WhatsApp’ın Kurucusu Jan Koum 19 Milyar Dolarlık Başarı Hikayesi

WhatsApp; herkesin hayatındaki en önemli sosyal medya uygulamalarının başında gelmektedir. WhatsApp sayesinde insanlar, birbiriyleriyle en kısa yoldan iletişim kurma şansına sahip olmuşlardır. Bu noktada, herkesin aklında WhatsApp gibi kullanışlı bir..

WhatsApp’ın Kurucusu Jan Koum 19 Milyar Dolarlık Başarı Hikayesi
Son Güncelleme: Whatsapp

WhatsApp; herkesin hayatındaki en önemli sosyal medya uygulamalarının başında gelmektedir. WhatsApp sayesinde insanlar, birbiriyleriyle en kısa yoldan iletişim kurma şansına sahip olmuşlardır. Bu noktada, herkesin aklında WhatsApp gibi kullanışlı bir uygulamanın kim tarafından icat edildiği sorusu bulunmaktadır.

WhatsApp’ın kurucusu; Jan Koum, sıfırdan gelerek zengin olmuş bir insan olarak bilinmektedir. WhatsApp; Facebook tarafından 19 milyar dolar ödenerek sahip olunmuş bir uygulamadır. Bu noktada, genç bir girişimci olan Jan Koum’un böyle bir başarıya sahip olması dikkat çekmektedir. WhatsApp’ın ortak kurucusu olan Jan Koum; Ukrayna’nın başkenti olan Kiev’de dünyaya gelmiştir. Hatta, doğduğu ev, Kiev’in hemen dışında yer alan bir köy olarak bilinmektedir.

Jan Koum’un hayatıyla alakalı birçok araştırma yapılmıştır. Bilhassa Forbes’in yaptığı araştırmaya göre Jan Koum’un ailesinin yaşadığı evde sıcak su dahi bulunmamaktaydı. Koum; annesiyle beraber Amerika’ya göç ettiğinde ise 16 yaşındaydı. Amerika’da hükümetin yardımları sayesinde küçük bir dairede yaşamaya başlamışlardı. Koum’un çocukluk yıllarında ailesine destek olmak adına bakkalda çalıştığı bilinmektedir. Koum, bu sırada kendi kendine bilgisayar ağını öğrenmeye başlamıştır. Bilgi seviyesini genişleten Koum, Yahoo’da bir işe girerek burada WhatsApp’ın diğer kurucusu olan Brian Acton ile tanışmıştır.

Jan Koum’un WhatsApp’ı Yaratması

Jan Koum; Brian Acton ile beraber WhatsApp‘ı tasarlamıştır. 2014 yılında WhatsApp’ın satın alınması konusunda Facebook ile görüşme yapmak için aracıyla yola çıkan Koum güzergahını değiştirmeyi tercih etmiştir. Çünkü, Koum, normal güzergahın olduğu bölgeden saparak tren yolunun olduğu bir bölgeden geçmeyi istemiştir. Bunun sebebi ise o bölgenin Koum için farklı bir öneme sahip olmasıdır.

O bölge; Koum’un çocukken devletin dağıttığı yemek kartını almak için sıraya girdiği yeri kapsamaktadır. Koum’un tüm bunlara rağmen paraya önem vermeyen birisi olduğu savunulabilir. 2014 yılında WhatsApp’ın satın alınması konusunda Google, Facebook’a kıyasla çok daha yüksek bir ücret sunmuştur. Mobil mesajlaşma uygulaması olarak dikkat çeken WhatsApp’a Google’ın 19 milyar  dolardan daha yüksek bir rakam sunduğu bilinmektedir. Ancak, Google’ın yaptığı bu teklif, WhatsApp tarafından reddedilmiştir. Çünkü, Google’ın bu teklifi yapmasındaki amaç, WhatsApp’ın sahip olduğu fırsatlardan ziyade bu uygulamanın Facebook’un eline geçmesini engellemekti. Bunu fark eden Boum ise ortağıyla beraber parayı tercih etmeyerek karakteri hakkında birtakım ipuçları sunmuştur.

Jan Koum’un Hayat Hikayesi

1976 yılında doğan Jan Koum; günümüzde yaklaşık 9,5 milyar dolarlık bir servete sahiptir. SSCB döneminin evinde su bile akmayan bir ortamında büyüyen Jan Koum; günümüzde 1,2 milyar insan tarafından kullanılan WhatsApp mesajlaşma uygulamasını yaratan iki kişiden birisidir. Jan Koum’un 2014 yılında WhatsApp’ı Facebook’a satmasının ardından Facebook tarafından yönetim kurulu üyeliğine getirilmesiyle servetinin inanılmayacak boyutlarda arttığından net bir şekilde bahsedilebilir.

Jan Koum; günümüzde ortalama 100 kişinin çalıştığı WhatsApp ekibini yönetmektedir. Hindistan ve Brezilya gibi ülkelerde sıklıkla kullanılan WhatsApp; Jan Koum’un bu noktalara gelmesinde belirleyici olmuştur. Koum’un servetinin büyük kısmı, sahip olduğu Facebook hisselerinden ibarettir. Ancak, Koum, bu hisseleri satmıştır. Jan Koum; hayatının her döneminde bu kadar zengin değildi. Hatta, birçok insana kıyasla çok daha kötü şartlar altında hayata başladığından bahsedilebilir.

