Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: İlk Yerli Aşı Geliştirmesini Kısa Zamanda Tamamlayacağımızı Düşünüyorum

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Avrupa Bölge Direktörü Hans Kluge ile video konferans görüşmesi yaptı. Görüşmede Bakan Koca “Bakanlığıma bağlı bir araştırma-geliştirme birimi olan Türkiye Sağlık Enstitüleri tarafından desteklenen ve klinik aşamada olan ilk yerli aşının geliştirilmesini çok kısa zamanda tamamlayacağımızı düşünüyorum” dedi.

Bakan Koca: Kendi Aşımızı Geliştirme Noktasında Oldukça Yol Almış Durumdayız

Sağlık Bakanı Koca, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Avrupa Bölge Direktörü Dr. Hans Kluge ile yaptığı video konferans görüşmede, aşı dağıtım planlarını belirlediklerini söyledi. Yerli aşı çalışmaları hakkında da bilgiler veren Bakan Fahrettin Koca şu ifadeleri kullandı:

“Kendi aşımızı geliştirme noktasında da oldukça yol almış durumdayız. Ülkemde yürütülen 13 aşı çalışması DSÖ’nün yayınladığı listelerde de yer almaktadır. Bakanlığıma bağlı bir araştırma-geliştirme birimi olan Türkiye Sağlık Enstitüleri tarafından desteklenen ve klinik aşamada olan ilk yerli aşının geliştirilmesini çok kısa zamanda tamamlayacağımızı düşünüyorum.”

Bakan Koca: Karantinada Tuttuğumuz Kişilerin 15’inde Mutasyona Rastladık

İngiltere’de ortaya çıkan mutasyon ile ilgili Koca ve Kluge görüş alışverişinde bulundu. Bakan Koca, mutasyonlu koronavirüsün Türkiye’ye gelmesini geciktirmek için de tüm çalışmaları yaptıklarını belirtti. Konu ile ilgili olarak Koca şu ifadeleri kullandı:

“Mutasyonun görüldüğü ülkelere ilişkin bazı seyahat önlemleri ve bu ülkelerden gelenler için karantina önlemlerini uygulamaya koymuş bulunmaktayız. Şu ana kadar karantina altında tuttuğumuz kişilerden 15’inde bu mutasyona rastladığımızı belirtmek isterim. Önümüzdeki süreçte de ülkemizdeki vakaların sekans çalışmalarını artırarak küresel iş birliğine katkı amacıyla sonuçları paylaşmaya devam edeceğiz.”

- OKU HABER, Sağlık bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/6015757/saglik-bakani-fahrettin-koca-ilk-yerli-asi-gelistirmesini-kisa-zamanda-tamamlayacagimizi-dusunuyorum