Türkiye'de Derin Devlet Var mı Anketi Yayımlandı | Vatandaş, Derin Devlet Hakkında Ne Düşünüyor?

Türkiye'de derin devlet var mı? Vatandaşlar derin devlet hakkında ne düşünüyor? İşte , derin devlet var mı anket i sonuçları...

Türkiye'de Derin Devlet Var mı Anketi Yayımlandı | Vatandaş, Derin Devlet Hakkında Ne Düşünüyor?
Türkiye'de Derin Devlet Var mı Anketi Yayımlandı | Vatandaş, Derin Devlet Hakkında Ne Düşünüyor?
+14
Haber albümü için resme tıklayın

Türkiye'de derin devlet var mı anketi yayımlandı. Ülkenin siyasi gündeminin yanı sıra yaşanan güncel gelişmeler vatandaşın düşüncesine nasıl yön veriyor? Vatandaşlar, Sedat Peker'in videolarında gündeme gelen derin devlet varlığına inanıyor mu, Türkiye’de derin devletin olması gerektiğini düşünüyor mu? İşte, anket katılımcılarının partililik durumuna ve demografik özelliklerine göre ortaya çıkan Türkiye’de derin devlet var mı, olmalı mı anketinin sonuçları...

Türkiye’de Derin Devlet Var mı, Olmalı mı Anketi Metodolojisi

İstanbul Ekonomi Araştırma tarafından hazırlanan Türkiye Raporu yeni anket sonuçları yayımlandı. 2021 yılı Mayıs ayında, Bilgisayar Destekli Telefon Görüşmeleri yani CATI ile gerçekleştirilen bu anket çalışmasında, Türkiye genelinde 12 ayrı ilde yaklaşık olarak 1.500 kişi ile görüşüldü. Avrupa Birliği standartları doğrultusunda yapılan bu anket çalışmasında yüzde 95 güven aralığı ile +/-2,5 hata payı bulunuyor. İstanbul Ekonomi Araştırma Türkiye Raporu, finansmanını abonelik ücretlerinden sağlıyor, kamuoyu araştırması ve büyük veri analizi alanlarında 2016 yılından beri hizmet veriyor.

Sedat Peker'in Başlattığı Derin Devlet Tartışması | Türkiye’de Derin Devlet Var mı?

Türkiye’de 1990’lı yılların karanlık ve faili meçhul olayları yeniden gündemde. Sedat Peker’in yayınlamaya başladığı videolar nedeniyle “derin devlet" yapılanması toplumun büyük bir kesimi tarafından konuşuluyor. Yayınladığı her video bir günde milyonlarca izlenmeye ulaşan Sedat Peker, derin devlet tartışmalarını alevlendirdi ve yaptığı itiraflar herkesin gündeminde. Türkiye Raporu’nun yaptığı anket çalışmasında, anket katılımcılarına “Sizce derin devlet var mı?” diye soruldu. Sonuçlar ise şu şekilde:

 • Evet %56,7
 • Hayır %23,4
 • Bilmiyorum %19,9

1 – Türkiye’de Derin Devlet Olduğunu Düşünenlerin Çoğunluğunu HDP'liler, Olmadığını Düşünenlerin Çoğunluğunu Cumhur İttifakı Oluşturuyor


İstanbul Ekonomi Araştırma Türkiye Raporu anketine göre Türkiye’de derin devlet olduğuna inananlar, inanmayanlardan oldukça fazla. Anket katılımcılarının partililik durumuna göre bakıldığında, “Sizce derin devlet var mı?” sorusuna evet yanıtını verenlerin çoğunluğunu muhalefet partileri oluşturuyor. Türkiye’de derin devlet olmadığını düşünenler ise ağırlıklı olarak Cumhur İttifakı yani AKP ve MHP seçmenleri. Parti kırılımına göre bu soruya verilen cevaplar şöyle:

 • Adalet ve Kalkınma Partisi: Evet %46,5 / Hayır %27,1 / Bilmiyorum %26,4
 • Milliyetçi Hareket Partisi: Evet %61,5 / Hayır %25,4 / Bilmiyorum %13,1
 • Cumhuriyet Halk Partisi: Evet %62,4 / Hayır %18,9 / Bilmiyorum %18,7
 • İYİ Parti: Evet %76,7 / Hayır %11,4 / Bilmiyorum %11,9
 • Halkların Demokratik Partisi: Evet %82,6 / Hayır %9,8 / Bilmiyorum %7,5

2 – Eğitim Seviyesi Yükseldikçe Türkiye’de Derin Devlet Olduğuna Dair İnanç Artıyor


“Sizce derin devlet var mı?” sorusuna verilen yanıtlar, anket katılımcılarının eğitim durumlarına göre incelendiğinde; Türkiye’de derin devlet olduğuna dair olumlu düşüncenin eğitim durumu yükseldikçe artış gösterdiği görülüyor. Bu soruya verilen yanıtlar, yüzdelik oranlara göre şu şekilde:

 • İlkokul ve ya daha az mezun: Evet %43,3 / Hayır %24,2 / Bilmiyorum %32,5
 • Ortaokul mezunu: Evet %58,3 / Hayır %23,7 / Bilmiyorum %17,9
 • Lise mezunu: Evet %59,8 / Hayır % 23,6 /Bilmiyorum %16,6
 • Yüksekokul ve daha fazla mezun: Evet %65,9 / Hayır %21,9 / Bilmiyorum %12,2

Türkiye’de Derin Devlet Olmalı mı?

