Türkiye, Dünyada En Çok Aşı Yapılan 7. Ülke Oldu!

Koronavirüs salgınından kurtulma konusunda aşılama başlıca umut kapısı olarak görülüyor. 24 Nisan 2021 tarihi itibariyle Türkiye'de 21 milyon 63 bin 448 doz covid-19 aşısı yapıldı. Türkiye bu rakamla birlikte ABD, Çin, Hindistan, İngiltere, Brezilya ve Almanya'dan sonra en çok aşı yapılan 7. ülke olarak yer alıyor. Bu rakamsal veriye göre Türkiye nüfusunun yaklaşık %15'i aşılandı. 

Dünya Genelinde 590 Milyon Covid-19 Aşısı Yapıldı!

Dünya geneline bakıldığında Covid-19 aşılamasının 590 milyonu bulduğu görülüyor. Nüfusu yüz binlerle ifade edilen Cebelitarık, Butan ve Falkland adalarında nüfusun büyük bir çoğunluğu aşılanmış durumda bulunuyor. Daha kalabalık ülkeler baz alındığında ise İsrail, İngiltere ve Şili'de nüfusun büyük çoğunluğunun aşılanmış olduğu görülüyor.

Avrupa'da Aşı Çalışmaları Büyük Hız Kazandı!

Avrupa'da Koronavirüsten en çok etkilenen ülkelerden biri olan İngiltere'de aşılama oranı nüfusun %48'ine dayandı. İngiltere aşılama çalışmalarında bu denli yükseliş göstererek, Avrupa ülkeleri arasında fark yaratabilmeyi başardı. Avrupa'da aşı çalışmaları büyük hız kazanırken, aşılamada ilk 20'ye giremeyen Fransa ve İtalya'da bu hafta başından itibaren büyük yükseliş yaşadı. 

Aşılar 5 Ülkeden Temin Edilerek, Dünya Geneline Dağıtılıyor

Aşı konusunda ülkeler arasında büyük bir sipariş yarışı yaşanıyor. Şu an Çin, Almanya, Rusya, ABD ve İngiltere'de aşı üretilmeye devam ediliyor. Bu 5 ülkeden üretilen aşılar ise tüm dünya geneline dağıtılarak, Covid-19 aşılaması gerçekleştiriliyor. Bazı ülkeler birden fazla aşı markası ile anlaşma sağlarken, özellikle ekonomik sıkıntısı bulunan ülkeler aşıya ne yazık ki ulaşamıyor. 

- OKU HABER, Güncel bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/7019308/turkiye-dunyada-en-cok-asi-yapilan-7-ulke-oldu