Yüzüklerin Efendisi Serisi ve Hobbit Serisi Hangi Sırayla İzlenmeli?

Yüzüklerin Efendisi serisi ve Hobbit serisi sinema tarihinin en unutulmaz filmleri arasında üst sıralarda yer alıyor. Peki, bu muhteşem seri hangi sırayla izlenmelidir?

Yüzüklerin Efendisi Serisi ve Hobbit Serisi Hangi Sırayla İzlenmeli?
+8
Haber albümü için resme tıklayın

Yüzüklerin Efendisi serisi ve Hobbit serisi sinema tarihinin en unutulmaz filmleri arasında üst sıralarda yer alıyor. J.R.R Tolkien tarafından yazılan ve Peter Jackson tarafından beyaz perdeye aktarılan bu muhteşem yapım dünya genelinde gişe rekorları kırmayı başardı.

Kitaptan uyarlanan filmler arasında olan The Lord Of The Rings’i okuyanlar hayal güçlerinde bir noktaya kadar tasvir edebiliyordu. Muhteşem Smaug, cüceler, elfler, orklar, hobbitler ve yaşanan olaylar sinema teknikleri ile bambaşka bir boyut kazandı.

21.yüzyılın tüm teknikleri ve teknolojileri kullanılarak, muhteşem efektler ile unutulmaz bir film çıkarıldı. Yüzük Kardeşliği filmi ile başlayan serüven, Hollywood ve sinema tarihi açısından önemli bir yapı taşı olarak görüldü.

Toplamda 6 filmden oluşan serinin üç tanesi Yüzüklerin Efendisi ismi ile üç tanesi de Hobbit ismi ile çıkarıldı. Hikayelerin bütünlüğü açısından birbirini tamamlayan serileri izleme sırası ise izleyicinin kanaatindedir.

Fakat iki farklı şekilde bu serileri izleyebilirsiniz. Filmleri yapım sırasına göre izlemek istiyor iseniz öncelik Yüzüklerin Kardeşliği filminindir. Filmleri; Yüzüklerin Kardeşliği, İki Kule, Kralın Dönüşü, Beklenmedik Yolculuk, Smaug’un Çorak Toprakları ve Beş Ordunun Savaşı olarak izlemelisiniz.

Yapım tarihlerine göre değil de hikayenin gidişatına göre filmleri izlemek isterseniz de öncelik Hobbit serisine verilmelidir. Bu serinin ilki de Beklenmedik Yolculuk’dur.

Yüzüklerin Efendisi Serisi ve Hobbit Serisi Öyküsü

Filmin hikayesi Bilbo Baggins isimli hobbitin dünyanın en güçlü yüzüğünü bulması ile başlıyor. Bu yüzük dünyadaki tüm ırklara hükmedebilmesi için Karanlıklar Efendisi’ne yapılmıştı. Fakat Elf ırkı ve insanlar bu büyük güce karşı birlik oluyorlar.

Karanlıklar Efendisi’nin mekanını basan ordunun Aragorn’un dededi İsildur vardır. İsildur, babasının kılıcı ile Karanlıklar Efendisi’nin yüzüklü parmağını kesiyor ve Karanlıklar Efendisi yok olup gidiyor. Yere düşen yüzüğü İsildur alıyor ve yok etmek yerine kendisi için saklıyor.

Bu büyük zaferden dönerken yolda Orkların saldırısına uğruyorlar. Yüzüğün gücünü kullanmak isteyen İsildur, yüzüğü parmağına takıyor ve ortadan kayboluyor. Görünmez olan İsildur dere içine doğru kaçmaya başlıyor. Fakat o anda yüzük ona ihanet ederek parmağından çıkıyor ve tekrar görünür olmasını sağlıyor. Onu gören Orklar, İsildur’u öldürüyor ve yüzükte yıllar boyunca kalacağı dere içinde bir taşın altına giriyor.

Yıllar sonra Gollum yüzüğü buluyor ve yüzüğün büyüsüne kapılıp onun kölesi oluyor. Bu yüzük ona ölümsüzlük veriyor ama bir yaratığa dönüştürüyor. Bir dağ içine saklanan Gollum yüzük ile yıllar geçiriyor. Daha sonra ise bu yüzüğü Frodo Baggins ve arkadaşları yok etmek için büyük bir mücadeleye giriyor.

Hobbit hikayesi ise Bilbo Baggins’in yüzüğü bulma hikayesini anlatıyor. Tesadüf eseri Gollum’un mağarasına düşen Bilbo, yüzüğü Gollum’dan çalıyor. Hobbit serisinden, Karanlıklar Efendisi güç toplamaya çalışıyor. Yüzüklerin Efendisi serisi gücünü toplamış Karanlıklar Efendisi’ni konu alıyor.

