Gusül Abdesti Nedir? Hangi Durumlarda Gusül Abdesti Alınır? Gusül Abdesti Farzları Nelerdir?

Gusül abdesti nedir sorusu özellikle ergenlik dönemine giren gençlerin araştırdığı bir soru olarak karşımıza çıkıyor. Temizlik imandandır sözünün de ne kadar önemli ve değerli olduğu bu konu ile anlaşılıyor. İslamiyet’te hem maddi hem de manevi temizliğin önemi farklı yerlerde sürekli olarak vurgulanmaktadır.

Peki, temizlik için bu kadar önemli olan gusül abdesti ne demek? Hangi durumlarda alınmalıdır? Guslü bozan haller nelerdir? Şimdi tüm bu soruları yazımızda ele alalım.

Gusül Ne Demektir?

Gusül kelime anlamı olarak yıkanmak, temizlenmek anlamlarına gelmektedir. Eski Mısır medeniyeti ve Hinduizm dahil birçok medeniyette ve düşüncede bu şekilde bir yıkanma ve arınma durumu görülüyor. Bu temizlenme bir bedensel temizlenmeden daha çok ruhun arındırılması, kırılan tabuların onarılması gibi anlamlara gelmektedir.

İslam dininde de guslün yeri çok farklıdır. Cünüp olarak gezilmesi hoş karşılanmamakla beraber bu şekilde dolaşmak, yemek yemek gibi şeyler de caiz değildir. Ayrıca gusül ihtiyacı giderilmeden dini vecibeler de yerine getirilememektedir. Bu nedenle hem maddi hem de manevi ihtiyaçlar için mutlak suretle gusül ihtiyacı hasıl olduğunda bedeni ve ruhu temizlemek için yıkanmak gerekir.

Gusül Abdesti Nasıl Alınır?

Guslün alış tarzı Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (SAV) tarafından anlatılmış olup o günlerden bugünlere kadar gelmiştir. Sahabelerden alimlere onlardan imamlara birçok ilim insanı bu konuya değinmiş ve doğru şekilde gusül almanın öneminden bahsetmiştir.

İlk olarak tuvalete girişte olduğu gibi banyoya da sol ayakla girerek ilk adımı atmalısınız. Bu bir sünnet olarak da bilinir. Ardından guslün ilk adımı olarak da besmele çekilmelidir. Müslüman kişiler her işine besmele ile başlar şükür ile bitirir.

Gusül Abdestinin Farzları ve Sünnetleri Nelerdir?

Gusül abdesti nedir sorusunda farzları ve sünnetleri anlatmamak ve öğrenmemek bilgi eksikliğine neden olacaktır. Guslün 3 farz, 5 de sünneti vardır. Bunlar;

Guslün Farzları

Guslün Sünnetleri

Gusül Abdesti Ne Zaman Alınır?

Her duş anında gusül almak genel olarak sizi temiz hissettirecektir. Bunun dışında guslün farz olduğu durumlar vardır. Bunlar;

Boy Abdesti Alınmadan Neler Yapılamaz?

Boy abdesti nasıl alınır sorusu olarak da bu konuyu araştırabilirsiniz. Diyanet işleri her iki şekilde de kullanımın doğru olduğunu söylemektedir. Gusül yani boy abdesti almadan namaz kılmak, Kur'an okumak, yemek yemek gibi birçok aktivite yapılamamaktadır.

Özellikle Cuma günü boy abdesti almak ve camiye yeni kıyafetler giyerek gitmek sünnettir.  Diyanet işlerine mail atarak veya bizlere yorum atarak bu konuda merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

- OKU HABER, Dini Bilgiler bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/5706860/gusul-abdesti-nedir-hangi-durumlarda-gusul-abdesti-alinir-gusul-abdesti-farzlari-nelerdir