İşitme Engelliler İstedi: Ağız Hareketlerini Gösteren Maske Yapılsın!

Belçika, koronavirüs salgınından dolayı toplu alanlarda zorunlu maske kullanmayı zorunlu hale getirmişti. Maske tüm ağız ve burunu kapattığından bu durum işitme engelliler için oldukça zor durum yaratıyordu. Buna bir çözüm getirmek amacıyla işitme engelliler ağız hareketlerini gösteren maske yapılmasını talep etti.  

Ağız Hareketlerini Gösteren Maske İçin Talep Yapıldı

Ağız hareketlerini gösteren maske için ilk talep Belçika'dan geldi. Belçika İşitme Engelliler Fedarasyonu ağız hareketlerini gösteren maske için resmi taleplerini hükümete ilettiler. İşitme Engelliler Fedarasyon Başkanı MArie-Florence Devalet yaptığı açıklamada unları kaydetti: 

"Artık dudak okuyamıyoruz ve bu iletişimimizi son derece olumsuz şekilde etkiledi. Zaten pandemi yüzünden yeterince stres altındayız. Bir de kimseyle iletişim kuramamak hayatımızı iyice zorlaştırdı. Maskeler yüzlerin yarısından fazlasını kapatıyor. Sadece söylenenleri değil karşıdakinin yüz ifadelerini de anlayamıyoruz. Bu bizim durumumuzdaki insanları psikolojik olarak etkiliyor ve endişlenmemize neden oluyor."


Dünya Nüfusunun Yüzde 5'i İşitme Engelli

DSÖ (Dünya Sağlık Örgütü) veri ve araştırmalarına göre dünya nüfusunun yüzde %5'i işitme engelli. 466 milyon kişi sağır veya az işitiyor. Bu rakam da hiç yadsınacak bir rakam olmadığından, işitme engelliler kendine özel maske istiyor.

Şeffaf Maske Bulmak Kolay Değil

Medikal maskeyi bile bulmakta zorlanan ülkeler, şeffaf maskeyi bulmakta daha da zorlanıyorlar. İnternet üzerinden  satışı gerçekleştirilen ya da insanların kendi imkanları ile yaptıkları ve tüm yüzü kaplayan şeffaf maskelerinde tek başına bir koruyuculuğu yok. 

Royal Woluwe Ensititüsü işitme engelli öğrenciler kadar bu öğrencileri eğiten öğretmenlerinde bu maskeye ihtiyacı olduğunu söyleyerek engelli öğretmenler ve öğrenciler için maske dikmeye başladı.

Şeffaf Maske Otizmli Çocuklar İçinde Gerekli

Şeffaf maskelerin otizmli çocuklar içinde gerekli olduğu düşünülüyor. Ağız hareketlerini gösteren maskeyi üretmek, bir maske için 30 dakika alıyor ve kullanılan malzeme de diğer maskelere oranla daha fazla. 

- OKU HABER, Dünyadan Haberler bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/4333835/isitme-engelliler-istedi-agiz-hareketlerini-gosteren-maske-yapilsin