Filmlerin kısa bir özet hikayesini sizlere paylaştık. Şimdi gelin bu filmleri hangi sırayla izlemeniz gerektiğinden bahsedelim.

Yüzüklerin Efendisi Serisi ve Hobbit Serisi Hangi Sırayla İzlenmelidir?

Filmleri hikaye bütünlüğüne göre ve çıkış tarihlerine göre izleyebileceğinizi söylemiştik. Burada tercih tamamen size aittir. Her iki türlüde filmlerden zevk alacağınız garantidir. Herhangi bir kafa karışıklığı olmayacaktır. Fakat yine de bir sıralamaya göre izlemek isterseniz ilk tercih olarak kronolojik sıraya göre izleyebilirsiniz. Kronolojik sıralama şu şekildedir.

 • Yüzüklerin Efendisi: Yüzük Kardeşliği sinema filmi 2001 yılında,
 • Yüzüklerin Efendisi: İki Kule filmi 2002 senesinde,
 • Yüzüklerin Efendisi: Kralın Dönüşü filmi 2003'de,
 • Hobbit: Beklenmedik Yolculuk sinema filmi 2012'de,
 • Hobbit: Smaug'un Çorak Toprakları filmi 2013 yılında ve
 • Hobbit: Beş Ordunun Savaşı adlı film ise 2014 yılında sinema sevenlerle buluşmuş ve en sevilen filmler arasında yer almıştır.

1- Yüzüklerin Efendisi Yüzük Kardeşliği ( The Fellowship  of the Ring 2001)

Yüzüklerin Efendisi serisi ilk filmi Yüzük Kardeşliği’dir. İlk filimde daha çok orta dünya hakkında bilgi sahibi oluyoruz. Hikayenin merkezinde bulunan yüzük Mordor Efendisi Sauron tarafından yapılıyor. Aslında birçok yüzük yapılıyor. Bu yüzüklerin üç tanesi Elf ırkına, yedisi Cüce ırkına ve dokuz tanesi de insanlara veriliyor.

Fakata kötülüğün kaynağı Sauron tüm bu yüzükleri hükmedecek bir yüzük daha yapıyor. Bu yüzüğün özelliği ise kendi iradesinin olmasıdır. Yüzüğü kullanan kişi onun kölesi oluyor, beyni uyuşuyor. Karanlıklar Efendisi’nin parmağından alınan yüzük onu bedensiz bırakıyor. Karanlıklar Efendisi’nin güç toplamaya çalışması da hikayenin gidişatını belirliyor.

112. yaş gününü kutlayan Bilbo Baggins, yüzüğü yeğeni Frodo Baggins’e teslim ediyor. Yüzük kardeşliği hikayesi bundan sonra başlıyor. Yüzük efendisine gitmek istiyor, kardeşlikte onu yok etmek istiyor. Yüzüğü kontrol etmek için iradesi güçlü bir kişi gerekiyor. Frodo ve arkadaşları sizce başarılı olacaklar mı? Cevabı devam filmlerinde…

2- Yüzüklerin Efendisi Serisi İki Kule ( The Two Towers 2002)

Filmin büyük büyücülerinden Gandalf ilk filmde Balrog ile dövüşürken karanlık bir sonsuzluğa düşüyor. İkinci filmde daha güçlü şekilde Ak Gandalf olarak geri geliyor. Yüzük kardeşliği bu bölümde gruplara ayrılıyor ve yüzüğü ait olduğu yere götürmeye çalışıyor.

Farklı gruplar, farklı hikayelere konu oluyor. Frodo ve Sam’in hedefi Mordor dağına ulaşmak. Merry ve Pippin ise Orkalar tarafından esir alınıyor. Aragon ve arkadaşları da orkların elinden hobbitleri kurtarmak için peşlerine düşüyor.

Filmin en çok konuşulan sahnesi ise Miğfer Dibi Savaşı’dır. Bu savaş hem efektleri ile hem de hikayesi ile büyük beğeni topladı. Orta dünyanın hikayesinin yön bulması açısından da önemlidir.

3- Yüzüklerin Efendisi Serisi Kralın Dönüşü (The Return of the King 2003)

Serinin bu bölümünde bir kralın dönüşü var ama kral kim? İkinci bölümde gruplara ayrılan kardeşlik yolarlına devam ediyor. Sam ve Frodo, Gollum ile tanışıyor ve onun rehberliğinde Hüküm Dağı’na doğru ilerliyorlar. Tabi bu yolculukta Gollum’un amacı yüzüğü ele geçirmek.

Kardeşliğin diğer üyeleri ise Isengard Savaşı ile tekrar bir araya geliyorlar. Sauron ise büyük bir savaş olan Minas Tirith savaşına hazırlanıyor. Kahramanlarımız savaşın olacağı bölgeye doğru gidiyor. Kaderlerin belirleneceği bu savaşta herkesin merakla beklediği kral dönüyor. Peki, kral kim? Yüzük yok edilebildi mi?

