baba ile Çocuk ilişkisinin 6 önemli detay.

BABANIN ÇOCUK GELİŞİMİNDEKİ YERİ VE ÖNEMİ

Eskiden ebeveyn-çocuk ilişkisinde sadece annenin önemi vurgulanmış babalar ise hep yardımcı oyuncu rolünde bulunmuşlardı. Eskiden baba olmak ailenin geçimini sağlayan ve kuralları koyan otorite olmaktı. Günümüzde babalar ebeveyn-çocuk ilişkisine anneyle birlikte dahil oluyor.

ÇOCUKLARIN İLK ERKEK ROL MODELİ; BABA

Kız çocukları gelecekte karşılarına çıkacak erkeklere bakış açılarını babaları ile geliştirir. Erkek çocuklar ise, cinsel kimliklerini babaları sayesinde oturtur. Onu rol model alarak, babaları gibi davranma eğilimi gösterir.

BABA-ÇOCUK İLETİŞİMİNDE ANNENİN DESTEĞİ ÖNEMLİ!

Çocuk-baba iletişiminde annenin rolü ve önemi büyüktür. Annenin babaya saygılı davranması, çocuğun da babaya saygılı davranmasını sağlar. Anne; ev işleri konusunda babadan yardım alırsa, bu yardımsever ruh hali çocuğun karakterinde de kendine yer bulur. Bu sebeple ebeveynler ev ortamında paylaşımlarda bulunmalı, birbirlerine karşı saygılı olmalıdır. [caption id="attachment_8163" align="aligncenter" width="1000"] Baba, çocuğa ilgi göstermeli ,sevmeli ve zaman ayırmalıdır.[/caption]

BABA-ÇOCUK İLİŞKİSİNDE NELERE DİKKAT ETMELİ?

Baba, çocuğa ilgi göstermeli ,sevmeli ve zaman ayırmalıdır. Babanın çocuğun beslenmesi, temizliği vb. ihtiyaçlarını gidermesi önemlidir. Bunlar gelecekteki sağlıklı baba-çocuk ilişkisinin önemli bir parçasıdır. Baba, bütün davranışlarıyla bebeğe iyi bir rol model olmalıdır. İlerleyen zamanlarda ise; baba, çocuğu olduğu gibi kabul etmeli, başka çocuklarla kıyaslamamalıdır. Çocuğun olumlu davranışlarını takdir etmeli, olumsuz davranışları karşısında ise sabırlı, sakin ve yapıcı olmalıdır.

SAĞLIKLI BABA-ÇOCUK İLİŞKİSİNİN ÇOCUKLARIN GELİŞİMİ ÜZERİNDE SAĞLADIĞI 6 ÖNEMLİ MADDE

1. Sosyal yaşam kavramını geliştiriyor

Çocuklar anneleri ile birlikte sevmeyi ve güvenmeyi, babaları ile de toplumsallaşmayı öğrenirler. Yani kurallara uymayı, paylaşmayı, toplum içinde yaşamanın gerektirdiği diğer kuralları öğreniyorlar. Babanın, ebeveyn-çocuk ilişkisine eklenmesi, çocuğun zihninde “başkaları” ve “sosyal yaşam” kavramlarını geliştiriyor. Yani çocuk toplumsal yaşamın ilk adımını atmış oluyor.

2. Sağlıklı bir cinsel kimlik için önemi büyük

Erkek çocuğun babası ile özdeşleşmesi, cinsel gelişimi ve toplumsallaşması yönünden çok önemli. Psikoseksüel gelişime göre erkek çocukları 3 yaşından itibaren babanın yerine geçip annenin tek sevdiği olmak istiyorlar. Bu yüzden bu yaştan itibaren, erkek çocukları babalarını bir rakip olarak görüyorlar. Daha sonra ise babanın daha güçlü olduğunu görerek babayla özdeşleşip bu süreci atlatıyorlar. Süreci bu şekilde sağlıklı olarak atlatamayan çocuklar cinsel kimlik edinme sürecinde sıkıntılar yaşayabiliyor.