Suyu bile akmayan bir evde doğan Koum; okuduğu okulda tuvaletin dahi olmadığını bir röportajında bizzat itiraf etmiştir. Ukrayna’nın -20 dereceye kadar düşen kış havasında okumaya çalışan Koum; büyüdüğü toplumun son derece içine kapanık olduğunu söylemiştir. Hatta, kendi toplumunu, 1984 isimli kitabın konusuna benzetmiştir. Annesiyle beraber ABD’ye göçen Koum; Kaliforniya’da yemek fişleriyle geçinmeye başlamıştır. Koum; burada eğitimine devam etmiştir. Bilgisayarlara merak saran Koum; evlerinin yakınındaki bir kitapçıdan satın aldığı kitaplar sayesinde bilgisayarlar hakkında bilgi edinmeye başlamıştır.

Kitapları ödünç alan ve bitirdikten sonra geri götüren Koum; kitaplar sayesinde belki de kendisini bulunduğu noktaya getirecek dünyanın kapıları açmıştır. Koum; lise yıllarında belalı birisi olduğunu kendi ağzıyla itiraf etmiştir. Liseyi zar zor bitiren Koum; lisenin ardından San Jose Devlet Üniversitesi’ne girmiştir. Ardından ise Ernst&Young’ta güvenlik denetimcisi olarak çalışmaya başlamıştır.

Jan Koum Bulunduğu Noktaya Nasıl Gelmiştir?

Jan Koum’un bulunduğu noktaya gelmesi, hiç kolay olmamıştır. Jan Koum, bu süreçte birçok pişmanlık yaşamıştır. Koum’un hayatındaki en büyük pişmanlık ise eski kız arkadaşıyla alakalıdır. Eski kız arkadaşı, Koum hakkında yasaklama kararı çıkarmıştır. Koum’un ayrıldıktan sonra eski kız arkadaşına kötü davranmasından dolayı eski kız arkadaşı, Koum hakkında yasal yollara başvurmak zorunda kalmıştır.

Ancak, Koum, geçmişindeki bu olay hakkında büyük bir pişmanlık yaşadığını itiraf etmiştir. Jan Koum’un hayatını değiştiren olay ise 1997 yılında Ernst&Young’ta çalışırken Yahoo’da çalışan Brian Acton ile tanışması olmuştur. Bu tanışmadan yaklaşık altı ay sonra Acton, Koum’a Yahoo’da bir iş bulmuştur. Koum, Yahoo’da çalıştığı esnada güvenlik odaklı bir hacker grubunun üyesi olmuştur.

O dönemde Kanadalı bir gencin Yahoo hizmetlerine yaptığı saldırı esnasında Koum, durumu düzeltmek adına gruptan yardım almıştır. Koum; yaklaşık dokuz yıl boyunca Yahoo’da çalışmıştır. Bu süre içerisinde altyapı mühendisliğinden yöneticiliğe kadar yükselmiştir. Koum, Acton ile beraber 2007 yılında Yahoo’dan ayrılmıştır. İkili, dünyayı gezmek bilhassa Güney Amerika’yı görmek adına Yahoo’dan ayrılmayı tercih etmiştir.

Jan Koum’un WhatsApp’ı Kurma Hikayesi

Bir süre dinlenip gezdikten sonra Acton ve Koum; Facebook’a iş başvurusu yapmışlardır. Ancak, kaderin bir cilvesi olarak ikisi de olumsuz cevap almışlardır. Bu olayın ardından Koum, bir süre boşta kalmıştır. Bu süre içerisinde ne yapmak istediğini düşünen Koum, insanların telefon yoluyla durum güncellemesi yapabilecekleri bir uygulama yaratmayı hayata geçirmeye karar vermiştir. Koum; WhatsApp’ı doğum günü olan 24 Şubat 2009 tarihinde kurmuştur. 2009 yılının yaz ayında Acton ve Koum; ürünü bir mesajlaşma uygulamasına dönüştürmeyi kararlaştırmışlardır.

Bu gelişmeyle beraber WhatsApp’ın serüveni başlamıştır. WhatsApp’ın ilk ofisi ise Evernote ile beraber paylaştıkları bir depo olarak bilinmektedir. Bu depodaki imkanların yetersizliğinden dolayı çalışanlar, ısınmak adına battaniyeyle beraber oturmak zorunda kalıyorlardı. WhatsApp; her ne kadar uygulama aşamasında olsa da Acton ve Koum’un aklında sabit bir fikir bulunmaktaydı. İkili, reklam yapmanın gereksiz olduğuna inanıyorlardı.

Buna ek olarak, Koum ve Acton; kullanıcı bilgilerinin korunması konusunda oldukça hassastı. Reklam almama sebepleri, kullanıcıları hakkında çok az şey bilmek istemelerinden ileri geliyordu. Bu noktadan sonra, WhatsApp, hiçbir pazarlama ve PR stratejisine sahip olmadan kendi çabalarıyla bir yere gelmeye başlamıştı. Bu dönemde, sms kullanımının az olduğu ülkeler, WhatsApp’a daha çok ilgi gösterdiler.

WhatsApp’ın hızlı bir şekilde büyümesi; Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg’in ilgisini çekmiştir. 2012 yılında Zuckerberg; Koum’u telefonla arayarak görüşme talebinde bulunmuştur. Zuckerberg ve Koum; benzer bakış açılarına sahip oldukları için gayet iyi anlaştılar. 2014 yılında Zuckerberg; WhatsApp’ı satın almak için Koum’a teklif götürmüştür. 2014 yılının Şubat ayında satışın gerçekleşmesinin ardından Koum’un Facebook’tan aldığı hisselerle beraber net varlığı hızla artmaya başlamıştır. Koum; her ne kadar çok zengin olsa da tutumlu olmaktan ve insanlara yardım etmekten asla vazgeçmeyen birisidir.

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.