Akşener'den Çin Büyükelçiliği'ne Yanıt Gecikmedi: Türkistan'da Yaşanan İnsanlık Dramına Susmadık, Susmayacağız

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Çin'in Ankara Büyükelçiliği'nin "Çin tarafı, haklı karşılık verme hakkını saklı tutmaktadır” ifadeleriyle kendisini ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş'ı hedef almasını eleştirdi. 

"Damat Gibi Söyleyeyim, Burası Çok Önemli"

Partisinin grup toplantısında konuşan Akşener, Çin'in Ankara Büyükelçiliği'nin açıklamasının nedenini ''Çünkü, Türkistan’da yaşanan insanlık dramına susmadık, susmayacağız" diyerek şöyle devam etti:

"Çin Büyükelçiliği, Twitter’dan, beni ve Sayın Mansur Yavaş’ı tehdit etti. Çin Merkez Komitesi Türkiye Komiseri fahri Çinli Cinping Perinçek’in gayretleri yetmemiş olacak ki bizzat Çin Devleti’nin kendisi, devreye girmiş. Neden? Çünkü bir süredir, iktidar ve küçük ortağını, Perinçek ve Çin’in esaretinden kurtararak Uygur kardeşlerimiz için adım atmalarını sağlamaya çalışıyoruz. Çünkü, Türkistan’da yaşanan insanlık dramına susmadık, susmayacağız. Sosyal medyadan bir paylaşım yapmışlar, damat gibi söyleyeyim burası çok önemli!''

''Uygur Kardeşlerimize Yaptığınız Soykırımı Durdurun''

Akşener konuşmasının devamında Çin Ankara Büyükelçiliği'nin Mansur Yavaş'ı hedef almalarını da eleştirerek şöyle devam etti:

''Demişler ki 'Çin tarafı, herhangi bir kişi veya gücün, o güç de biz oluyoruz, biz ve Mansur Bey, Çin’in egemenliğine ve toprak bütünlüğüne, herhangi bir şekilde meydan okumasına kararlılıkla karşı çıkmakta ve bunu şiddetle kınamaktadır.' eyvallah. 'Çin tarafı, haklı karşılık verme hakkını saklı tutmaktadır.' Birader, bunun anlamı ne? Buyur buradan yak. Birader, buyur bekleriz. Bak sen hele… Bizim, herhangi bir ülkenin egemenliğiyle ilgili bir sorunumuz yok. Ama bizim, Çin’in, egemenlik adı altında Uygur kardeşlerimize yaptığı zulümle ilgili, çok büyük bir sorunumuz var. Biz, 'insan hakları diyoruz, adalet' diyoruz. Bu kürsüden diyoruz Uygur kardeşlerimize yaptığınız soykırımı durdurdun. Hadi buna da itiraz edeyin de göreyim."

- OKU HABER, Siyaset bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/video/6903845/aksenerden-cin-buyukelciligine-yanit-gecikmedi-turkistanda-yasanan-insanlik-dramina-susmadik-susmayacagiz