4- Hobbit Beklenmedik Yolculuk ( An Unexpected Journey 2012)

Hobbit üçlemesinin ilk bölümü olan “Beklenmedik Yolculuk” bizlere yüzüklerin efendisi serisi öncesinde olan olayları anlatıyor. Bilbo Baggins bu seride genç bir delikanlı. Bu delikanlının yüzüğü bulma hikayesi konu alınıyor.

The Shire köyünde huzurlu ve mutlu bir hayat süren Bilbo’nun kapısı bir gün çalınıyor ve içeri cüceler girmeye başlıyor. Son olarak Gandalf geliyor ve Baggins’i, cücelerin kralı efsanevi savaşcı Meşe kalkan Thorin ile tanıştırıyor. 13 kişiden oluşan bu cüce ekibi ile Baggins bir anlaşma yapar ve macera burada başlar.

Bilbo ve cüceler, Ejder Smaug tarafından el konulan ve cücelerin krallığı olan Erebor’u geri almaya çalışacaklar. Tabi bu macera bu kadar kolay olmayacak. Huzurlu evinden çok uzaklarda Goblinler, dev örümcekler, orklar ve Warglar, Bilbo’yu bekliyor.

5- Hobbit Smaug’un Çorak Toprakları (The Desolation of Smaug 2013)

Kayıp Erebor Cüce Krallığı’na ulaşmak için yola çıkan Bilbo ve cüceler, Elflerin esiri oluyor. Gandalf yolun yarısında onlardan ayrılmak zorunda kalıyor. Büyük tehlikeler arasında Ejder Smaug’un hakimiyetinde olduğu Yalnız Dağ’a gidilmesi gerekiyor.

Azog komutasındaki ork ordusu ise hergün güçlerini artırıyorlar. Elflerin bölgesinde dahi cücelerin peşini bırakmıyorlar. Fakat cücelerin asıl ve büyük düşmanı ise Yalnız Dağ içinde uyuyor. Cüceler için çok önemli olan Arkantaşı bulma görevi Bilbo Baggins’in. Fakat bu taşın korumalığını büyük Smaug yapıyor. Onu uyandırmaları büyük felaket olacak.

6- Hobbit Beş Ordu Savaşı (Battle of the Five Armies 2014)

Serinin son filminde orta dünyada dengeler değişiyor. Tüm ırklar büyük bir savaş veriyor. Bilbo Baggins, cüceler, elfler, orklar, insanlar ve Ejderha Smaug savaşı nefesleri kesiyor. Cücelerin krallığı içindeki hazine herkesi çılgına çeviriyor.

Smaug çevre köylerdeki halka saldırıyor. Orklar büyük bir ordu kuruyor. Elfler insanlığın yardımına geliyor. Cüceler Erebor’u tekrar alıyor. Meşe Kalkan Thorin bu savaşta efsaneleşiyor. Soluksuz izleyeceğiniz bölüm Bilbo Baggins’in huzurlu evine döneceği ana kadar devam ediyor.

Yüzüklerin Efendisi Serisi Hikayesine Göre Nasıl İzlenir?

Yüzüklerin Efendisi serisi ve Hobbit serisi hikaye bütünlüğü olarak da izlenebilir. Bunun için de öncelikle Hobbit üçlemesi ardından da Yüzüklerin Efendisi üçlemesi izlenmelidir. Sıralama ise şu şekildedir;

 • Hobbit Beklenmedik Yolculuk (2012)
 • Hobbit Smaug’un Çorak Toprakları (2013)
 • Hobbit Beş Ordunun Savaşı (2014)
 • Yüzüklerin Efendisi Yüzük Kardeşliği (2001)
 • Yüzüklerin Efendisi İki Kule (2002)
 • Yüzüklerin Efendisi (2003)

Bu muhteşem filmin bölümlerinden yukarıda bahsettiğimiz için bu başlık altında değinmeyeceğiz. Serinin ilk çıkan filminde daha çok hikayeyi anlatmak istediklerinden pek savaş göremeyeceksiniz. Fakat sonraki bölümler sizleri hem efekt olarak hem de savaş zevki olarak doyuracaktır.

Yüzüklerin Efendisi serisi hangi sıralama ile izlenirse izlensin sizde büyük bir seyir zevki yaşatacaktır. İzleme sıranızın kararını verin ve kendinize güzel bir sinema keyfi yaşatın.

# SİNEMA İLE İLİŞKİLİ:

19 Haz 2020 - 20:30 - Sinema Dünyası --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak OKU HABER Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan OKU HABER hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler OKU HABER editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı OKU HABER değil haberi geçen ajanstır.
Anket Erken seçim olsa hangi adaya oy vermeyi düşünürsünüz?