Metropoll: AKP 15 Yıldır İlk Kez Yüzde 30 Oy Oranının Altında!

Türkiye de son birkaç aydır konuşulan konular genel olarak dış politika odaklı. Peki bu durum AKP seçmenini ne denli etkiledi? İşte, Metropoll araştırması…

Meclis ve Sokak Gündemi Farklı

Son birkaç aydır Türkiye’nin dış politika konusunda gergin olması, ekonomi konusunun bu dönemde göz ardı edilmesine sebep oldu. Peki mecliste Doğu Akdeniz, İdlib, Azerbaycan-Ermenistan ve YPG konuları gündemdeyken halkın gündeminde ne var?

Bir araştırma kuruluşu olan Metropoll Ekim ayında yaptığı anket, sokak gündeminin meclis gündeminden çok daha farklı olduğunu gözler önüne serdi. Sokak da gündemin ekonomi ve işsilik olduğu yapılan anketler de ortaya çıktı.

AKP’nin Oy Oranı Yüzde 30’un Altında

Metropoll’ün yaptığı anket sonucu ortaya çıkan bir diğer kritik konu ise AKP’nin oy oranı. Yapılan ankete göre AKP son 5 yılda en düşük oy oranını görerek yüzde 30’a düştü. Araştırma kuruluşu aynı zamanda AKP ve CHP’nin oyları düşerken, İYİ Parti’nin oyunda az da olsa yükselme olduğunu ortaya çıkardı. İYİ Parti’yi izleyen parti ise HDP. MHP ise karasızlar dağıtıldıktan sonra barajın hemen üstünde yer alarak 5. Parti olmuş durumda.    

- OKU HABER, Güncel bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/5652621/metropoll-akp-15-yildir-ilk-kez-yuzde-30-oy-oraninin-altinda