3. Karşı cinsle kuracağı ilişkinin şeklini ve kalitesini belirliyor

Kız çocukları açısından baba, hayatlarında tanıdıkları ilk erkektir. Bu sebeple baba ile kurulan ilişki ileriki zamanlarda karşı cinsle kurulacak ilişkilerin kalitesini belirliyor. Kız çocukları genellikle babalarına benzeyen erkekleri eş olarak seçmektedirler. Bu yüzden baba-kız ilişkisi de son derece önemlidir.

4. Zeka gelişimine katkı sağlıyor

Araştırmalara göre; çocukların IQ seviyesi ile babanın ilgisi arasında pozitif bir korelasyon var. Çünkü sadece annesiyle vakit geçirmeyen babasıyla da vakit geçiren çocuklar uyaran yönünden daha zengin bir çevreyle karşılaşmış oluyorlar.

5. Özgüvenini arttırıyor

Babalar, çocukların gözünde daha güçlü karakterler oldukları için babanın desteğini alan çocuklarda babam arkamda başarabilirim hissi uyanmaktadır. Bu sebeple babasından sevgi ve destek gören çocuklar daha özgüvenli olmaktadır.

6. Kendini daha güçlü hissetmesini sağlıyor

Babayla kurulan iyi bir ilişki, sağlam bir ruh sağlığının da bütünleyicisi oluyor. Babayla kurulan iyi bir iletişim hem çocukluk dönemi süresince hem de yetişkinlik çağında; ruhsal sorunlara karşı, ruh sağlığı üzerinde koruyucu etkisi bulunmaktadır. Baba sevgisi, psikolojik olarak çocuğun daha güçlü olmasını sağlar. [caption id="attachment_8162" align="alignnone" width="1000"] Özerklik duygusu yüksek olan çocuklar, baba ile güç çatışmasına girip, karşılık verir. Ters kimlik geliştirir. Babanın istediği kişiliğin tam tersini benimseyerek babadan öç almış olur.[/caption]

Sert baba algısı çocuğun kişiliğini etkiliyor!

Çocuk gelişiminde baba kısıtlayıcı ve cezalandırıcı bir tavır takınır, çocuğa kendi kurallarına uyması ve saygılı olması konusunda baskıcı bir model izlerse karşımıza iki tip çocuk çıkar. Özerklik duygusu yüksek olan çocuklar, baba ile güç çatışmasına girip, karşılık verir. Ters kimlik geliştirir. Babanın istediği kişiliğin tam tersini benimseyerek babadan öç almış olur. Özerklik duygusu olmayan çocuk ise arabulucu olmaya çalışır ve hep kendinden fedakarlık yapar. Bu yüzden ruh sağlığı bozulur. Çocuğuna yeteri kadar sevgi göstermeyen bu otoriter babaların çocuklarında cinsel kimlik bozuklukları, özgüven eksikliği gibi durumlar ortaya çıkabilir. Çocuk, kendini geliştirebilirse, toplumla sağlıklı iletişim kurabilirse, ailenin yaptığı yanlışları kendisi düzelterek bunu atlatabilir.

İDEAL BİR BABA OLABİLMEK İÇİN 10 ÖNERİ

1 – Beraber zaman geçirmelidir. 2 – Çocuğa doğru bir model olabilmelidir. 3 – Disiplini sevgi ile sağlamalıdır. 4 – Çocuğun özgüvenini kazanmasına yardımcı olmalıdır. 5 – Çocukların sevgiye ve bunu hissetmeye çok ihtiyacı vardır. 6 – Çocuğun annesine saygılı olmalıdır. 7 – Çocuğun babayı tanımasına fırsat verin. 8 – Sabırlı olun. 9 – Duygusal yönden kendini kontrol edemeyen babalar psikolojik yardım almalıdır. 10 – Babanın görevi asla bitmez. Çocuklar büyüdüğünde ve evden ayrılma zamanları geldiğinde bile babalarının tavsiyelerine ihtiyaç duyarlar. Babalar her zaman çocuklarının yanında olurlar; çocuklar evlenip kendi ailelerini kursalar bile.

05 Haz 2019 - 04:40 - Anne & Bebek --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak OKU HABER Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan OKU HABER hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler OKU HABER editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı OKU HABER değil haberi geçen ajanstır.
Anket Erken seçim olsa hangi adaya oy vermeyi düşünürsünüz?