Sedat Peker’in çektiği videolar nedeniyle ülkemizde yeniden derin devlet tartışmaları gündeme geldi. Peker’in iddiaları, kendisinin de içinde bulunduğu olayları itiraf etmesi, 1990’lı yılların karanlık olayları hakkında konuşması ve derin devlet yapılanmasına dikkat çekmesi vatandaşların da gündeminde. Peki, Türkiye’de derin devlet olmalı mı? Türkiye Raporu anket çalışmasında, anket katılımcılarına “Sizce derin devlet olmalı mı?” diye soruldu. Katılımcıların yarısından fazlası, derin devletin olmaması gerektiğini belirtti. Soruya verilen cevaplar ve oranlar şu şekilde:

 • Evet: %29
 • Hayır: %54,8
 • Bilmiyorum: %16,1

1 – Türkiye’de Derin Devlet Olmasını En Fazla MHP'li Seçmenler Destekliyor

İstanbul Ekonomi Araştırma Türkiye Raporu anket çalışmasında, katılımcılara “Sizce derin devlet olmalı mı?” sorusu soruldu. Bu soruya verilen olumlu yanıtın çoğunluğu, MHP'li seçmenler tarafından verildi. MHP'yi sırasıyla AKP ve İYİ Parti takip etti. Türkiye’de derin devlet olmaması gerektiğini düşünenlerin çoğunluğunu ise HDP'li ve CHP'li seçmenler oluşturdu. Parti kırılımına göre “Sizce derin devlet olmalı mı?” anket sorusuna verilen cevapların oranları şu şekilde:

 • MHP: Evet %46,1 / Hayır %48,4 / Bilmiyorum %5,5
 • AKP: Evet %34,6 / Hayır %45,8 / Bilmiyorum %19,7
 • İYİ Parti: Evet %33,2 / Hayır %57,2 / Bilmiyorum %9,6
 • CHP: Evet %17,8 / Hayır %67,2 / Bilmiyorum %15
 • HDP: Evet %17,1 / Hayır %77,8 / Bilmiyorum %5,1

2 – Eğitim Seviyesi Yüksek Katılımcıların Yüzde 25,4’ü Türkiye’de Derin Devlet Olsun Diyor

Türkiye’de “Sizce derin devlet olmalı mı?” sorusuna verilen yanıtlar eğitim durumuna göre incelendiğinde belirgin farklardan söz etmek pek mümkün olmuyor. Çünkü bu soruya “Evet” cevabını veren ilkokul ile yüksekokul ve daha fazlasının oranları neredeyse eşit. Ancak anket katılımcıları arasında yüksekokul ve daha fazlasının Hayır cevabı baskın görülüyor. “Sizce derin devlet olmalı mı?” sorusu cevabının eğitim durumlarına göre oranları şu şekilde:

 • İlkokul ve daha az mezun: Evet %25,3 / Hayır %49,6 / Bilmiyorum %25,1
 • Ortaokul mezunu: Evet %30 / Hayır %55,4 / Bilmiyorum %14,7
 • Lise mezunu: Evet %33,2 / Hayır %53,3 / Bilmiyorum %13,5
 • Yüksekokul ve daha fazla mezun: Evet %25,4 / Hayır %63,6 / Bilmiyorum %11,1

Derin Devlet Olmalı mı Sorusuna Hayır Cevabı Verenlerin Yüzde 62,5’i Türkiye’de Derin Devlet Olduğunu Düşünüyor


Türkiye Raporu’nun derin devlet anketine göre “Sizce derin devlet olmalı mı?” sorusuna ‘Evet’ cevabı verenlerin %32,7’si, ‘Hayır’ cevabı verenlerin %62,5’i günümüzde ülkemizde derin devlet olduğunu düşünüyor.

02 Haz 2021 - 16:47 - Siyaset --- Okunma

Son bir ayda okuhaber.com sitesinde 235.465 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak OKU HABER Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan OKU HABER hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler OKU HABER editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı OKU HABER değil haberi geçen ajanstır.
Anket Erken seçim olsa hangi adaya oy vermeyi düşünürsünüz?